şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devletin koyduğu kanunların değiştirilemez olduğunu düşünen "doğrucu davutların" sistem kölelerinin savunduğu cümle. almanya'da da hız sınırı yok otoyolda buna ne diyorsun yeğen? senin devletin saçma sapan bir kural koydu diye bu"doğru" mu oluyor? bu nasıl mantığın ürünüdür?

  aynı kafa e5'de 70 km sınırını da destekliyor mu bilemedim şimdi.
 • 120'yle gidiyorum sol şerit benim malım diye düşünen insanın savunması.
  vay efendim ambulans polis vs değilse yol vermek zorunda değilmiş...
  ne biliyosun belki ben hasta anneme yetişiyorum. cenazeye yetişiyorum. orta şerit neyine yetmiyo arkadaş.
 • maalesef bizim memleketimizin acı perspektiflerinden birini anlatan durumdur. arkadan gelen araç kendi bilinci ve sorumluluğu ile 120 km/s süratten daha hızlı gitmek istiyorsa, ne kabahati var? şahsen çok uzun süredir kimseyi taciz etmedim, lakin bu tip işgallerden de çok rahatsız oluyorum.
 • sol şeridin seyretmek için değil, sollamak için var olduğunu bilmeyenlerce savunulabilir fakat sen bu şekilde ister istemez diğer araç sürücülerini makas yapmaya zorluyosun ve bu vesileyle çok fantastik küfürler yiyebilirsin. elbette trafikte hız kurallarına uyulmalı fakat herkes böyle düşünmüyor. adam yardırıyor arkadan, napabilirsin? arka tampona bindirse daha mı iyi?

  sağa geçip yol vermek en mantıklısı, hem böylece trafiği daha az etkilemiş olursunuz. ama yooook, ben günde 3 öğün anama bacıma sövdürmekten aşırı zevk alıyorum diyosanız başka.
 • (bkz: şerit kullanım levhası)

  yani sol şeridin geçişler için ayrıldığı durumlarda "moruk ne de olsa limit 120 kimse geçemez kıh kıh" diyerek yine bir kural ihlalinde bulunma ile desteklenen durum.

  peşin edit: insanlar 190-200 yapsın dibine vursun demiyorum, yanlış bilgi ile yapılan tespit yapılmasına cevap veriyorum.
 • sol şeridin ne boka yaradığını bilmeyenlerin yaptığı bir tespit.

  (bkz: sol şerit)
 • "sol şeritte 20 ile gitmek, hatta bazen gidememek hukuki açıdan doğru mudur?" sorusunu akıllara getirir.
 • sol şerit geçiş şerididir. gelişmiş ülkelerde hız sınırının 105km ya da daha fazla olduğu yollarda - özellikle otoyollarda - sol şeridi düz sürüş şeridi olarak kullanmak kural ihlalidir. arkadan gelen varsa paşa paşa sağa çekileceksin.

  aksi taktirde, arkadan gelen hızlı aracı sağ şeride itelemiş oluyorsun, ama farkında mısın bilmem. o çok daha tehlikeli.

  bu işin doğrusu şu... eğer normal seyir hızında gidiyorsan ve önündekini geçmek gibi bir derdin yoksa, her zaman sağ şeritten gideceksin. senin normal seyir hızında sol şeritte olman kimi ülkelerde ihlale girer. geçeceğin zaman sola, geçtikten sonra sağa. o kadar basit.

  bir de nedense... böyle "ben kanuna göre davranıyom tamam mı, bu yolların polisi benim" diye sayıklayan tipleri görünce aklıma şu eleman geliyor...

  ben sağa çekilmem.
 • yalan dolan gerçek.. kıçına 160 la dayanır verdirtirim ben ona.. vermezse en kötü kaza yaparız, ölürüz.. yapacak bir şey yok.. ben kararlıyım, onun cesaretine kalmış..
 • hız sınırı tablosundan yol verme kuralı çıkarabilen akıl fakiri beyanı.

  yol vermek diye bir eylemden konuşacağımıza sağ şerit uygun olduğunda sağa geçmek (ister artı eksi 100km mesafede tek araba sen ol, isterse 431 km/sa yapıyor ol) kuralına uysak her şey ne kadar güzel olacak halbuki... off ondan sonra ver hatalı sollama cezasını ver dikkatsiz sürüş cezasını auvv yeee.

  gerçi sonra otoyolda karşıdan karşıya geçmeye çalışan dayı çıkıyor karşına sağ şeritte. vazgeçtim. herkes soldan gitsin arkadaşlar, geçmek isteyen de sağdan bundan sonra.