şükela:  tümü | bugün
  • boğaziçi üniversitesi kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi arkadaşımdır. şubat ayından beri yaptığı onlarca başvurudan sonuç alamayınca plazalar bölgesindeki ilginç arayışıyla çözüm bulmaya çalışmıştır. üniversite öğrencilerinin içinde bulunduğu iş bulma-staj bulma çıkmazına güzel bir örnektir.

https://www.59saniye.com/…a-staj-arayan-bogazicili/

edit: elinden bir şeyler gelebilecek yardımsever kişiler kendisine linkedin veya stajariyorum2018@gmail.com mail adresinden ulaşabilirler.
  • show yapan bir adet ilgi budalasi icerir.
  • eski bir boğaziçili olarak yaratıcığından etkilendiğim arkadaştır. ancak bu yollardan geçmiş biri olarak özellikle staj döneminde üniversite ya da bölümün etkisi çok düşük oluyor. bir şirkette dayın, halan, teyzen varsa bölüm birincisi olmandan daha fazla etkiye sahipler. yani sizin anlayacağınız dostlar staj arayan boğaziçili bile olsa liyakat yerine ahbap-çavuş ilişkileri her zaman daha etkin. affedersin ben böyle ülkenin...
  • üniversite yıllarında benzer zorluklardan geçen biri olarak anladığım ve takdir ettiğim eylem. verilen angarya görevler, uzun bekleyişler, saçma sapan sömürmeye çalışan kurumlar... türkiye gerçekliğinde anlaşılır olmuş.
  • staj genelde tanıdıklarla yürüyen bir konu. mezun olduktan sonra da mülakatlarda "neden staj yapmadın?" tarzı sorulara maruz bırakıldığın düşünülürse türkiye'de bir yerlere gelebilmek için en kolay yolun bir tanıdığınız olması gerçeği yüzünüze çarpar maalesef.
    buradan gençlere önerim. %100 idealist değilseniz üniversite tercihinden önce gideceğiniz alana göre bir ahbap değerlendirmesi yapınız. aksi halde 0'dan başlamak gerçekten çok zor.
  • bugün staj görüşmesinden metro durağına doğru yürürken gördüğüm kişidir. beni derin düşüncelere sevk etmiştir.
  • videoyu izlemedim, arkadaşı tanımam. yüksek ihtimal popülist tipik bogazicilidir.

ama...

bu üniversiteyi bilen bilir. staj konusunda bunun kadar sikik başka bir yer bulamazsınız. mühendislik için diyorum bunları. en sikik üniversiteler tai,aselsan, havelsan gibi şirketlerle anlaşıp 15 er 20 ser öğrenci yollarlarken boundan 3-4 kişi alırlar, ortalaması 3.5 olsun isterler.

andavallığa bakar mısınız. adam ilk 300 e girmiş gelmiş siktimin yerine. kendi gibi 70 tane daha talebe var. bölüm dersi alıyorsun bunlarla ve hocalar doğal olarak ortalamaya cc ,cb gibi notlar veriyorlar. nasıl yapacaksın 3.70 ortalama ? kara elmas üniversitesine gidip yapmayı biz de bilirdik amk.

adam düzcede ee okuyor. senin ortalama düşükmüş diyor sonra bana. der tabi! aselsan bu adamı benim önüme geçirirse o da gelir tepeme çıkar.
  • umarım staj bulur dediğim arkadaşımız.
  • kesinlikle show amaçlı. bulunduğum şirkete gelen stajyer başvuru sayısı geçen senenin yarısı.

hatta geçen sene 3 stajyer arasında seçim yapılan departmanıma bu sene staj için başvuran bile olmadı.

arayan bulur. ancak millet olarak tembelleşiyoruz.
  • şu linkten

30 eylül 2018 tarihine kadar bodrum’da görev alacağı evde yatılı olarak kalabilecek,
    haftanın 6 günü tam gün çalışabilecek,
    25 yaşını aşmamış,
    çok iyi derecede ingilizce konuşabilen,
    tercihen boğaziçi üniversitesi mezunu ya da öğrencisi,
    oyun abiliği yapabilecek.

iş tanımı
    yönetim kurulu başkanımızın ilkokul 5. sınıf öğrencisi olan oğlu için; ingilizce oyun abiliği sorumluluğunu alacaktır.

iş ilanına başvurabilecek boğaziçilidir. yönetim kurulu başkanıyla arayı iyi tutarsa bir staj koparabilir.