şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sokollu)
 • dikmen'de sokullu mehmet pa$a caddesinin kisa adi.
 • ankara'nın altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir

  edit : çankayaolarak düzeltildi
 • kızılay'dan kalkan minibüslerin hatlarından birinin (kızılay-sokullu) ana unsuru. çığırtkanlık yapan şoförlerin dilinde "sokulu" olarak evrilmiştir.
 • doğru yazılışı "sokollu" olan sadrazam, cadde ve semt adının yaygın olarak kullanılan yanlış halidir.
 • demetevler, yenimahalle bölgesine göre daha yaşanılabilir olan ankaranın sakin, şirin lakin biraz soğuk ve rüzgarlı semtidir. çankaya ilçesine bağlı dikmen ve öveçler semtleri arasında yer alan birbirlerine oldukça yakın olan üç semtten birisi.
 • ankara'nin kucuk hindistani olan semtin adi.
 • güvenpark dolmuş durağındaki değnekçisinin "sokullu bu araba.." söylemiyle rüyama girdiği semt..

  hava kaç derece? saat kaç? ne kadar kalabalık? hiç farketmez, aynı ton, aynı mimik; "sokullu bu araba.."
 • merkeze yakınlığı, evlerinin kalitesi, semt sakinlerinin profili itibariyla ev kiraları da göz önünde bulundurulduğunda ankara'da en tercih edilesi semtlerden biri. sokullu caddesinden yukarı çıkarken sağ tarafta öveçler vadisi, biraz daha uzakta sol tarafta dikmen vadisi yer alır. her iki vadiye de yürüme mesafesindedir bu semt. caddeden yukarı çıkıldıkça iki vadi ile mesafe artar, özellikle dikmen caddesine giderken arada kalan hürriyet caddesi ile ciddi bir kot farkı oluşur. fakat hürriyet caddesi en sonunda sokullu caddesine çıkar, sokullu caddesi de dikmen caddesine bağlanır. dikmen ve balgat arasında kalan öveçlerin 2. ve 4. caddeleri de (lizbon ve kabil) dikmen caddesine çıkar, dikmen caddesi de en sonunda konya yoluna bağlanır. bu nedenle ankara'nın güneyinde, "her yol konya'ya çıkar" esprisi yapılır.

  sokullu caddesinin alt kesimi -özellikle salkımsöğüt civarı- gerek canlılığı, gerek çetin emeç bulvarına yakın olması (buradan odtü dolmuşları geçer ve bu dolmuşlarla 15 dakikada odtü'ye ulaşabilirsiniz) gözde yerlerdendir. bununla beraber caddenin biraz yukarısında kalan ahmed arif parkı çevresi de gayet güzel bir yerdir. semt pazarına çok yakındır, havaların güzel olduğu günlerde geniş parkı cıvıl cıvıl olur. alevi derneklerinin ve konfederasyonlarının genel merkezleri bu bölgededir.

  kuru temizlemecisinden 24 saat açık tekel bayisine, mobilyacısından eczanesine aradığınız her şeyi burada bulursunuz. gece vakti sokaklarında rahatça dolaşabilirsiniz. ayrıca caddenin alt kısmı, bana göre ankara'nın en güzel semti olan ayrancı'ya çok yakındır. parçası olduğu dikmen semtine adını veren caddenin hayhuyundan uzak, sakin bir yerdir. tavsiye edilir.