şükela:  tümü | bugün
 • kafaniz atip evi falan terkedebilirsiniz. muhtemelen bunu yaptiginizda henuz ergensinizdir.
  oncelikle kendinize uyuyacak bi yer bulun, benim tavsiyem buyuk hastanelerin mescidleridir yatsi namazina gidip yatin uyuyun orda gece kimse gelmez
  bulundugunuz sehirde ikea varsa bi bardak kurtarin (copten bulup yikayabilirsiniz) limitsiz icecek seysinden doldurup icin
  aklima geldikce yazarim
 • hastanelerin acil servisleri genelde müsaittir. daha öncesinden girmişseniz ve binanın mimari yapısını biliyorsanız genellikle fakülte hastanelerinin özel hastanelerin falan dinlenme odaları olur. hasta yakınıymış gibi bir özgüvenle hareket ettiğiniz sürece çok fazla bir sıkıntı yaşanmaz, en azından henüz yaşamadım.
 • bir salaklık edipte parkta yatmayın, gidin kaldırımda yatın parkta sabaha karşı çim sulama fiskiyeleri çalışıyor ki fena uyandırır, neye uğradığınızı şaşırtır.
 • üstünüzde değerli bir şey yoksa tırsmayın. sokak ortasında kimse böbreğinizi çalmaz. kadın satıcıları gelirse kibar davranmayın yoksa yarım saatte bir fikrini değiştirdin mi diye sormaya geliyorlar. evsizlerin arasına karışın, onlardan biri gibi olun. evsiz diye insanları küçümsemeyin çok iyi satranç oynayanları ile karşılaştım. gece hayatının yoğun olduğu yerlerden uzak durun, gürültüden ve de sarhoş bağırtılarından uyuyamazsınız. havalimanları güvenlidir ama rahatça uyutmazlar genelde. tren garları ise çoğunlukla gece yarısı kapatılır, yatmadan öğrenin kapanış saatini yoksa uykunuzu bölebilirler. o yüzden en güzeli sokakta yatmaktır. sizin gibi sokakta gecelemek zorunda kalan bir hatun görürseniz tüm gece uyuyamamak pahasına matınızı paylaşmayı teklif edin. belki o da size çantasından polar çıkartıp verebilir, gitar çalıp gecenizi neşelendirebilir. hatta bir tane de arap gelse yanınıza, şimdi hatunla ne güzel baş başa kalacaktık diyerek düşünmeyip onu da davet edin. 2 kişinin sığdığı mata 3 kişi de sığar. hem belki o da sizle çantasından çıkardığı yemeği paylaşabilir, sizin içinizi ısıtmak için etrafta açık kafe bulup size sıcak çikolata getirebilir. tren raylarının kenarlarında uyumak pek iyi bir fikir değildir, tren sesinden neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz.

  sokakta yatmayı fazlasıyla tecrübe etmiş birisi olarak yaşadıklarımdan bir tutam aktardım. tanımımıza gelirsek, genç nesle böbreklerine sahip çıkmaları için verilen tavsiyelerdir.
 • önce çöplerden büyük kartonlar bulun. dışarıda uyumak zorunda kaldığınızda bunlari yatak olarak altınıza sereceksiniz ama en önemlisi kağıtlarla vücudunuzun her yanını mumyalar gibi sarmalisiniz..kağıt ısı geçirmedığinden bir yorgan gibi sıcak olacaktır.sonraki kurallar her ülkeye göre değisir. örneğin geceleri metroların kapatılmadığı ülkelerde metroda uyuyabilirsiniz ama kapanıyorsa havalimanları uygundur. bunun icin sabah uçağını bekleyen yolcu numarası yapmak gerekir.eğer yaşadığınız yer tipik akdeniz ülkesi ve mevsim yazsa sokakta kalmak sorun degildir ama soğuk skandinav ülkesindeyseniz geceyarısı soğuktan donma sorunu nedeniyle her ortamda kalamazsınız. batılı ülkelerde evsizler icin düşünülen ve herzaman boşyeri olmayan yerlere başvurabilir hatta sıcak çorba icip duş alma olanağı bile bulabilirsiniz. bu olay sadece yer bulabilmiş şanslılar için geçerlidir.
