şükela:  tümü | bugün
  • cafer hâlzar’im ben ârif olana
    vatan nöbetini teslim alana.
    hakkin hatirini görev bilene.
    yiğitlere benden selam söyleyin.

diyen, milli mücadelede söke ve havalisinde çok büyük işler yapmış, kafası yunanistan'da bir müzede yıllarca 'yunan katili caferaki' diye sergilenmiş büyük efe vesselam
  • bu dünyadaki son gecesinde, germencik baskınını gerçekleştirmeden önce, evinde misafir olduğu kişilerin; zarife ve mustafa sözer, oğullarının bire bir aktardığı aşağıdaki diyalog ile yüreğimi cız ettirmiş adamdır. adam gibi adamdır. efedir..
    - zarife ana..
    - buyur efe..
    - bulgur pilavını sen yaptın değil mi?
    - ben yaptım efe..
    - bu aş, bu yaşıma kadar yediğim aşların en tatlı olanı..
    - afiyet olsun efe..
    - ana, sen bu aşı neyle yaptın?
    - kaymak yağıyla..
    - demek ki kaymak yağı ile yapılan bulgur pilavı böyle çok tatlı oluyormuş..
    - olur, efe..
    - bu yaşıma kadar hiç yememiştim de... eğer bu mücadeleden sağ çıkarsam, bizim için yine kaymak yağlı bulgur pilavı yapar mısın?
    - siz sevdikten sonra lafı mı olur, efe? her zaman yaparım!
    bu gecenin ertesi günü germencik tren yolu kenarında, dere havzasında öğle sonu şehit düşmüştür cafer efe. bir mezarı bile yoktur. cesedi yunan albay sarıyanis tarafından parçalanmış başı ve elleri gövdesinden ayrılmıştır.
    allah gani gani rahmet eylesin.. mekanı cennet olsun, erkek güzeli, mert, yiğit insan...
  • samim kocagöz'ün doludizgin'inden öğrendiğim yiğit kahraman. ışıklar içinde uyusun.