şükela:  tümü | bugün
 • akp iktidarından sorunlara dahiyane çözümler demetinin en nadide ve en son çiçeğidir... o değil de, bu güneş hergün doğuyor, ısıtıyor, d vitamini de cabası... teessüf ederim ey yetkili... olur mu bedava güneş kullandırmak...

  --- spoiler ---

  enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıda yapılan değişikliğe göre, bugüne kadar hazine müsteşarlığı ve belediyeler tarafından ödenen sokak aydınlatmalarının bakımı ve elektrik faturalarından, artık elektrik dağıtım şirketleri sorumlu olacak. şirketler de bu bedeli ‘dağıtım tarifesi’ kapsamında tüketicinin faturasına yansıtacak. böylece, sokaklar yurttaşın cebinden çıkacak para ile aydınlatılacak.

  --- spoiler ---

  öde - http://www.stargazete.com/…ura-odeyecegiz-10056.htm
 • türkiye'nin en büyük sorunlarindan biri verilen verilerin direkt değil dolaylı yoldan alınması.. kdv dediğiniz şeyle maaşınızın neredeyse yarısını vergi olarak verirken bunu farketmiyorsunuz.. oysa bir şekilde ecnebinin yaptigi gibi, her mart ayında trink diye çıkartıp kurban keser gibi vergi verseniz, tabi sene içince bir çok yerde "ben vergi mükellefiyim, vergimi veren insanim arkadaş! bana böyle davranamazsin" moduna girebilirsin..

  ama işte dolaylı yoldan vergi alınında , işler böyle olunca memurlarin parasini, polislerin parasini, hazine müşteşarlığının ve belediyelerin parasını sanki biz vermiyormuşuz gibi geliyor.. devlete para bir şekilde gökten iniyor ve o gökten inen para ile hizmet yapiyorlar, dahası başarısız işler yapiyorlar gibi geliyor.. devlet, imf heyeti 2 gün binsin diye 100 kusur mercedes alirken, bu yüzden kimse ses çıkartmıyor, zira dediğim gibi biz sanıyoruz ki devlete para gökten iniyor, ve o paralari devlet baba istediği gibi kullanabilir..

  hal böyle olunca da, böyle sokak lambalarının elektriğini sanki biz vermiyormuşuz da, şimdi bu tasari ile verecekmişiz gibi gelir..

  devletin direkt vergi almaya çalışmasindan çok, dolaylı vergi almasının geçerli nedeni de bu aslında.. yoksa bilmiyor mu koca devletimiz, sike sike gelir vergisi almasını? koskoca anayasa değişirken, vergi usul kanunu mu değişmeyecek? değişmeyecek işte.. paranın kaynağının halk olduğunu, halka çok belli etmemek gerek.. paranin haydan gelip huya gittiğini düşünmelerini sağlamak gerek ki, kimse hesabını sormasın!
 • bugüne kadar dolaylı olarak ödediğimizin bizden açık açık alınmasıdır. asıl sorun bu açık açık alınan kadar kısmın dolaylı olarak ödediklerimizden düşülmemesidir, yani bugüne kadar x lirayı farkında bile olmadan öderken, şimdi o x lirayı seve seve ödemekle kalmayacağız, bir y lira da açık açık ödeyeceğiz, yani bir tarafıza giren miktar x+y kadar olacak.
  (bkz: folloş olmak)
  (bkz: teşekkürler rte)
 • -simdi evdeki ampulü düşün
  +evet abi
  -hah, şimdi onun 10 kat büyüğünü düşün
  +evet abi
  -simdi de onu götünde düşün
  +aman abi!
  -sabaha kadar yandığını düşün
  +deme abi!
  -önce evet derken iyiydi a.q ne amani ne demesi!
 • itiraz edilmeyecektir, kuzu gibi vatandaşlarımız var.

  (bkz: akp'nin türk toplumuna kazandırdıkları/@roboute guilliman)
 • penguenin kapak esprisiydi sanırım. böyle kapak niteliğinde.

  http://www.penguen.com/kapak.asp?gun=20100413
 • ampülün neremizde yandığını daha net hissetmemezi sağlayacaktır.

  götünaydın kardeş..
 • (bkz: dışsallık)
  (bkz: kamu malı)
 • sürü(m)den kazanmak örneğidir.
 • aynı ürün için iki kez* para ödemekten çekinmeyen bir grubun hak ettiği davranış şekli.