şükela:  tümü | bugün
  • trafikteki kazaların büyük çoğunluğunun sebebi kendi dışındaki herkesin rasyonel davranacağı ön kabulüdür. makas atarken, kuralları umursamadan sollamaya çıkarken, anayolda dururken vs örnekler çoğaltılabilir. bu örneklerin hepsinde diğer sürücülerin olağan şekilde davranacağı ön kabulünü görmek mümkün; makas atarken herkes hızını koruyacak ve kimse ani/ters harekette bulunmayacak, sollamaya çıkıldığında nasıl olsa karşıdan kimse gelmeyecek..

motorcu muhtemelen geç bir saatte yolda kimse olmayacağını ve olsa dahi olması gerektiği gibi onu farkedeceğini düşünmüş. hep birlikte bu düşüncenin yanlışlığını izledik ancak motorcu bu yanlışın bedelini kuvvetle muhtemel hayatıyla ödedi. halbuki o haltı yerken stop lambasının işlevini kaybedeceğini düşünüp arkasına birkaç arkadaşını alsaydı bu kaza yaşanmaz biz de sadece motorcunun yanlış hareketini eleştirmekle yetinirdik.

unutmayın ki bu tarz büyük ve ölümcül kazalar insanın başına bir kere gelir ve böyle bir kazadan kurtulmak için her sürüşte dikkatli ve temkinli olmak gerek. her sürüşte tedbirli olmak can sıkabilir ama bu can sıkıntısı ölmekten/sakat kalmaktan çok daha cazip. yine de seçme şansı bizlerin!

edit: imla.
  • uyumadan son bir şey izleyeyim diye baktım, iyi ki de bakmışım. yatağa huzurlu giriyorum bu video sayesinde. umarım otomobilde bulunanlara bir şey olmamıştır.

edit: “motorun ön kaldırması kazaya sebebiyet vermemiştir” denmiş. kazanın sebebi zaten ön kaldırması amk. motorun arka lambası yere baktığı için otomobil hiçbir işaret görememiş haliyle. “sokak aralarında kullanmadı, bir hata yapmıştır hepimiz yabbdık:( tarzı entryler giren bazı orospu çocukları da (bu küfür büyük harflerle) güldürüyor. o otomobilde 5 kişilik aile olsa ve çarpmamak için direksiyonu kırıp takla atsa ne olacak? araba, motor vs. kullanmak ciddiyet ister. şaklabanlığa gelmez.
  • elinde benzin bidonuyla yanan bir binaya girersen nasıl bir anda tutuşma ihtimalin varsa gecenin bir yarısı en sol şeritte motorla salak salak hareketler yaparsan birisinin gelip çarpma ihtimali de vardır.. aklı başında insanlar böyle şeyler yapmaz.. sen kabul etsen de etmesen de bunun adı doğal seçilimdir..
  • hala motorcunun ölümüne duyar kasanları görüyoruz. kardeşim adamın arka ışıkları ön kaldırdığı için tamamen yere vuruyor bu adam sonuna kadar ölmeyi hak etmiş o zifiri karanlıkta. sol şeritte olması da cabası yani. böyle pislikler yüzünden kendi şeridinde nizami şekilde araba kullanan bir sürücü "taksirle adam öldürme" suçundan yargılanma tehlikesi ile karşılaşacak. e peki bu orospu evlâdı yüzünden çarpan sürücünün suçu günahı nedir? boş vicdan yapmayın fare gibi geberip gitmiş işte.

edit: motorcu ölmemişse bile "taksirle yaralama" diye bir suç var. yine bela yani.
  • temmuz 2019'da brezilya'da gerçekleşen kazadır.

motorcu sanıldığı gibi ölmemiş ya da sakat kalmamıştır. hafif yaralı olarak kurtulmuştur.
  • geceleri otobanda radar olmadığı için hızı 150’nin altındakiler sol şeridi kullanmaya çekinirken böyle birşey yapmak tam bir doğal seçilim.
  • sol şeritte giden adam yere bakan ışığı 90 derece açıdan nasıl görsün az biraz zeka rica ediyorum ya.

en korktuğum şeylerden biri böyle bir dangalağa trafikte denk gelmek. düşünsenize kendi halinizde gidiyorsunuz gece vakti birden şak diye önünüzde böyle bir tip ışınlanıyor (çünkü araba sürücüsü son saniye anca fark eder bunu) yapabileceğiniz tek şey ya kırıp takla atmak ya da adama dümdüz girmek. acaba çarpan araçtakiler ne halde koca motor ön camdan sekiyor, gerizekalı olmayan hiçbir sürücü şu haldeki bir araca dümdüz girip kendi canını riske atmaz. bikaç kez tam önümde şehir içi trafiğinde şak diye böyle burnunu kaldıran gerizekalıya denk geldim, ödüm koptu kaçırıp da ön camıma yapışıp beni de öldürecek diye, komik olan aynı lavuk instagramdan beni bulup eklemiş bir de motorunun tipinden ve koyduğu mal mal videolardan tanıdım nasıl zevkle engeli bastım eru bilir.

şu hareketleri çiftleşme dansı moduyla yapıyorsanız yapmayın hayatımda gördüğüm en iğrenç itici erkek tipi şu lavuklar.
  • empati kurun falan diyenler olmuş bir de utanmadan.
    sol şeritte, gecenin bir körü,reflektörsüz siyah montlu, görece yavaş, tek eliyle motoru tutan ve ön kaldırmış halde giden bir sığırla neden empati yapayım?
    eğer empati yapacaksam da; kendi şeridinde giden ve önünde birden beliren bu hayalete çarpmamak için yaşanan o paniğe empati yapabilirim.
    umarım araçta gidenlere birşey olmamıştır.
  • aracın suçunun olmadığı kazadır. arkadaş motoru kaldırdığı için arkadaki lambası yere bakıyor ve haliyle arkadan gelenler göremiyor. ayrıca sol şeritte hızlı gidilir. görüldüğü üzere motorcu baya yavaş bir hızla akrobatik hareketler yapıyor.
  • kazanın sebebi; aynanın yere doğru bakmasından dolayı arkayı görememesidir. aynı şekilde arka farı da açıdan dolayı zayıflamış ve arkadan gelen sürücünün farketmesini zorlaştırmıştır. üzerine bir de sol şeridi ekleyince sonuç bu oluyor.

edit: imlâ

hesabın var mı? giriş yap