şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda sayıları hızla artan duyarlı vatandaşlardır. yalnız bu veterinerler de senin gibi ekmek kazanıyor. tamam iyilik yapıyorsun güzel de elini cebine at bi zahmet tedavi masraflarını karşıla hiç değilse. hayvan tedavisi için kullanılan ekipmanlar ucuz değil. adam geliyor ben bunu yaralı buldum gerisi sende hadi eyvallah diyip çekip gidiyor. veteriner'de sokağa atacak değil tedavisini yapıyor. bir değil iki değil. herkes böyle gelse bu klinik sahibi arkadaş nasıl ayakta durucak ki yaptığı iş doktorlar gibi kutsal bir meslek.

  veteriner değilim sadece onları da düşünen bir hayvanseverim ve neyse ücretini veriyorum. hayvanı bırakıp çekip gitmek ayıp bir davranıştır. madem buldun hayvanı al sahiplen, veterineri de düşün ücretini karşıla sonuçta doktora, eczaneye ücret veriyorsun bunda bir sakınca yok veterinere neden olsun?

  edit: ya parası yoksa diye pm atılıyor. paran yoksa bunu veterinerle konuşursun, sonra vereceğini söylersin ve maddi durumun iyileşince gidip ücretini ödersin.
 • sahte duyarlılıktır.
 • kesinlikle öyle düşünmüyorum. bu gibi durumlarda bende götürürüm sokakta bulduğum canlıyı tedavisi için bir veterinere o kadar. fazlası, para kısmı saçma. beni aşar, kendi hayvanım değilse.

  ha bu konuda ne yapılır. hayvan istismarı gibi bir yasa çıkarılır, veterinerler ki çoğunluk özeller cüzi bir miktarda tedavi ettiği hayvanlardan devlet desteği alır. o da türkiye gibi bir ülkede zor.
 • seneler önce sokakta bulduğum kedime hala aşılarını sadece aşı masrafını alarak yapan veterinerler, hepinizi öptüm
 • kabul edilebilir bir durum.

  babasına bile hayrı olmayan insanların çoğunlukta olduğu bir dünyada yaşıyoruz.böyle bir dünyada herhangi bir insan kalkıp da yaralı bir hayvanı veterinere götürme duyarlılığını gösterebiliyorsa o insana sadece teşekkür etmek gerekir, parasını da ödüyorsa ikinci kez teşekkür etmek gerekir.para vermiyorsa sen ya da ben kalkıp da niye parasını ödemiyorsun diye sorgulayamayız.sorgularsak 'sen veteriner misin?mağdur musun?sana giren çıkan mı var' diye sorarlar adama.

  böyle durumlarda herkes elini taşın altına koymalı ki sokaktaki yardıma muhtaç hayvana yardımcı olunabilsin.her şeyi tek bir insandan beklememek lazım.şahsen veteriner olsam böyle bir durumu dert etmezdim.sen veteriner olmadığın halde ne diye dert etmişsin onu da anlamadım.sonuçta veteriner o hayvana masraf yapmak zorunda değil, onun insafına kalmış.yanlış mıyım?
 • fatih belediyesi hayvan hastanesi bu konuda sokak hayvanlarına ücretsiz tedavi sağlamakta. duyurulur.
 • hayvan sever olan kişinin siz değil veteriner olduğunu gösterir.

  kaç tane şehir değiştirdim hepsinde de sokak hayvanlarına duyarlı veterinerler vardı. hatta tanıdığım veterinerlerden hiçbiri sokak hayvanlarının muayenesinden para almadı şimdiye kadar. en para gözü bile. çoğu da sokak hayvanından emek ücreti talep etmiyor, yalnızca maliyeti istiyor, istiyorsa.

  bu adamların tedavi etmesi için bir hayvanı götürüp bir de "bana ne" demek, masraflarını sen karşıla demektir. adamlar bütün sokak hayvanlarının aşısını, ilacını vesaire kendisi karşılarsa o klinik nasıl açık kalacak?

  eğer sokak hayvanları tedavi edilsin diye veterinere götürecek kadar duyarlıysanız, şehrinizde bu konuda hassas bir veteriner araştırırsınız. eğer paranız yoksa anlıyor zaten bu adamlar.

  not: elbette ki devletin bunun için destek vermesi çok güzel olur. ama devlet bunu yapmıyorsa bunun bütün sorumluluğunu veterinerlere atmak duyarsızlıktır.
 • (bkz: yarayan kana)
 • bu konuda bir anım var. bir gün otobüsten inmemle gökyüzünde yüksekte uçan bir güvercinin alçalıp alçalıp zank diye bana çarpması bir oldu. kalabalığın içinde yürümeye çalışan hayvanın görmediğini farkedip hemen yerden aldım. gözleri kapanmıştı. yakındaki veterinere götürdüm. içerisi bomboştu. adam sadece gözü serum fizyolojik ile yıkadı ve çoğu bitmiş olan bir antibiyotikli merhemden bir mercimek kadarını alıp sürdü. hayvanın gözü açıldı.

  teşekkür dedim ve nezaketen ilaç masrafını ödeyim dedim. adamın yüzü ekşidi. ve 300 tl hesap çıkardı (yıl 2010). sokakta az sonra ölecek olan ve evcil hayvanım olamayacak bir hayvan olduğunu söyledim ve bu tutarın fahişliğini dile getirdim. tabi bin tane laf söyledi. önüne 30 tl attım ve gittim, ki ilaç bedeli 2 tl bile değildi

  hal böyle. bence veterinerlerin de biraz halden anlaması gerekir. bu açıdan doğru bir eylemdir. 300 tl ne lan?
 • veterinerlerin çoğu hayvansever değil. hayvanlar onlar için para kazanma aracı olmuş, işlettikleri kliniklerde ticarethane... ancak bu iş öyle ticarethane mantığıyla yürütülebilecek birşey değil, idealist insanların yapması gerken bir meslek.

  ben bulduğum yaralı sokak hayvanlarını veterinere götürdüğümde, veteriner hayvanı tedavi etmek değil kar etmek peşinde.

  sokak hayvanlarında yansıtılması gereken sadece kullanılan malzemenin ücreti olmalı. bakın tekrar ediyorum, malzemenin müşteriye satılan karlı fiyatı değil, veterinere geliş fiyatı, maliyet fiyatı olmalı.

  yoksa kendi sahipli hayvanımız için bir kan almaya zaten 350 lira veriyoruz.