şükela:  tümü | bugün
  • sokakta oynarken annenin camdan sarkarak çocuğunu eve çağırmasından daha az sinir bozucu olan durum. su içmeye giden çocuk elbet oyuna dönecektir, fakat anne'nin çağırdığı çocuk için bu, çok düşük bir ihtimaldir.
  • içilen su kutsal su ise ayrıca sevapta işlenmiş olur.

(bkz: kutsa beni anne)
  • apartmanin 1. katindaki teyzelere zamaninda ekmek almis olmanizin karsiliginda eve kadar cikmaniza gerek kalmayacagi, suyun karsiliginda teyzeye kisa bir tesekkurle bir an once oyuna donebileceginiz durum...
  • su icmek icin gelen cocuk bir de tuvalete ugrar, cisini falan yapar, o sirada anneyle karsilasir, gicik anne de cocuk hazir ayagiyla gelmisken elini yuzunu yikatir, bir daha da disari cikarmaz o gun.
    riskli bir yontemdir. sirf bu yuzden agac arkasina iseyen arkadaslarimi, suyumu elimden kapan ust mahalledeki veledi hatirlarim..
  • offff, o susuzluğun üstüne, annen ya da "komşu annen" bir elinde sürahi bir elinde bardakla kapıda belirir.. sen birinci bardağı ağzına dayamış lıkır lıkır içerken sol elinin işaret parmağı havada ''1 tane daha'' işareti yaparsın. budur işte çocukluğunu özleten şey insana.
  • kucuk kasabalar da nahiyeler de erkek evladlarinin topluca annelerin bacilarin oldugu eve hucum etmesi hos karsilanmadiğindan veye sıkınılıp ıkınıldıgından mahalle camisinin cesmelerine dadanilir..mac arasi sıcak genc ve dinc bunyeler cami bahcesi ve icerlerini talan ederken cemaatin nalinlarla pesinden kosmasiyla oyun alanina geri donulur..ertesi sabah yoklamada macdakilerin yarisi eksik cikacaktir..soguk su sıcak bunye=devamsizlik=kulak cekme=sokaa hasret kalma=~
  • çocukken deve olsaymışık dedirten parantez içi işlem. ayrıca, huşu içinde oyun oynayan çocuğun susuzluktan dili damağına yapıştığı için "bekleyin beni" yakarışları gaipten gelen sesler gibidir; ama ışık hızıyla eylemini gerçekleştirdiği için de kimse farketmeden oyundaki yerine dönüverir. cocuk iste.
  • bunların bi de saklambaçta eve saklanan versiyonları vardır ki hiç çekilmez. sıkışınca da su içmeye gittiydim derler. bunlara gözcülük yapan annelerini de hala anlayamamışımdır
  • genellikle evde anneye kırmızı yanaklarla kan ter içinde yakalanmak ve akabinde sırta havlu konmasıyla sonuçlanan tehlikeli operasyon. benim gibi çalışan anne çocuklarının yabancı oldukları durumdur yakalanmak.