şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kafaniz atip evi falan terkedebilirsiniz. muhtemelen bunu yaptiginizda henuz ergensinizdir.
  oncelikle kendinize uyuyacak bi yer bulun, benim tavsiyem buyuk hastanelerin mescidleridir yatsi namazina gidip yatin uyuyun orda gece kimse gelmez
  bulundugunuz sehirde ikea varsa bi bardak kurtarin (copten bulup yikayabilirsiniz) limitsiz icecek seysinden doldurup icin
  aklima geldikce yazarim
 • hastanelerin acil servisleri genelde müsaittir. daha öncesinden girmişseniz ve binanın mimari yapısını biliyorsanız genellikle fakülte hastanelerinin özel hastanelerin falan dinlenme odaları olur. hasta yakınıymış gibi bir özgüvenle hareket ettiğiniz sürece çok fazla bir sıkıntı yaşanmaz, en azından henüz yaşamadım.
 • bir salaklık edipte parkta yatmayın, gidin kaldırımda yatın parkta sabaha karşı çim sulama fiskiyeleri çalışıyor ki fena uyandırır, neye uğradığınızı şaşırtır.
 • üstünüzde değerli bir şey yoksa tırsmayın. sokak ortasında kimse böbreğinizi çalmaz. kadın satıcıları gelirse kibar davranmayın yoksa yarım saatte bir fikrini değiştirdin mi diye sormaya geliyorlar. evsizlerin arasına karışın, onlardan biri gibi olun. evsiz diye insanları küçümsemeyin çok iyi satranç oynayanları ile karşılaştım. gece hayatının yoğun olduğu yerlerden uzak durun, gürültüden ve de sarhoş bağırtılarından uyuyamazsınız. havalimanları güvenlidir ama rahatça uyutmazlar genelde. tren garları ise çoğunlukla gece yarısı kapatılır, yatmadan öğrenin kapanış saatini yoksa uykunuzu bölebilirler. o yüzden en güzeli sokakta yatmaktır. sizin gibi sokakta gecelemek zorunda kalan bir hatun görürseniz tüm gece uyuyamamak pahasına matınızı paylaşmayı teklif edin. belki o da size çantasından polar çıkartıp verebilir, gitar çalıp gecenizi neşelendirebilir. hatta bir tane de arap gelse yanınıza, şimdi hatunla ne güzel baş başa kalacaktık diyerek düşünmeyip onu da davet edin. 2 kişinin sığdığı mata 3 kişi de sığar. hem belki o da sizle çantasından çıkardığı yemeği paylaşabilir, sizin içinizi ısıtmak için etrafta açık kafe bulup size sıcak çikolata getirebilir. tren raylarının kenarlarında uyumak pek iyi bir fikir değildir, tren sesinden neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz.

  sokakta yatmayı fazlasıyla tecrübe etmiş birisi olarak yaşadıklarımdan bir tutam aktardım. tanımımıza gelirsek, genç nesle böbreklerine sahip çıkmaları için verilen tavsiyelerdir.
 • önce çöplerden büyük kartonlar bulun. dışarıda uyumak zorunda kaldığınızda bunlari yatak olarak altınıza sereceksiniz ama en önemlisi kağıtlarla vücudunuzun her yanını mumyalar gibi sarmalisiniz..kağıt ısı geçirmedığinden bir yorgan gibi sıcak olacaktır.sonraki kurallar her ülkeye göre değisir. örneğin geceleri metroların kapatılmadığı ülkelerde metroda uyuyabilirsiniz ama kapanıyorsa havalimanları uygundur. bunun icin sabah uçağını bekleyen yolcu numarası yapmak gerekir.eğer yaşadığınız yer tipik akdeniz ülkesi ve mevsim yazsa sokakta kalmak sorun degildir ama soğuk skandinav ülkesindeyseniz geceyarısı soğuktan donma sorunu nedeniyle her ortamda kalamazsınız. batılı ülkelerde evsizler icin düşünülen ve herzaman boşyeri olmayan yerlere başvurabilir hatta sıcak çorba icip duş alma olanağı bile bulabilirsiniz. bu olay sadece yer bulabilmiş şanslılar için geçerlidir.
