• ufak omuz hareketleriyle eşlik etmesi eğlenceli, bir acayip saltuk şarkı-sı.

geldim göründüm çevrende belli belirsiz
    hepsi bu
    bırakıp gitmişsin, öylece, kendince, kime ne?
    hadi koymadı desem derin bir yerlerde, yalan olurdu.
    sensiz de olsa, özgürüm, tek başına sol şeritte.
    uyandım evimde.
    yalnız mutlu, nasıl oldu bu?
    iyi oldu gittin, çıkarmadan işin bokunu.
    yaktım sigaramı, yürüdüm sessizce kapıya doğru.
    geldim kendime artık, yoksun burnumun dibinde.
    sensiz de olsam, özgürüm tek başıma sol şeritte.
  • birileri güzelim şarkıyı mahvetmiş. 2000ler versiyonunun ruhunu giydim, ipodun mp3 ün olduğu spotify'ın olmadığı zamanlar. zaten saltuk'un şarkı da mp3 olarak o zamandan beri aynı şekilde var. şarkıyı açıyorum asansörde aynada meymenetime bakıyorum; dışardan görünmesin bu günler allah'a emanetiz ve 2020deyiz evin kapısından çıkarken.

12 13 sene evvel beynimde loblarım dibine kadar kimyasal reaksiyon, nöronlarım fıldır fıldır elektrik yayarken, kıçım başım yıllar evvel alelade bir gün kadıköy'de napacağını bilmiyorken; misal bi gün bir sıçtım mavisi havada dışarıda kalmış pineklerken.. şimdi şarkı çalıyor zaman geçtikçe, değiştirmediği bir habbe kalıntı oluyor bu yeni ve eski versiyonda anladım. kalıntı derken, kişi kendinden bilir işi işte. subjektif.

bir ılık hava vardı. güneşi de biraz sonra getirecek bulutların arasından. mayıs ya da eylül. kadıköy moda bahariye filan. 15 sene önce. kargaların martıların kuşların senfonisinin ilk şarkısındaki gemi düdükleri. ıslak hamburgerciler, dönerciler bile o hani kapalı olduğu vardiya değişim saatini yaşıyor; bir allah'ın kulu yer açık değil. gezmek dışında yapacak bir bok yok. ipodum full şarj. seyrek de olsa itler sıçmadan işe gidenler ile boğadan aşağı vuruyoz..

iskeleye yanaşmış motorlar, damgalanmış sokak köpekleri ve henüz açılmamış büfelerin gazete balyaları ile ve oturuyorum balonun orda. simitçi yok. deniz ve haydarpaşa yerli yerinde. henüz yanmamış haydarpaşa. iett başlamamış seferlere, bende eve dönemiyorum bi süre sarı dolmuş uyuyor. vaziyet bu. saltuk dinliyorum ipoddan. içimi üfürüyor. genciz, her boku biliyorum. her boktan haberim var. bir öncekilerin zerre yok. bizden sonrakiler de zaten henüz ortada yok. bi biz varız filan aşşırı şanslıyız. nüfus kalabalık ama şanslıyız.

etrafı seyret, köpekleri sev, etrafta bırakılan kumpileri yerler mi itler diye dene. gez dolaş iskelede. irili ufaklı farelere bak binaların sundurmalarına kaçan. balyaların üstünde kalan gazetenin manşetleri okumanın bir olayı var. onlara göz gezdir. günün ilk haberlerini al. gazete okumanın keyfi var o zamanlar, birazdan açıyorlar büfeyi. radikal, hürriyet, cumhuriyet kap ve şişe suyu al. yakıp sigarayı seyret denizi. gazeteyi oku ilk vapura bin oraya da sakla. vapurda çay iç de bir sikim düşünme anı olsun mazi olsun alayı. bir gece önce kabalık mı etmişsin, seni evden sepetleyene değer mi.. dünya sikime minare götüme. boşkoy. gazetenin en güzel eki bugün. ipodun sesini kökle.. bi fırt çay daha.

sensiz de olsam özgürüm bir başıma sol şeriittee... eve git loop'a al uyuya kal. okulu as.
  • "müslüm meets funk" diye tanımlamak istediğim, en sevdiğim türkçe sözlü türkülerden biri.
  • bir kaç gündür dinlediğim dinledikçe daha lezzetli gelen lalalar'ın son teklisi. başarılı bir cover olmuş.
    parçanın ikinci kısmı tek kelimeyle harika fakat ilk kısımda vokalin boğulduğunu düşünüyorum. lalalar'ın en çok bass kullanımını beğenirim bu şarkıda fazla ön planda geldi, belki mixini sevmemiş olabilirim.

tabi çok beğenmememin nedeni yalnız ölü balıklar akıntıyı takip eder'den sonra çıtamın çok yükselmesi de olabilir, bilemedim. takipteyiz.
  • sıcak sıcak manyak (bkz: lalalar) şarkısı. çıtayı çok yükseklere çekiyosunuz abiler yapmayın. yapmayın yürek dayanmıyor.

--- spoiler ---

sensiz de olsam özgürüm tek başıma sol şeritte
    tek başıma sol şeritte
    --- spoiler ---
  • kendine karşı dürüst, sızlanmak yerine kabullenmiş,ilişki yükünü sırtından atmış artık önüne bakan adamın şarkısıdır.
  • bir mecnun’dan beter haldeyim olmasa da fazlasıyla başarılı lalalar teklisi/cover’ı.

ayrıca (bkz: orijinalinden iyi olan cover’lar)
  • ‘hani koymadı desem bir yerlerde yalan olurdu’ cümlesi ile hepimizi özetleyen şarkı. sonuçta özgürüz sol şeritte.
  • lalalar yorumu bir saltuk erginer olmamış. ama olmuş.
hesabın var mı? giriş yap