şükela:  tümü | bugün
  • artık bunun konuşulması gerekiyor. tüm sokak köpekleri toplanır. eğer sahibi varsa yada sahiplenmek isteyen olursa diye 2 ay kadar barınaklarda bekletilir. eğer kimse sahiplenmezse işinin ehli veterinerler tarafından uyutulur.

bunun dışında önerilen çözümlerin hiçbiri sürdülülebilir ve kesin çözüme yönelik öneriler değildir.

edit 1: bu bir trol entrisi değildir. bu benim düşüncemi yansıtmakta. dünden beri çok fazla hakaret mesajı alıyorum. alta girilen bir sürü hakaret içeriği var. bu durum fikirlere ne kadar saygınız olduğunu gösteriyor.

bilimsel veri isteyen arkadaşlar çıkmış. bu konuda bilimsel verileri tutarsız buluyorum. çünkü veriler bize kaç kişi ölmüş yada ısırılmış bunu söyler sadece. kaç kadın korkudan evden çıkamıyor, kaç çocuk bundan dolayı korkular yaşıyor bilemeyiz. ben sadece çevremde pek çok kişi olduğunu biliyorum.

tatil yörelerinde bırakılan köpekler çok kalabalıklar. 130 nüfuslu bir köyde 30a yakın köpek saydık geçen sene. bunlar insanların bıraktığı köpeklerdi. hepsi rezil yaşıyorlardı.

3 yıl öncesine kadar izmirde yaşıyordum. o zamanlar sabah yürüyüşe çıkmak imkansızdı. alsancak sevgi yolu bilen bilir. merkez bir konumdur. 20 köpek saldırdı, ısıranlar oldu arasından. zor kurtuldum. fuarda sayısız kez köpekler koşturdu beni. 400bin kadar köpek olduğu konuşuluyordu izmir sokaklarında. siz bu kadar kalabalık bir popülasyonu kışırlaştır sokağa sal yaparak çözemezsiniz. yada aldığınız 10 liralık salamla arada besleyerek doyuramazsınız.

edit 2: arada bana desteklerini veren yazarlar var. bu düşünceye sahip arkadaşların olması, yalnız olmadığımı görmek iyi hissettirdi. teşekkür ederim onlara.

öneriyi biraz temelsiz bırakmış gibi hissettim. ayrıca bu düzenlemeye başlanırsa diğer aşama köpek sahiplenmenin baya zorlaştırılması ve köpek kimliği gibi bir uygulamaya geçilmesi olmalıdır. aldığı köpeğe bakmaktan aciz insanlar büyük cezalarla karşılaşmalılar.

başlık baya büyüdüğü için şu konuyuda paylaşmak istiyorum. köpekler büyük ve küçük tuvaletlerini sokakların her yerine yapıyolar. toplum sağlığı için oldukça problem oluşturabileceğibi düşünüyorum. daha geçen gün çinli insanlar sokaklarına bunu yapıyor diye demediğinizi bırakmadınız. bence bu iki durum arasında fark yok.

edit 3: izmirde 500bin, istanbulda 130bin, ankarada 110bin kadar köpek olduğun iletti bazı arkadaşlar. ülke çapında 5 milyona yaklaştığı düşünülüyormuş. kısırlaştırma ile popülasyonu azaltabilmek için yüzde 70ten fazlasını aynı anda kısırlaştırmak ve bunu her sene yapabilmek gerekliymiş. bunun ciddi bir iş gücü demek olduğunu anlayabiliyorsunuzdur sanırım.

14 mayıs editi: sanırım sözlük yönetimi köpeklerin konuşulduğu bu tarz başlıklardan yıldı. bundan dolayı başlığı bir anda gündemden düşürdü. haklıdır haksızdır bilemem ama bu hareketleri uzun süredir yapmayı sürdürdükleri keyfiyetçiliğin dışa vurumudur. ilgili yazarların bu konuda da bilgilendirilmesini görevim bilirim.
  • bence iki video izleyip "ay çok datluu, hemen berkesucanbörü'ye bir tane köpek alalığm" diye gazla köpek alıp; bakımı, temizliği, veterineri, masrafı vs uğraşmayıp sokağa atan yaratıklar uyutulmalı.

normalde yeryüzünde en sevdiğim birkaç şeyin listesini yapsam, ilk 3'e köpek girer ama şimdiye kadar almayı aklımın ucundan geçirmedim. çünkü bakamayıp sokağa atma ihtimalim var. apartmanda besleyemeyeceğimi biliyorum. birgün müstakil bir evim olursa alırım ancak. etrafta köpek gibi evcil olan at, koyun, keçi değil de kedi, köpek dolaşıyorsa, bunun birinci dereceden sorumlusu insandır.

