şükela:  tümü | bugün
 • ikiside çagdaslari tarafindan sir dolu insanlar olarak görüldüler.
  ikisi de arkasından yazili birshey birakmadi.
  ikisi de konusmaciydilar.
  kenilerinden öyle emin konusurlarmıshki 'hem dinleyicileri etkileyebiliyor hemde rahatsız edebiliyorlarmısh'
  ikisi de hertürlü haksızlık ve otoriteyi eleştirerek toplumda gücü eli,nde bulunduranları savunmaya itiyorlardi.
  ve bu ikisininde hayatına neden oldu.
  ikisi de af isteyebilirlerdi fakat sonuna kadar direnezlerse davalarına ihanet edeceklerini düşündüler.
 • (bkz: sokrates)
 • tarihteki unlu gaylerden birisiymis diyorlar, ben onlarin yalancisiyim. (bkz: x e yakin kaynaklardan aldigimiz habere gore)
 • her ikisinin de felsefeye katkıları çoktur.özellikle kutsal kitap incili okuyanlar bilirler antik çağ'dan çok fazla ize rastlanır.

  bir de sözlükte gay olmayan bir tek onlar kalmıştı sonunda onlar da olmuştur!
 • biri "benim babam hepinizi döver" demiştir diğeri "ayrıl da gel".
 • aslen ikisinin de yazili kaynak birakmamis olmalari en ilginc ortak yanlaridir fakat yine de sokrates, tarihin akisini isadan cok daha fazla etkilemistir.

  kulaga aptalca gelse de aslen hristiyanlik denen din, bugunku halini bildigim kadariyla aziz augustinus ve aquinolu thomas (tommaso)nun felsefelerine ve doktrinlerine borcludur. isa kardesimiz oldugunde, hz muhammedin aksine ne arkasinda guclu bir izleyici kitle birakmisti, ne bir devlet, ne de olusturdugu kulturun nesilden nesile aktarilmasini saglayacak bir doktrin veya ahlak sistemi. [gerci ahlak ogretisi, sana tokat atana obur yanagini uzat olarak dile getirilmis ama benim kastim, iyi birsey olmasa da, sonraki nesilleri etkileyebilecek kadar guclu ve iyi tanimlanmis bir doktrin]

  isa basit bir ascetic olarak yasadi ve oldu; yani elini etegini mumkun oldugu kadar dunyevi islerden ceken, komunist bir yasam pesinde kosan, tutku ve nefretten uzak bir karakter dusleyen biri olarak. tipki buddhanin sarayindan gercegi bulmak icin ciktiktan sonra gecirdigi ilk yillari gibi bir hayat. (nitekim sonradan ascetismin yanlis olduguna kanaat getirmistir)

  gelgelelim sokratesin da dunya tarihine etkisi platon sayesinde gerceklesmistir ama isanin ses getiren ardillarindan farkli olarak, platon sokratesin ogrencisiydi, aralarinda sadece bir nesil fark vardi ve birbirleriyle siki dosttular. ayrica platonun sokrates hakkinda anlattigi bircok sey baska yazarlar tarafindan da dogrulandigi icin, platonun agzindan duyduklarimizi (en azindan eserlerinin ilk yarisini) sokratesin felsefesi olarak yorumlamak ve bunlarin tarihe olan muthis etkisinin tamamini sokratesa atfetmek yerinde olacaktir. ayni seyi isa icin soylemek mumkun degil; zira hristiyanlik ogretisinin gelisimindeki aslan payi, , isadan cok sonralari gelmis ve bambaska ogretiler sunmus olan yukarda bahsettigim dinadamlarinindir.
 • biri kendi sozlerini, digeri tanrinin sozlerini soylemistir.
 • öğretilerinin kaderi evrile çevrile günün birinde buluşmuş iki düşünce adamıdır sokrates ve isa.
  sokratesin sonradan tilmizi platon'un felsefesinde olgunluğuna varmış düşünceleri görünenin ardında görünmeyeni , tözde bulunanı ararken platon'un verdiği isimle idealizmi üretmişlerdi.

  yy.lar sonra bethlehem mi nasıra mı (aman işte kudüs dolaylarından) bir genç yahudi lunatik çıkıp yahudi şeriatının saplandığı bağnazlığa başkaldırdı. gidip bayram arifesi* hem ticaret hem kutsanmışlık adına en önemli simge olan tapınakta* çanağı çömleği tekmelemeye başladı. isa adlı bu genç aynı gerici çevrelerin baskısıyla donemin romalı valisi tarafından kudüs'de katledilince yaptıklarına bir anlam yüklemek sevdasındaki kafası karışık tilmizleri, iste tam bu noktada platon'un felsefesinde aradıkları cevabı buldular. o cevap gerçek evrende ne kadar gerçekdışı idiyse idealistler için o kadar gerçekti. bu dünyada herşey yalansa gerçek olan tek şey oğlunda maddeleşmiş olan baba, yani ideaların ideası en gerçek, en doğru en iyi olandı.
  buradan anselmus'a çıkıyoruz :
  (bkz: #2733567)
 • -tanrım beni neden yalnız bıraktın!
  +önce istersen isa, tanrı kavramının insandan insana geçen güce sığınma hakikatinin farklılıklarından bahsedelim.
  -tanrım al şu adamı yanımdan!