şükela:  tümü | bugün
 • sokotra adası yeryüzündeki cennettir denilebilir.
  eşsiz doğal güzelliklere, bitki örtüsüne, faunaya, coğrafi oluşumlara ve hayvan gruplarına sahiptir. henüz çok az kişi / kurum / devlet tarafından keşfedilmesi onu daha da çekici kılmakta. umarız şu anki temizliği ve güzelliğiyle kalır hep.

  araştıracaklara not: daha çok "socotra" ismiyle anılıyor.
 • yedi milyon yıl önce afrika kıtasından kopup, ada haline geldiği tahmin edilen sokotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır, bkz fotoğraflar..

  http://images.google.com.tr/…roup&ct=title&resnum=1

  adı sanskrit dilinde "mutluluk adası" anlamına geliyor. 2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40000 kişi yaşıyor. böylece ada orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.
 • egzotik kelimesinin hakkını veren ada unesco dünya mirası listesinde. http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/19947780.asp
 • botanik çalışmaları sonucu adada bulunan 825 bitki türünden 307'sinin (%37) endemik olduğu, yani dünyada başka bir yerde bulunmadığı saptanmıştır. bu durumda uzun süreli bir jeolojik izolasyon, şiddetli sıcak iklim ve kuraklık gibi etkenlerin rol oynadığı belirtilmektedir.

  http://www.boredpanda.com/…s-to-see-before-you-die/
 • yemen'e bağlı bir adadır. somali'nin tam karşısında bulunur. kurak bir ada olup üzerinde çok tuhaf ve bonzaiye benzeyen ağaçlar vardır.
 • gitmeyi kafaya koyduğum adadır. güvenlik sorunları var şu sıralar ama hayırlısı diyorum.
  senelerdir gitmeyi istemek ama gidememek :(
  delicesine merak ettiğim ada.
 • bu gizemli ve esrarengiz ada tarihe o kadar ilginç bir olayla da damga vurmuştur ki o damga hala başka ülkelere basılarak kullanılmaya devam etmektedir.

  1507 yılında özgürlük dağıtıcı portekizliler tarafında, adada yaşayan hristiyanları "özgürleştirmek" ve "müslüman yönetimden kurtarmak" için işgal edilmiştir. yani adada bir avuç ya da incir çekirdeği kadar mevcut hristiyan arabı özgürleştirmek için masumane bir işgal. hiçbir siyasi, ekonomik ve askeri amacı olmaksızın. sadece insani, sadece özgürleştirmek için, başka bir dine inanan yönetimden bu zavallı ve iradesi, aklı, beyni, gitme gücü bulunmayan insanlara yardım etmek için. 1507'de. temiz ve güzel duygularla. tahmin edeceğiniz gibi gayet medeni, avrupalı medeniyetiyle hemde. daha önce amerika kıtasında gösterdikleri kadar medeni, amerika kıtasının yerlilerine gösterdikleri kadar medeni. şu bildiğimiz avrupalı portekiz medeniyetiyle, özgürleştirme amaçlı bir işgal. başka bir niyet yok.

  evet bu özgürleştirme hikayesi tanıdık mı geldi ? o zaman özgürlük için savaşan, başkaldıran demokratik halk hikayesi verelim bir tane. bunu yutarsınız belki.
 • evet biliyoruz egzotik bir adadır!

  da aga giden gezen hiç mi yok allah'ın aşkına! varsa beri yazsın da biz de bilgilenelim. gitmek isteyen görmek isteyen var... değil mi ama!
 • tuhaf şeyler adası olarak da bilinen ve türlü türlü garip bitki ve hayvana ev sahipliği yapan yemen anakarasının 350 kilometre açığındaki ada.

  http://www.ntv.com.tr/…adasi,vuzqfntzu023zweml-zrhq