herkes burada "avrupa'da sokakta köpek göremezsiniz" diye ahkam kesiyor. avrupa'da senin gibi görgüsüz özenti tipler de bulamazsın. öyle gaza gelip köpek alayım, sonra sokağa atayım diyen kaç kişi bulursun avrupa'da merak ediyorum.
  • dertsiz beyninin derdini sikeyim
  • ya bunu neslinin kurutulması gerekenler listesine ekleyelim ya da kürtleri ve alevileri de uyutalım, hem kürt ve hem alevi olanların rüyalarına girip rüyalarının içinde de uyutalım.

edit : şu an bunu diye yazdığım kelimeyi bu diye yazmışım, düzelttim. ( bunu'dan kasıt başlığı açan yazar arkadaş)

234234 linc mesajindan sonra gelen edit : "temel düşünce şu, etrafımız bu şekilde düşünen insanlar ile dolu, sadece hayvanla değil, cinsiyetlerinden dolayı kadınlar, ırk-mezhep-din olaylarından çoğu insan bu bireyler şekilde düşünen bireyler yüzünden sıkıntılar çekmekte. ya böyle düşünen insanların neslini kurutup rahatlayıp kurtulmak ( mecazi olarak/ciddi de olabilir) ya da bu bireyler yüzünden sıkıntı çekip, sorunlu hayatlar yaşayan canlılar olarak kendimizi uyutup kurtulup bu düşünceye sahip insanları birbirlerini tüketsinler diye geride bırakmak gibi 2 seçenek sundum."

alevi ve kurtleri bir kopek ile ayni sinifa mi koyuyorsun adamlari icin edit : toplumuzda ki sorularin temeli aynidir, zihniyet bozuklugu. zaten toplum olarak bir seyleri duzeltememede en buyuk sebebimiz bunun farkina varamiyor olmamiz. her problemin temelde curuk olan zihniyet yapisindan kaynaklandigini anlamaya basladigimiz zaman belki bir seyleri degistirebiliriz. alevi olan birey de, kurt olan birey de, kopek diye siniflandirdigimiz canli da yasadigi sorunlari toplumun zihniyet curuklugunden yasamaktadir. bu yuzden uyutulmasi dusunulen kopekler ile, alevi, kurt vs. oldugu icin dislanan bireylerin ayni problemler oldugunu kabul etmemiz gerekmekte. sunu da soylemek istiyorum, aslinda kopegi, kürdü, aleviyi, insani otu ayni sinifa koyuyorum evet, hepsi bu gezegenin canlilari ve herhangi bir tur ya da tur icindeki farkli uyeler guclu olduklarini bildikleri icin diger canlilarin yasam ya da baska temel haklarini ellerinden alabileceklerini dusunemezler. dunya herkesin ve herseyin, kimseye verilmedi kimse tarafindan kazanilmadi.
  • gözlerinin içine bakıp onlarla konuşsanız, eğilip başlarını okşasanız, bütçeniz uygunsa bir de mama alıp karınlarını doyursanız söylediğinizi savunmanızı sağlayacak hiçbir şey kalmayacak. gelip size teşekkür edecekler, gözleri gülecek. ama nafile tabii.
  • karşı çıktığım olay çünkü bazı sokak köpekleri (iddaa ediyorum) çoğu bekçiden daha iyi devriye atıyordur. özellikle geceleri havlayan köpeklerin kısmi de olsa hırsızlık gibi durumları engellediğini düşünüyorum.

(fularlılara doğru hareket yaparak) coni oğlum! tu kıs kıs kıs, yakala yakala, kıs kıs.
  • 2 ay sonunda barınakta çoğu öleceği için gerek olmayan durumdur.

her hayvansever evini açarsa böyle sorun kalmaz.

hayır sürekli gelip küfür ediyorlar. sen öl falan diye. ayıp ya.

arkadaşlar evinize alın köpekleri. hemen bahane: "ben zaten bakıyorum bir tane." iyi de kardeşim anayasa sana en fazla bir köpek bakabilirsin demiyor ki? 2 tane al üç al. hem sıkılmazlar. gerçek bir hayvansever asla köpeklerin sokaklarda kışın soğuğa, yazın sıcağa susuzluğa baharda tecavüze, hazanda şiddete maruz kalmasına razı olmaz, olamaz.

haydi hayvansever kardeşlerim. evlerimizi mini barınaklara çeviriyoruz kampanyasını başlatalım.
  • (bkz: uyutmak) buyrun, siz kendiniz uyumayı deneyin, niye düşünmediniz bunu diye sormak istediğim mal beyanı.
  • menopoz teyzelerin ve tekaüt amcaların kurduğu dernekler yüzünden aşırı artan it popülasyonu barınak eşiğini aşmıştır. daha fazla ölüm-yaralanma olmadan, salgın hastalıklar baş göstermeden uyutulmalıdırlar.

(bkz: sokak kopekleri itlaf edilsin)