• 1. a$ama protetik:bilincin farkina varma fakat bilincli olma hali $eklinde degil
    2. a$ama bilincin icindeki haraketleri farketmektir bilincin artmasi ve azalmasi.
    3. a$ama yanli$lari dogrulari farkedebilme, gözlemleme
  • socratesin tartisma yontemi. amaci tartismak degil, ustaca sorularla gercegi karsisindakine buldurtmakti. bu yuzden kendisine 'ben ebeyim' derdi. cunku ona gore bilgi dogustandi; tartisma, insanlarin uslarinda tasidiklari gercegi ortaya cikarmaya yariyordu sadece. (bkz: techne maieutike)
  • dale carnegie'in sözde kişisel gelişim kitaplarına konu olmuş bir yöntemdir. carnegie'nin bu yöntemi kitaplarında açıklamasının ardından(1900 lerin ortalarında) fırtına gibi kasıp kavurmuş ortalığı.

bir konu hakkında tartışıyoruz ve bir lavuk diyor ki "müzik evrenseldir"
    bu yöntemi bilen bir başka adam hemen "siktir lan yarrak değildir evrensel mevrensel" demek yerine başlar sorularını sormaya;
    - güney afrika da bir zenci sence zeki müren dinliyor mudur?
    - hayır.
    - peki kahvede sabahtan akşama kadar oturan pala bıyıklı haşmet abi bodom dinliyor mu?
    - hayır.
    - evrensellik, bütün evreni kapsayan anlamında kullanılmaz mı?
    - evet öyle kullanılır.
    - ama dediğine göre güney afrikalı abi zeki müren dinlemiyor, pala bıyıklı amca da bodom dan hazetmiyor... o zaman müzik evrensel değildir¿ di mi?
    - evet değildir.
    >>>döndürdü, dolaştırdı ve sorularla kendi aklındaki gerçeği karşısındakinin bulmasına yardımcı oldu.

( not: "müzik evrensel midir?" anatemalı konumuzdaki karakterlerin cümleleri sallamadır. gerçek bi tartışma olarak algılamayın pls. optum, bye)

şimdi hepiniz bu yöntemi aslında bildiğinizi fark ettiniz değil mi? ben hatırlarım ufakken inek şaban ın bir iki filminde vardı bu şekilde sorular soran adam ve sonucunda inek şabanın inek olduğunu kendisine kabul ettiriyordu...

neyse ne benim söylemek istediğim şey, bu yönteme kılıfı sokrates giydirmiştir ve kendine mal etmiştir. yani o bulmamıştır.
  • her türlü "yargı bilgisi" ni sogulayarak yönlendirmeye açık bir yöntemdir, meno socratesin bu yöntemine deniz anası yöntemi demiştir, çünkü yöntemin doğasının karşıdakini uyuşturarak ikna etmek olduğunu düşünmektedir. ancak yöntemin eskiliği konusundaki her fikir , örneğin "bizim çocukluğumuz mu daha eskiydi socrates mi?" gibi sorularla başlamak üzere çürütülebilir.
  • eğitimde kullanılan öğretim tekniklerinden, soru- cevap yönteminin diğer adı.
    öğrencinin düzeyine göre cevaplanabilir tarzdaki sorunların sınıfa sorulması sistemine dayanır.
    ve öğrenci soruyu yanlış yapsa da soruyu doğru yapana kadar ipuçları verilmelidir.
  • sokrat metodu, sokratik yöntem olarak da anılır.

"sokrates'in kendini bilgin sanan kişileri test etmek ve aslında hiçbir şey bilmediklerini kanıtlamak için kullandığı 3 aşamalı yöntemdir. ilk aşamada karşısındaki kişiye sorular sorarak onun neyi bilip neyi bilmediğini araştırır. ikinci aşama ironi yani alaydır son olarak ise fikir doğurtmaya başlar."

http://tr.wikipedia.org/wiki/sokratik_yöntem
  • sorularla cevabı bulduran yöntem. bu yöntemle hazırlanan örnek grup
  • sokrat amca bunun bir nevî "doğurtma" olduğunu söyler.

"sana sendekini buldurmak"tır amacı.

(bkz: sokratik sorgulama)
  • bu yöntem bir tümevarım yöntemidir diyebiliriz. sokratik yöntemde, kendisi hiçbir şey bilmiyormuş gibi görünerek, karşısındakini konuşturarak ustalıkla gerçeği buldurma söz konusudur. şimdi mesela ben ortaya bir görüş attım ve iyi bir ressam olabilmek için mutlaka bir eğitim alınması gerektiğini söyledim. tabii günümüzde böyle desem ne taş yerim orası ayrı bir konu ama bunu sokrates yöntemiyle sorgulatacak olursak karşı tarafın bana dünyaca iyi ressamlardan eğitim almadan sanatını icra edenleri söyleyecek. mesela

"x kişisi eğitim almadı ama dünyanın kabul ettiği bir isim, değil mi?" -evet.
    "y kişisi de aynı şekilde eğitim almadan dünyaca ünlü bir ressam, değil mi?" -evet.

örnekleri çoğaltılabilir tabii.

"demek ki eğitim almadan da iyi bir ressam olunabilirmiş, değil mi? " -evet.

yani somut örneklerle, tümevarım yöntemiyle, karşıdaki kişiye cevabı buldurarak ilerlenebiliyormuş.

güzel ve eğitim hayatında da başarılı sonuçlar çıkartabilecek bir yöntem.
hesabın var mı? giriş yap