  hangi ülke olursa olsun gece sokakta kalmanın tehlikeleri büyüktür. ırkçı, yabancı düşmanları, uyusturucu almış, psikolojisi bozuk kişiler tarafından herzaman saldırıya uğrama tehlikesi vardır. kadınlarda tecavüze uğrama riski yüksektir.ama illede sokakta kalacağım diyorsanız yukarıda ahsedilen karton ve kağıtlardan yatak yorgan yapma fikrine alışın derim. birde gecevakti şehrin gürültüsünden uyuyabilmek icin exstra güç, dayanıklılık gereklidir.gece dolaşan polislerin sorgulamalarına hic girmiyorum bile.
 • belki oha diyebilirsiniz lakin çok işe yarıyor haberiniz olsun. dışarıda kaldıysanız ve hava çok soğuksa belli bir süreden sonra üşüyen kısmı hissetmemeye başladıysanız eğer vücudunuzda bir yeri sağlam bir şekilde kanatın ve o kanı hissetmediğiniz bölgeye sürün 1-2 saniye bekledikten sonra orayı geriye kalan tüm gücünüz ile sıkın bu donan bölgeyi hareketlendirip kan dolaşımını yeniden sağlayacaktır.
 • havalimanı ve tren garı en güvenlisidir. eğer kışsa mutlaka havalimanını tercih edin. fazla kimsenin gözüne batmayın öte yandan kaskatı sabit durmayın. tuvalette fazla zaman geçirin. varsa bebek bakım odası vs bulun. bavulunuz varsa dokunan olmaz. sık sık terminalde yer değiştirin. eğer havalimanına gidemiyorsanız tren garı idealdir. zaten bavul varsa dokunan olmaz sabah trenini beklediğinizi söylerseniz kimse size bir şey demez. gördüğüm kadarıyla çiftlere dokunan olmuyor. tekseniz dikkat çekersiniz. altgeçitleri tavsiye etmem, başınıza gelmedik kalmaz. ücra bankamatikler yada telefon kulübeleride işinizi görebilir. istanbuldaysanız ve hiçbirini yapacak durumda değilseniz metrobüs 24 saat beylikdüzü-söğütlüçeşme arası gidip gelebilirsiniz.
 • el feneri şarttır.

  dünyanın neresinde olursanız olun belediye çöplerinin toplandığı yeri iyi belleyin. istanbul avrupa için (bkz: silivrikapı). böyle yerlerin civarinda bolca terk edilmiş gibi duran kelepir evler vardır. genelde çoğunun içinde soba olur. içeri girip iğne, kova vs. car mı diye bakın. yoksa girin ve o an için sobayı yakmanın yolunu bulun. iğne, delici kesici cisim görüp bir de üstüne sidik kokusu aldıysanız bir süre ısınıp çıkın. çöp kamyonlarının kapılarını yoklayın. zaten genelde kapıları kilitlenmez. kamyonda sabahı edin. ve tabiki aracı hareket ettirmeyin. bunun yerine koşullar elverişli ise belediyenin bazı spor salonlarında (bkz: zeytinburnu kapalı spor kompleksi) verdiği barındırma hizmetine ulaşın. arada iyi yemekler isterseniz tramvay turnikelerinden atlayıp tahtakale'ye gidin. tahtakale sokaklarında akşam 6 ve 8 arası gezinin ve özellikle kasa toplamaya çalışın. kasaları o gece için tenha bir köşede yatak olarak kullanabilirsiniz. sabahında tanesini 3 ila 5 liradan satıp kenara bir tane ayırın sonra şark han'a gidin. işportada satışa uygun mal satın alın. kasanın üstüne malı istifleyin. piyasanın durumuna göre en fazla 10, en az 5 kat kar koyup satın. bir süre sonra kendiniz gibi insanlarla tanışacaksınız. korsan kitap satmayın. uyuşturucu satmayın, kullanmayın.
