• islami temel meselesi yapmis bircok dusunur tarafindan peygamber muamelisi goren biridir.
  • ispanyoldur.
  • sadece kendisiyle ilgili değil, genel olarak çoğu sofistle (kallikles, thrasymakhos v.b.) ilgili bilgilerin kaynağı platondur.
  • felsefenin yegane peygamberi. bu adamı belki farklı bir çok nedenden ötürü sevebilirim ama en çok ruhuyla da düşünebildiği için sevdiğim, aydınlığı sönmeyen bir atadır.

"en faziletli insan,
    __ruhen yükselmeye çalışan.
    en mutlu insan da,
    __yükseldiğini duyandır."
  • "ebe olan annem nasil var olan bir bebegin dunyaya gelmesine yardimci oluyorsa ogretmen de ogrencisine yeni bir sey ogretmez. ancak, onun aklinda var olan bilgileri gun isigina cikarir. cunku bilgiler dogustan aklimizda vardir."

sokrates
  • bir gün sokrates'e "neden sakallarını kesmiyorsun?" diye sorarlar. sokrates, "insanlar bilinmeyeden korkar, neyle karşılaşacağımı bilmiyorum!"
  • "

atinalılar!

biraz daha sabretmediğiniz için, bilge adam sokrates'e ölüm cezası veren şehrin kötü şanını yükleneceksiniz. sizleri kötülemek isteyecek olanlar, bilge olmasam bile bilge olduğumu söyleyecekler.

biraz daha bekleseydiniz bu iş kendiliğinden olacaktı. yaşımı görüyorsunuz, zaten yaşamdan uzak, ölüme yakın yaşıyorum. bu sözlerim hepinize değil, yalnızca beni ölümle cezalandıranlara...

aynı kişilere şunu söylemek istiyorum; beyler cezadan kaçınmak için elimden gelen he şeyi yapıp söylediğime inandığım için, sizleri yeterince ikna edecek sözlerimi söylemediğimi düşünebilirsiniz. nedeni bu değildir beyler! asıl nedeni, başkalarından duyabileceğiniz ağlamaları, yalvarmaları sergilemediğim, yeterince yüzsüz ve küstah olmadığım içindir. ikna edici sözler söylemediğim için değil.

o zaman bile özgür bir insana yakışmayan bir davranışı tehlikenin varlığı yüzünden yapmazdım, şimdi de savunma şeklimden pişmanlık duymuyorum. başka şekilde yaşamaktansa, bu savunmayla ölmeyi yeğlerim. ne barışta ne savaşta ne de herhangi bir durumda bir kimsenin ölümden kaçmaya hakkı vardır.

savaşlarda bile, herhangi bir kimsenin silahlarını bırakıp düşmana yalvararak ölümden kaçtığı görülmüştür. bütün tehlikeli durumlarda, her gürlü davranışı göze alan insan ölümden kaçabilir. beyler ölümden kaçmak zor değildir, asıl zor olan kötülükten kaçabilmektir! çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.

beni ise şimdi, yaşlı ve yavaş olduğumdan, ikisinden en yavaş olanı yakaladı. beni cezalandıranları ise, güçlü ve tez canlı olduklarından, kötülük yakaladı. ben ölüm cezası alarak gidiyorum, onları ise gerçekler, kötü ve haksız olarak yargılayacak. doğal olarak ben cezama sadık kalacağım, onlar da. belki böyle olması gerekiyordu, iyi de oldu.

iyi insan için kötülük yoktur, ne yaşarken ne de öldükten sonra."

sokrates'in savunması, platon, mö 399
  • " ben atinali veya yunan degilim. ben sadece dunya vatandasiyim."

sokrates
  • bir çok bilginin kaynağı olarak gösterilmesine karşın yaşarken yazılı tek bir satır bırakmamıştır geriye.
  • " hıc kimseye herhangi bir sey ogretemem. onlari sadece dusundurtebilirim."

sokrates
hesabın var mı? giriş yap