şükela:  tümü | bugün
 • bu devirde hala insanları sağ sol diye ayıran, ayrımcı kindar bir makastır. sağ elle kullanınca "haşırt haşırt" kesen makas sol elle kullanınca birden kesmemeye, kağıdı kıvırmaya falan başlar. inanmayanlar evde deneyebilir ve bu acı gerçekle karşılaşabilir.
 • günümüzde makasların biraz da sağ ele göre yapılmasından kaynaklıdır.. makası sağ elinizle kullanırken parmaklarınızı makasın keskin kısımlarını birbirine doğru bastırarak kapatmak suretiyle kullandığınız için sağ elinizle kağıdı kolayca kesebiliyorsunuz.. yani makası sadece kapatmak için parmaklarınızla dikey yönde değil; baş parmağınızla ve makasın alt tarafına hangi parmağınızı geçirmişseniz o parmağınızla yatayda zıt yönlerde kuvvet uygulayarak(bıçakları birbirine bastırarak) bıçakların kağıdı kesmesini kolaylaştırıyorsunuz..

  ama sol elinize aldığınızda durum değişiyor.. sol başparmağınız ve diğer parmaklarınız makasın bıçaklarını birbirinden uzaklaştıracak yönde kuvvet uyguladığı için makasın bıçakları, birbirine bağlı oldukları vida üzerinde uzaklaşıyor ve kesmek istediğiniz kağıt kesilmek yerine bu bıçakların arasındaki açıklığa girerek kıvrılıyor ve buruşuyor..

  yani makaslar sağ elle kullanılmaya uygun yapılmış..

  eğer solaksanız ve sol elle makas kullanmak istiyorsanız bıçaklarınnı bağlı olduğu vidanın sıkılabildiği makaslardan almaya özen gösterin.. sol elle yatayda yanlış yönde kuvvet uygulayarak kullanıldıkça o vida gevşer bıçaklar açılır.. geri sıkarak eski haline getirebilirsiniz..

  aman bir yerinizi kesmeyin..

  not: solak değilim..
 • avrupa'da böyle bir sorun yok. türk solu başarısız. ne gönderme yaptım ya. aktrollük möhkem bişeymiş. nereyi imzalıyoruz reis, yıllık mı bu
 • her bir yani demir olan, parlakligi gitmis, yer yer paslanmaya yuz tutmus, dikis makinesi kabininin kapagindaki bolmede duran anane (biliyorum anneanne ama boyle deyince keyif aliyorum) makasidir. istikrarli ve ayrimcilik yapmayan bi makastir. sag elle tutunca da kesmez.