şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orhan kemal in bir romanı.
 • bir konsomatris kızı olan nuran'ın hikayesini anlatan; zengin ve fakirin, iyi ve kötünün, kader kavramının gözümüzün içine sokulduğu klasik bir orhan kemal kitabı. ama iyidir, gereklidir bazen.
 • başrolünde hülya koçyiğit ve konsomatris annesi rolünde aliye rona'nın oynadığı aynı isimli orhan kemal romanından uyarlama yeşilçam filmi. romanını okumadım ama, filmi vasat.
 • 45 yaşlarında leyla adında zevkine düşkün , yakışıklı ve genç erkeklerden hoşlanan konsomatrisin ve onun üvey kızı olan nuran' ın enteresan hayat hikayesini anlatan bir orhan kemal eseri.

  leyla ne kadar rahat , arsız bir kadın ise nuran tam tersine utangaç ve ağırbaşlı bir kızdır. leyla'nın hayattaki tek amacı : kendisi iş görmez hale geldiğinde, kızını zengin erkeklere pazarlayıp rahat bir hayat sürmektir.
 • tipik yeşilçam filmi diye tanımlamaktan ziyade yeşilçama uygun tam bir düşüş öyküsü. hülya koçyiğit yine her zamanki naif ve klasik duruşuyla* aliye rona'nın adeta kötü olmak için doğmuş şaşırtmayan rolüyle nice yeşilçam filminden farksız da kalsa iç burkmada unutulmaz 1974 yapımı nejat saydam filmi.

  +ihsan abi hiçbir şey anlamıyorum.
  -o zaman git, anlaşılmışını kapalıçarşıda satıyorlar.
 • sokakların dayanılmaz rezilliklerine aldırmadan birbirlerine aşık olmayı başarmış iki gencin öyküsü, çirkin bir oğlan, güzel bir kız ve tabi ki orhan kemal'in kaleminden.
 • orhan kemal'in kötü bir kadının kızını nuran'ın hayatını anlattığı kitap, kitapta nuran'ın psikolojik tahlillerine yer verilmiş. annesinin kötü bir kadın olması babasını sürekli aldatması babasının adamı öldürmesi ve hapise girmesi üzerine annesiyle başbaşa kalır annesi bunu terk eder ve belli bir süre sonra tekrar yanına alır, çünkü yaşlanmıştır, amacı kızın güzelliğinden faydalanmak ve para kazanmaktır, nuran ise annesi gibi değil aksine saf ve güzel bir kızdır ve babasına benzeyen çirkin ama dürüst ve güçlü birini aramaktadır, çirkin olması çok da önemli değildir, bu süreçte cevdet diye bir erkekle tanışır, arkadaş olurlar, evlenirler. annesi kızını fikretin sevmesini kıskanır, ve kızının fikret ile ilişki olduğunu xevdet' e söyler. annesinin müşterilerinden birisi olan fikret de bir gece nuran'ın evine girip ona tecavüz etmek ister, nuran ise tabanca ile fikreti vurur. cevdet ise bu duruma inanmaz. fakat daha sonraları uyarılır ve gerçeği öğrenir, bu arada nuran'ın da suçsuzluğu anlaşılmıştır tahliye olmayı beklemektedir.