  hangi ülke olursa olsun gece sokakta kalmanın tehlikeleri büyüktür. ırkçı, yabancı düşmanları, uyusturucu almış, psikolojisi bozuk kişiler tarafından herzaman saldırıya uğrama tehlikesi vardır. kadınlarda tecavüze uğrama riski yüksektir.ama illede sokakta kalacağım diyorsanız yukarıda ahsedilen karton ve kağıtlardan yatak yorgan yapma fikrine alışın derim. birde gecevakti şehrin gürültüsünden uyuyabilmek icin exstra güç, dayanıklılık gereklidir.gece dolaşan polislerin sorgulamalarına hic girmiyorum bile.
 • belki oha diyebilirsiniz lakin çok işe yarıyor haberiniz olsun. dışarıda kaldıysanız ve hava çok soğuksa belli bir süreden sonra üşüyen kısmı hissetmemeye başladıysanız eğer vücudunuzda bir yeri sağlam bir şekilde kanatın ve o kanı hissetmediğiniz bölgeye sürün 1-2 saniye bekledikten sonra orayı geriye kalan tüm gücünüz ile sıkın bu donan bölgeyi hareketlendirip kan dolaşımını yeniden sağlayacaktır.
 • havalimanı ve tren garı en güvenlisidir. eğer kışsa mutlaka havalimanını tercih edin. fazla kimsenin gözüne batmayın öte yandan kaskatı sabit durmayın. tuvalette fazla zaman geçirin. varsa bebek bakım odası vs bulun. bavulunuz varsa dokunan olmaz. sık sık terminalde yer değiştirin. eğer havalimanına gidemiyorsanız tren garı idealdir. zaten bavul varsa dokunan olmaz sabah trenini beklediğinizi söylerseniz kimse size bir şey demez. gördüğüm kadarıyla çiftlere dokunan olmuyor. tekseniz dikkat çekersiniz. altgeçitleri tavsiye etmem, başınıza gelmedik kalmaz. ücra bankamatikler yada telefon kulübeleride işinizi görebilir. istanbuldaysanız ve hiçbirini yapacak durumda değilseniz metrobüs 24 saat beylikdüzü-söğütlüçeşme arası gidip gelebilirsiniz.
 • hastane çevrelerinde takılın. içerde hastanın olduğunu düşündükleri için çoğu kişi sizi garipsemez. polisin de çok dikkatini cekmezseniz. üstelik sohbet kuracağınız hasta yakınlarının yiyecek ya da içecek ikram etme ihtimalleri de var.
  daha önce de söylendiği gibi düzgün görünümlü bir apartmanın önünde birini bekliyor gibi yapın. birileri girip çıkarken apartmana girip içerde sabahlayabilirsiniz. kışın bu çok önemli olacaktır.
  özellikle kışın kat kat giyinin. sıcak bir yere girdiğinizde birkaç kat giysi çıkararak dışarı çıktığınızda aşırı üşüme hissi yaşamanızı engelleyebilirsiniz.
  mutlaka bir sırt çantanız olsun. içinde mümkünse yedek kıyafet bulundurun.
  1,5 litrelik bir su şişesi de çantanızda olsun. mümkün olduğunca sık çeşme, sebil, şadırvan gibi yerlerde suyunuzu tazeleyin. dehidrasyon ciddi sorunlara yol açar.
