şükela:  tümü | bugün
  • 2 gün önce istanbul'da yaşadığım olay. başlık her ne kadar gülünç dursa da durum hiç de öyle değil.

oturduğum apartmanın hemen yanı boş bir arsa. daha önce başka bir bina varmış, yıkılmış, yerine de hiçbir şey yapılmamış. yıllardır öyle duruyor, yüksek otlar falan vardı en son. geçen gün belediyeden geldiler; ağaçları, otları kestiler, yeri düzleyip gittiler.
    bu arsa da normalde 10-15 kedinin dönüşümlü olarak ev bellediği bir arsa. orta boy bir kedi evi de var. bazen de köpekler geliyor.

önceki gün camdan arsaya bakarken dikkatimi çekti, inanamadım. kedi yavrusu gibi görünüyor ama hareketi, vücut şekli tutmuyor. basbayağı guinea pig, kedi evinin yanında. sağında ve solunda birer kedi uzanmış, arkasındaki duvarın üstüne de başka bir kedi çıkmış, hareket etsin de yakalayalım diye bekliyorlar. orada bırakmanın cinayet olacağını fark ettik ve rahmetli hamsterımızın eşyalarının en azından kritik anda kurtarıcı olacağını düşünerek aşağı indik. 15-20 dk'lık kovalamacanın sonunda kendisini yakalayıp geçici yuvasına koyduk. kedi evinin altına kendine yuva yapmış, bir de komşusu vardı: kirpi.

şu an yanımda, sakin sakin uyuyor. geldiğinden beri çok uyudu. komşular neredeyse iki ay önce onu gördüklerini söyledi, eğer öyleyse bu hayvan iki aydır bir gözü açık uyuyor olmalı. ne yiyor, ne içiyor hiç girmiyorum bile. sadece şunu söyleyeceğim, bir heves alıp sıkılınca sokağa attığınız her bir zavallı canın günahı sizin boynunuzda. her şey bir yana, bu hayvan fare-tavşan-sincap arası bir şey. bu hayvan sokakta yaşayamaz. ne düşünerek sokağa attın şerefsiz?

yakalama anının, komşu kirpinin ve pigin yakından çekimlerinin olduğu bir video çektim. ilginizi çekerse izleyebilirsiniz. ama lütfen, lütfen çocuklarınıza sırf sussunlar diye hayvan almayın. lütfen hayvanlarınızı sokağa atmayın. lütfen bir guinea pig alıp onu kedilerin ortasına bırakacak kadar aşağılık olmayın.
  • vahim olay.

guinea pig/ cavia egzotik hayvan kategorisinde değerlendirilen, kedi köpek fetişisti hayvansever güruh tarafından önemsenmeyen, kendisine yönelik hayvan hakları ihlalleriyle ilgilenilmeyen bir candır. tıpkı diğer tüm küçük hayvanlar gibi, aslında çoğunlukla kedi köpek dışındaki tüm hayvanlar gibi.

başlıktan da görüleceği üzere.

cavia, tavşan, hamster, iguana vs türü küçük hayvanlar sokağa terkedildiklerinde mutlak surette hayatını kaybeden canlılar. kedi köpek gibi sokakta yaşayabilmeleri mümkün değil.

bu yüzden sokakta / parklarda vs dış ortamda bu tür küçük hayvanlara denk geldiğinizde, `a ne güzel sokaklarda/ parklarda başka hayvanlar da var` demek yerine, başlık sahibi çift gibi makul davranıp hemen bulunduğu yerden güvenli bir ortama alıp sahiplendirin/ sahiplenin, asla kendi başına o halde sokakta bırakıp gitmeyin.

çok takdir ettim bu arkadaşları, video da çok güzel.
    takip edeceğim artık yavrucağın hikayelerini.
  • eger gercekten sokakta bulunmus ve alinmissa cok guzel hareket. ama su cekilen vidyo falan artik nedense her seyin kurgu oldugunu dusunur hale geldim. bi tanidigindi da iki dakika assagi koydunuz biriniz yaninda bekledi aa bulduk iste hemen vidyo cekelim vs. boyle degilse de benim ayibim olsun ama malum artik her seyi vidyoya ceken youtuber kafasinda midem bulandi. o hayvana bakacaksaniz da bence cok daha buyuk bir kafes almalisiniz cok ilgi ister sevdirir bagirir aglar degisik hayvandir. ne diyeyim kolay gelsin
  • kaçmış,sahipleri de aramış ama bulamamış olamaz mı?
    hemen sokağa bırakmışlar şerefsizler moduna geçmeseniz iyi olurmuş.
  • başlığı takip eden yazarlar için güncelleme yapıyorum, bundan sonra bir gelişme oldukça ilk mesajı editleyeceğim.

bugün veterinere götürdük dostumuzu genel bir muayene için. veteriner hekim üzerinde çok fazla pire olduğunu ve çok zayıf olduğunu söyledi. biraz da gençmiş. şüphelerim üzerine gözlerine de bakmasını istedim, muhtemelen kör diyerek teorimi doğrulamış oldu. sokağa atılma sebebinin de bu olabileceğini, satmak üzere üreten birinin kör olduğu için satamayacağını fark etmesiyle sokağa atmış olabileceğini söyledi.

her ne kadar üstteki yazarla özel mesaj yoluyla konuşmuş olsam da bir kez de buradan yazmak istedim. olamaz, bu hayvan kaçmış, sahipleri de aramış ve bulamamış olamaz. zira ben de birçok komşum da her gün camdan bakıyoruz, sokakta "bir şey arayan biri" olduğunda gayet dikkat çekiyor. nitekim biz dikkat çektik ki o saatte bile birçok komşumuz seferber oldu ufaklığı yakalayalım diye. isteyen arardı da bulurdu da.

sahiplendirme veya sahiplenme aşamasında kararsızdık, bizimle kalmasına karar verdik. şimdilik pirelerini dökecek, daha rahat bir yaşam alanına kavuşacak ve bol bol yemek yiyecek. herhangi bir sorun yaşarsak erenköy vetelite çok önerildi, çağlar hanım'a danışacağız.

özellikle tavsiye vermek isterseniz mesaj kutum açık. ufaklıkla ilgili gelişmeleri takip etmek istiyorsanız yine bana mesaj atabilirsiniz.