şükela:  tümü | bugün
  • bunca yıllık futbol izleyicisiyim bu mevzuya kafam yatmıyor, başımıza yeni çıkan uydurma pozisyon gibi geliyor. başlığı bile açılmamış ben açıyorum. niye aklıma yatmıyor örneklerle açıklayayım.

hyypia-carragher(henchoz)
    kovac-kuffour
    lucio-demichelis
    nesta-stam
    ferdinand-vidic
    toure-campbell
    carvalho-terry
    puyol-marquez
    hierro-helguera
    pellegrino-ayala

bu isimler son yıllarda aklımda yer etmiş olan önemli defans ikilileri. içlerinde bir tek pellegrino solaktı, 2000'lerde oynayan önemli stoperlerden de bunların dışında walter samuel, mikael silvestre ve wilfried bouma var hatırladığım solak, onun dışında buraya yazmadığım cannavaro'lar, thuram'lar*, worns'ler falan hep sağlak. hiç biri için de "sol-stoper" denildiğini hatırlamıyorum.

edit: solak insanlar dünya nüfusunun %17 sini falan oluşturdukları için futbol oynamaya gelen bir solak genç genelde kenar oyuncusu olmaya yönlendirilir, az bulunan özellik burada kullanılmaya çalışılır. solak oyuncu azlığı 2000'lerin başında baya ayyuka çıkmıştı, sağlak sol-bekler dolmuştu etrafa. bkz. ümit özat, philipp lahm vs. vs.
  • günümüz futbolunun en önemli mevkiilerinden birisidir. özellikle kısa pasla hücuma çıkan, göze hoş gelen diye tabir edilen futbol oynayan takımlar, sol ayağı iyi ve oyun kurabilen sol stoperleri kullanmaktadırlar.

en önemli örnekleri:
    (bkz: aymeric laporte) - manchester city
    (bkz: samuel umtiti) - barcelona
    (bkz: jan vertonghen) - tottenham
    (bkz: presnel kimpembe) - psg
    (bkz: juan jesus) - roma
    (bkz: giorgio chiellini) - juventus
  • 4 dilde spor haberi takip ediyorum, 3 tanesinde böyle bir terim kesinlikle yok, o sonuncusunda da arada bir çıkıyor.

fenerin, galatasaray'ın stoperleri hep sağlak, nereden baksan 20 yıldır bayern'de hatırladığım tek solak stoper holger badstuber, şampiyonlar ligi finalisti iki takımın da as stoperleri sağlak.
  • elbette dusko tosic. çok uzağa gitmeye gerek yok.