şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyal demokrasi ve sosyalizmin tek ana vaadinin insanlara bedava para vermek olmasi olacakti, basliga sigmadi. tum dunyadaki sol partilerin vaadlerine bakiyorum hemen hemen hepsinde ayni sacma seyleri goruyorum: sosyal yardimlar artacak, egitim bedava olacak, hastaneye katki payi vermeyeceksiniz, yemek parasi bedava, toplu ulasim ucretsiz olacak, elekktrik-su ucretsiz olacak vs. neyse ki cogu ulkede insanlar bu salaklara inanmiyor da iktidara getirtmiyor. getirenlerin de burnu boktan cikmiyor.

  turkiye'de durum ayni, chp'nin aile cuzdani diye bir vaadi vardi 2 secim once. yok her ay para yatacakmis da, yok cuzdan kadinda kalacakmis da... bu sikko vaadin neticesini akp'nin %49 oy almasiyla gormustuk.

  avrupa'daki pembe gotlu solcularin da vaadleri hep ayni, cocuk parasini artiracagiz, bedava su, bedava bu. calisan, vergisini odeyen, is kurup risk alan insanlari cezalandirma sistemi resmen. siz calisin enayiler, biz bu paralari asalaklara, multecilere, butun gun ot cekmekten kafasi dumanli olmus serserilere hibe edelim.

  abd'deki demokratlar da ayni bok. isleri gucleri welfare yardimlarini artirmaya calismak, food stamp'cilere paralari toka etmek.

  bu tip populist icraatlar ekonominin altina dinamit doser. akli olan hic bir devlet elektrigi, suyu, ulasimi vs bedava yapmaz. yapanlarin da burnu boktan kurtulamaz. (venezuella'da en son benzin sudan ucuzdu, daha sonra yaraklari yedi). insanlara bedava para vermeyi birakin da, girisimcileri destekleyip is imkanlarini artirip, isverenler icin burokrasiyi azaltip insanlarin calismasini ve emeklerini harcamalarini saglamalisiniz.
 • amaç beleş para dağıtmak değildir insanların emeğinin karşılığını almalarını sağlamaktır.
 • onlar konuşur ak parti yaparmış. sizi yaptıkça zevk alıyorsunuz sanırım.
 • dünyadaki üretim için harcanan bütün emeği tam bir şekilde ölçebilecek bir emek birimi olsa. bu toplam emeği çalışabilir insan sayısına bölsek her bir insana düşen ortalama emeği görsek çok da fazla olmadığını görürdük. bu düzen bunun imkansızlığına bizi o kadar inandırmış ki. çok çok fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz.
 • doğru önerme.

  hatta bu saçmalığı meşru göstermek için mağdur bir kitleyi örnek göstererek duygulara oynamaktan da kaçınmazlar.

  tamam ben demiyorum ki fakirler ölsün porsche'den selamlar lakin sırf sosyal devletin nimetlerini sömürerek yaşama amacı güden bu denli godoş varken, solcuların halen ısrarla hiçbir sike derman olmayacak politikaları öne sürmeleri gerçekten komik.
 • al bir tane daha. 2020'de trump'a karsi demokratlardan aday olmaya calisan andrew yang'in vaadi: herkese ayda 1000 dolar beles para. trump'in buyuk cabalarla duzelettigi ekonomiyi sikip atmaya yemin etmis bu solcu demokrat takim. sizin belesci vizyonunuzu seveyim!

  herkese 1000 dolar para