şükela:  tümü | bugün
 • başlık karakter sınırına takıldı.

  bazı köpek cinsleri, bilhassa sahiplerinin kötü karaktere sahip olması, saldırgan kişilik yapıları nedeni ile ölüm makinesi olarak yetiştirilebiliyor.

  bazı köpek cinsleri ise melezleştirme, ırk calışmaları ile saldırgan hale getirilmiştir. örnek dobermanlar, almanya kırsalında hırsızlık vakalarının çok artması sebebi ile böyle bir ırk oluşturulmuştur.

  bir köpeğin saldırgan olması, ırksal özelliklerin yanında sahibinin sadist, psikopat, kişilik bozukluğu sahibi olması ile daha rahat açıklanabilir.

  bazı köpek cinslerinin son derece tehlikeli olduğu yazılıp çizilmiş:

  tosa, bandogge mastiff, cane corso, bull terrier, rhodesian ridgeback, dogo argentino, boerboel, gull ter, pitbull,rottweiler,the perro de presa canario,doberman pinscher.

  bu cinslere mensup köpekler ağızlık ve tasmasız dolaştırılması aslında yasakmış.
  bu linkteki haberde 2009 yılında sivas'ta kurt cinsi köpeğini ağız maskesi takmadan dolaştıran kişiye "trafik polisi" ceza kesiyor.

  2009'dan bugüne kadar sayısız kazaya ve ölüme sebebiyet veren pitbull'lar halen ağızlıksız ve tasmasız nasıl serbestçe dolaştırılıyor ?

  bu konuda, zabıta, jandarma, trafik polisi, genel hizmet polisi, bekçiler vs. kolluk güçleri görevlendirilse ve tasmasız/ağızlıksız köpek gezdirenler hakkında güzel cezalar düzenlense bu işler yoluna girmez mi ?

  köpek beslemeyin demiyorum, fakat bir çok insan köpekten korkuyor, hele ki yukarıda belirttiğim köpek cinsleri ölüm makinesi olabiliyor, dolayısıyla basit bir önlem ile insanlara karşı köpekleri etkisiz hale getirmek mümkün iken neden hala köpek sahipleri sorumsuzca davranır ve devletimiz bu davranışı cezalandırmaz.

  internette onlarca hikaye mevcut, köpekten korkup kaçan küçük kız arabanın altında kaldı, 13 yaşındaki çocuk pitbull köpeği bıçakladı, pitbull'dan kaçanlar denize atladı, pitbull polis tarafından vurularak öldürüldü, pitbull tarafından ısırılan çocuk çevredikelerin yardımı ile etkisiz hale getirildi...

  bu akşam iki adet pitbull cinsi köpek saldırına uğradım.
  sahibini dava edeceğim, boş işler bir sonuç çıkacağını da sanmam, uğraşmak istediğim bir mevzu değil ama benim yerimde bir çocuk olsa belki de hayatını kaybedecekti.

  adaletin daha keskin bir kılıcı olmasını diliyorum.
 • daha bu sabah bir pitbull'u böyle gezdiren bir ........... gördüm.
  (ağızlık ne demek? tasma takılmıyor ki.)
  bir de sahiplerinde şöyle bir tavır: ben eğittim onu asla sözümden dışarı çıkmaz. neyi kime ispatlıyorsa artık!