  çantanızda mümkünse bir iki ufak ilkyardim malzemesi olsun. yara bandı, baticon, sargı bezi, elastik bandaj, flaster, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, makas yanınıza alabileceklerinizden bazıları.
  siyasi partilerin ilçe merkezlerine girmeye çalışın. siyasi görüşünüze yakın ya da uygun bir partinin ilçe merkezindeki birileriyle muhabbet kurarak ara sıra ama bokunu çıkarmadan gidin gelin. sicak çay, temiz tuvalet önemli artılardir.
  günlük işçi arayan yerlere bakinin. kazanacağınız 3-5 kuruş o gece sıcak bir internet cafede sabahlamanizi hatta üstüne simit yemenizi bile sağlayabilir.
  esnaf arkadaşlarınız varsa arada bir dükkanlarında kalmayı rica edebilirsiniz.
  sadece geceleri uyunacak diye bir şey yok. daha tehlikeli olan gece saatlerinde uyanık kalıp gündüz uyumaniz güvenliğiniz için faydalı olabilir.
  soğuk havada disardaysaniz ve uykunuz gelmeye başlarsa eğer uyuyabileceginiz güvenli bir yer yoksa sakın uyumayın. uyumamak için yuruyebilirsiniz. yürümek sizi mecburen uyanık tutar ve hipotermi yüzünden ölme riskiniz azaltır.
  tuvalet ihtiyacı mühim. bunun için avmleri kullanabilirsiniz. üstünüz başınız korkunç durumda olmadığı sürece kimse sizi farkına varmayacaktir. buralarda ayrıca ısınmış da olursunuz. kişisel hijyen ihtiyaçlarınızı da buralarda az çok giderebilirsiniz.
  taksi duragindakilerle ahbaplik kurun. geceleri sıcak çay, sohbet ve kapalı bir mekan bulma şansınız artar.
  belediyelerin sıcak çorba dağıtma gibi aksiyonlari olabiliyor. bunları takip edin. en azından günde bir öğün midenize bir şeyler girer.
  kisin ya da yağışlı havalarda disardaysaniz ayağınıza önce en az bir kat çorap giyin. onun üstüne poşet giyip tekrar üzerine çorap giyin. böylece ayaklarınız islanmaz.
  etraftan gazete toplayın. soğuk günlerde vücudunuza gazete sarıp üstüne bir kat daha kıyafet çekebilirseniz süper bir yalitiminiz olur. daha az usursunuz.
  bunların bir çoğu denenmiş başarılı yontemlerdir. diğerleri ise çok şükür ki denemeye fırsat kalmamış ama işe yaşayabileceğini düşündüğüm fikirlerdir.
  son söz olarak şunu söyleyebilirim. sokakta kalmak başa gelebilecek en zor durumlardan biridir. şu anda şanslı olduğunuz için sokakta değilsiniz. ama bu olmayacaginiz anlamına gelmez. düşünceli olun ve ulasabildiginiz evsizlere yardım edin. o yardımın onlar için ne kadar çok şey ifade edeceğini tahmin bile edemezsiniz ve umarım bunu asla öğrenmek zorunda kalmazsınız.
 • bizi affedin...
 • yaz için ; evden kaçıyorsanız (ki kaçmayın amk) , öyle manisa tarzanı gibi dımdızlak çıkmayın. yanınızda bir miktar para olsun.. minimum 5 lira maximum 20 lira. bu paranın ne işe yarayacağını daha sonra anlatacağım. üzerinize ince bile olsa bir ceket , sweatshirt ne bileyim sabah uyandığınızda ishal olmamanızı sağlayacak bişey alın. içinize atlet giyin. ( yazlık yörede oturmuyorsanız gece soğuk oluyor. yazlık yerlerde de deniz kenarı genelde çok soğuk oluyor) atleti yatmadan önce içinize sokun iyice , gece açılmasın. yakın yerlerde sabaha kadar açık internet kafe var ise gidin oraya cebinizde 1-2 pohaça ve ayran parası kalıncaya kadar oyun falan oynayın. uykunuz geldiğinde camekanlı bankamatikleri seçebiliriniz. ayağınızı içeriden kapıya dayayıp yatarsanız sizi tinerci falan sanıp gelmiyor kimse içeri. içeri girmeye çalışırlarsa da zaten tavşan uykusunda olduğunuz için ayağınıza kapı deydiği gibi uyanıyorsunuz. (denendi) ancak çok havasız oluyor bir süre sonra.