 • hastane çevrelerinde takılın. içerde hastanın olduğunu düşündükleri için çoğu kişi sizi garipsemez. polisin de çok dikkatini cekmezseniz. üstelik sohbet kuracağınız hasta yakınlarının yiyecek ya da içecek ikram etme ihtimalleri de var.
  daha önce de söylendiği gibi düzgün görünümlü bir apartmanın önünde birini bekliyor gibi yapın. birileri girip çıkarken apartmana girip içerde sabahlayabilirsiniz. kışın bu çok önemli olacaktır.
  özellikle kışın kat kat giyinin. sıcak bir yere girdiğinizde birkaç kat giysi çıkararak dışarı çıktığınızda aşırı üşüme hissi yaşamanızı engelleyebilirsiniz.
  mutlaka bir sırt çantanız olsun. içinde mümkünse yedek kıyafet bulundurun.
  1,5 litrelik bir su şişesi de çantanızda olsun. mümkün olduğunca sık çeşme, sebil, şadırvan gibi yerlerde suyunuzu tazeleyin. dehidrasyon ciddi sorunlara yol açar.
  çantanızda mümkünse bir iki ufak ilkyardim malzemesi olsun. yara bandı, baticon, sargı bezi, elastik bandaj, flaster, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, makas yanınıza alabileceklerinizden bazıları.
  siyasi partilerin ilçe merkezlerine girmeye çalışın. siyasi görüşünüze yakın ya da uygun bir partinin ilçe merkezindeki birileriyle muhabbet kurarak ara sıra ama bokunu çıkarmadan gidin gelin. sicak çay, temiz tuvalet önemli artılardir.
  günlük işçi arayan yerlere bakinin. kazanacağınız 3-5 kuruş o gece sıcak bir internet cafede sabahlamanizi hatta üstüne simit yemenizi bile sağlayabilir.
  esnaf arkadaşlarınız varsa arada bir dükkanlarında kalmayı rica edebilirsiniz.
  sadece geceleri uyunacak diye bir şey yok. daha tehlikeli olan gece saatlerinde uyanık kalıp gündüz uyumaniz güvenliğiniz için faydalı olabilir.
  soğuk havada disardaysaniz ve uykunuz gelmeye başlarsa eğer uyuyabileceginiz güvenli bir yer yoksa sakın uyumayın. uyumamak için yuruyebilirsiniz. yürümek sizi mecburen uyanık tutar ve hipotermi yüzünden ölme riskiniz azaltır.
  tuvalet ihtiyacı mühim. bunun için avmleri kullanabilirsiniz. üstünüz başınız korkunç durumda olmadığı sürece kimse sizi farkına varmayacaktir. buralarda ayrıca ısınmış da olursunuz. kişisel hijyen ihtiyaçlarınızı da buralarda az çok giderebilirsiniz.
  taksi duragindakilerle ahbaplik kurun. geceleri sıcak çay, sohbet ve kapalı bir mekan bulma şansınız artar.
  belediyelerin sıcak çorba dağıtma gibi aksiyonlari olabiliyor. bunları takip edin. en azından günde bir öğün midenize bir şeyler girer.
  kisin ya da yağışlı havalarda disardaysaniz ayağınıza önce en az bir kat çorap giyin. onun üstüne poşet giyip tekrar üzerine çorap giyin. böylece ayaklarınız islanmaz.
  etraftan gazete toplayın. soğuk günlerde vücudunuza gazete sarıp üstüne bir kat daha kıyafet çekebilirseniz süper bir yalitiminiz olur. daha az usursunuz.
  bunların bir çoğu denenmiş başarılı yontemlerdir. diğerleri ise çok şükür ki denemeye fırsat kalmamış ama işe yaşayabileceğini düşündüğüm fikirlerdir.
  son söz olarak şunu söyleyebilirim. sokakta kalmak başa gelebilecek en zor durumlardan biridir. şu anda şanslı olduğunuz için sokakta değilsiniz. ama bu olmayacaginiz anlamına gelmez. düşünceli olun ve ulasabildiginiz evsizlere yardım edin. o yardımın onlar için ne kadar çok şey ifade edeceğini tahmin bile edemezsiniz ve umarım bunu asla öğrenmek zorunda kalmazsınız.
 • bizi affedin...