şükela:  tümü | bugün
  • başıma bir iş gelmeyecekse mantıklı donelerle savunduğum argüman.sahiplerinin vurdumduymaz olması(saga sola pisletip temizlememek) , sakıncalı tiplerin elinde vahşi hayvanlara dönmesi ve tehdit unsuru olarak kullanılması vs.. bir sürü şey. ayrıca en büyük sebep ise türk halkının büyük kısmında bulunan köpek fobisi. bakın fobi diyorum, sevmeme falan değil. zira bir tercih değil insanlar köpekten korkyor. bence acilen köpek yaşam alanları kurulmalı ve sokaktaki tüm köpekler toplatılmalı ayrıca sokakta köpek gezdirmek yasaklanmalı.

notbaşlık başa editi: ilk entry benim olamaz. sanırım üstteki arkadaş sildi. yada ben çok dalgınım.
  • kendi başlarına gezsinler, özgürce koştursunlar diye destekleyebileceğim kampanya.

tabi hırsızlar, kötü niyetli insanlar var bu yüzden peşlerinden koşturabiliriz biz de.

diğer türlü, dünyada sadece kendinin yaşadığını sanan denyo insan beyanatı olur. kuşlar da uçmasın kafamıza pisliyorlar.

biz bi sokakları inşaa etmeden, asfaltı betonu dökmeden önce toprak vardı; toprakta hayat vardı: mikroorganizmalar, kemirgenler, sürüngenler...
  • mantıklı doneleri kişisel tecrübelerimle savuşturacağım argüman. köpek dediğimiz canlının normal şartlarda başkasına zararı yoktur.

araçlar gürültü yapan ve pis koku yayan cisimler oldukları için arkasından havlanır, uyku vakti yokuş aşağı tam gaz giden orospu çocuklarına camdan bağırmak gibi bişeydir.

gece vakti biraz kafasını karnını sevdiniz diye o iri kıyım sokak köpekleri gideceğiniz yere kadar size eşlik ederler. koruma içgüdüsüdür bu.

sizi sadece tehdit olarak algıladığı için havlayanları da var evet. bununla ilgili kargalarda yapılan bir deney mevcut. siyah şapka giyen birisi kargalara kötü davrandığında, kargaların siyah şapka giyen herkesi aynı sanıp saldırdıkları gözlemlenmiş. benzer mantık köpeklerde de geçerli olabilir. yakın zamanda bana bir kopek havladı, yoldan geçirmedi. "niye havlıyon lan gel bakim buraya" diyip çömeldiğimde sustu, yaklaştı, kokladı ve gitti. korkup panik yapmamak çok önemli.

apartman köpekleriyle yeteri kadar ilgilenilmezse sabaha kadar da havlar, sahibini cezalandırmak için etrafa da işer. sokak köpeği ise "mahmut da burdaydı" mantığıyla etrafa işer. yemini suyunu vermek iki durumda da yetersiz kalır. sana yapılsa aynısı yetecek mi? telefon isticen, internet isticen, sözlük isticen, sosyal etkileşim ve ilgi isticen. onun doğası da bu.

diğer maddeler de sahiplerinin yanlışlarıyla ilgili. bre yazar, sokakta yasaklansın diyeceğine sahiplenilmesi için belirli kurallar getirelim, bakamayacak olana izin vermeyelim demek çok mu zor? o yasak bu yasak amk yasakçı zihniyetinizi sikeyim sizin.

edit: imla
  • köyünden kalkıp büyük şehire gelmiş sonra da şehirin kurallarını dokusunu keyfine göre değiştirmeye çalışmış bir barzo beyanatı.
    şehirlerimiz kedisiyle köpeğiyle kuşuyla güzel barzo kardeş denilmesi gerekir bu beyanı verenlere.
    çok ısrar edip diretenler için ise;
    (bkz: yallah arabistan'a)
  • kesinlikle ne yapacağı kestirilemeyen canlı türü. ufak olanlara pek sözüm yok ancak iri olanlar gerçekten ürkütücü.
    şu sahiplerinin " bir şey yapmaz,korkma" sözü beni benden alıyor. en son teyzemin kocası bir şey yapmaz korkma dediğinde iki yeğenini ısırmıştı. ben yemediğim için uzaktan çekirdeğimi alıp izledim. güzel kovalamaca idi. zapt edemediler hayvanı.
    zaten ara ara duyuyoruz ve videoları internete düşüyor bu tarz olayların.
    golden cinsi köpekler kesinlikle bu bahsettiğim köpek cinslerinin dışındadır. hırsızı alıp eve getiren bir köpektir kendisi.

edit : imla
  • bence insanlar yasaklanmalı. o ne yapacağı belli olmayan her an saldırabilecek hayvanlarıda o hale sokan insanlar çünkü.
  • (bkz: hadi ordan)
  • "çıkmayın o zaman sokağa" dediğim.