* ara sıra uyanıp kapıyı açıp havalandırın. içeride katiyen sigara içmeyin. yanınıza tinerci vs. gelirse ondan para isteyin koşarak kaçacaktır sizden ( denendi) benden fakiri olamaz diye sövenleride mevcut tabi. gözünüz açık olsun kimseye laf söz etmeyin , bankamatik görevlileri gelirse kalkıp konuşacakmış gibi yapın ve koşarak kaçın genelde polis çağırıyorlar. çok ücra yerlere gitmeyin adamın götünü keserler akıllı olun millet 1 simit için adam öldürüyor bazı semtlerde. kızsanız tanıdığınız birinin evine gidin dışarıda kalmayın çok fazla laf tacizi belki fiziksel tacize maruz kalabilirisniz ve o saatte kimse yardım etmez genelde. ellendiğinizle kalırsınız. illa sokakta kalmak zorunda iseniz lüks bir binanin ( çok lüks olmasın onlarda resepsiyon oluyor) girişine gidin ve orada sanki arkadaşınızı bekliyormuş gibi oturun. içeri birisi girerken de apartmanın içine girin onunla beraber. sıcak oluyor lüks apartmanların için. ohh içim ısındı şimdiden. erkekseniz bunu denemeyin polisi arıyor ibneler. kış için ; yanınızda tabi ki gaspa uğradığınızda üzülmeyeceğiniz kadar para bulundurun ve içi boş bir bavul alın . eğer kar yağıyorsa ona göre kıyafetinizi seçin. ellerinizde mümkün ise eldiven olsun (kar yoksa bile olsun ayazda uyuyunca eller çatlıyor)( denendi) alabiliyorsanız bir miktar vazelin olsun yanınızda. kar varsa mümkün olduğunca ayakkabılarınızı ıslatmayın (ayaklarınızada vazelin sürün çorapları giymeden) daha sonra mosmor oluyor ayaklarınız ve çok acı veriyor. eğer kesin dışarıda kalacaksanız çok sıcak mekanlara girmeyin . daha sonra çıkmak zorunda kaldığınızda ilk soğuk yendiği anda amele sümüğü gibi olursunuz alimallah. bankamatik yine işe yarayabilir ancak genelinde kalorifer olmuyor (camlar buğulanmasın diye sanırım) dışarıdan tek farkı zeminde çamur olması oluyor ve oturulmuyor . zorda kalmadıkca bankamatik 2. planda. yeni parkeden araçların kaputlarında ellerinizi ısıtabilirsiniz kısa süreli güzel keyif veriyor. alkol kullanıyorsanız sakın filmlerde izlediğiniz gibi kanyak içip yatmayın! büyük ihtimalle* çok büyük sağlık sorunları çekersiniz. yazık olur.. illa alkol içicem diyorsanız minimal düzeyde viski için çok az ama kafa yapmayacak kadar. pskolojik olarak üsümeyebiliriniz.* yine internet kafe en mantıklı çözümlerden birisi ancak uyuyamayacağınız için sabaha zombi olursunuz. bu bakımdan en mantıklısı zaten yanınızda bulunan bavul ile tren garına gitmektir. elinizde bavul olunca tinerci muamelesi görmüyorsunuz (denendi).otogarda olabilir ancak esenler otogarı yerine haydarpaşa tercih edilmeli. esenler otogarın da kalmak ayrı bir başlık olacak kadar kötü bir olay zaten. ankara için aşti fena değil. kız iseniz. kışın zor ablam allah kolaylık versin. dön evine en iyisi.`:ankara sakaryadaki kader :(` özetle dikkatli olun ertesi gün bir arkadaşınızın evine gitmeye çalışın çünkü gece boyu böyle kedi fare oynadıktan sonra beyniniz çok randımanlı çalışmayacaktır. sonrada eve gidin aileniz size kapısını herzaman açar.