şükela:  tümü | bugün
  • bunca yıllık futbol izleyicisiyim bu mevzuya kafam yatmıyor, başımıza yeni çıkan uydurma pozisyon gibi geliyor. başlığı bile açılmamış ben açıyorum. niye aklıma yatmıyor örneklerle açıklayayım.

hyypia-carragher(henchoz)
    kovac-kuffour
    lucio-demichelis
    nesta-stam
    ferdinand-vidic
    toure-campbell
    carvalho-terry
    puyol-marquez
    hierro-helguera
    pellegrino-ayala

bu isimler son yıllarda aklımda yer etmiş olan önemli defans ikilileri. içlerinde bir tek pellegrino solaktı, 2000'lerde oynayan önemli stoperlerden de bunların dışında walter samuel, mikael silvestre ve wilfried bouma var hatırladığım solak, onun dışında buraya yazmadığım cannavaro'lar, thuram'lar*, worns'ler falan hep sağlak. hiç biri için de "sol-stoper" denildiğini hatırlamıyorum.

edit: solak insanlar dünya nüfusunun %17 sini falan oluşturdukları için futbol oynamaya gelen bir solak genç genelde kenar oyuncusu olmaya yönlendirilir, az bulunan özellik burada kullanılmaya çalışılır. solak oyuncu azlığı 2000'lerin başında baya ayyuka çıkmıştı, sağlak sol-bekler dolmuştu etrafa. bkz. ümit özat, philipp lahm vs. vs.
  • günümüz futbolunun en önemli mevkiilerinden birisidir. özellikle kısa pasla hücuma çıkan, göze hoş gelen diye tabir edilen futbol oynayan takımlar, sol ayağı iyi ve oyun kurabilen sol stoperleri kullanmaktadırlar.

en önemli örnekleri:
    (bkz: aymeric laporte) - manchester city
    (bkz: samuel umtiti) - barcelona
    (bkz: jan vertonghen) - tottenham
    (bkz: presnel kimpembe) - psg
    (bkz: juan jesus) - roma
    (bkz: giorgio chiellini) - juventus
  • 4 dilde spor haberi takip ediyorum, 3 tanesinde böyle bir terim kesinlikle yok, o sonuncusunda da arada bir çıkıyor.

fenerin, galatasaray'ın stoperleri hep sağlak, nereden baksan 20 yıldır bayern'de hatırladığım tek solak stoper holger badstuber, şampiyonlar ligi finalisti iki takımın da as stoperleri sağlak.
  • elbette dusko tosic. çok uzağa gitmeye gerek yok.
  • evde yatıp filtre kahve içerken bu bizim salak spor programlarından öğrendiğim yeni tabir. bilmem ne x.. takımına sol stoper lazım. lan olum yok öyle bir şey. sol stoper diye bir şey yok. ha demek istediğin stoperde sol ayaklı biri olsun diyorsan neyse, o da tartışılır da. günümüzde takımlar dört çeşit stoperle oynarlar, bak sana anlatıyorum jöleli saçlı a spor yorumcusu; man to man yapışan, kora kor savunmacı (bunun fiziği ortalamadır, kısmen çabuktur, agresiftir, misal: chiellini ) iki play maker özellikli savunmacı (işte ayağı düzgündür, top yapar, üzerine baskı gelince taca atmaz falan misal paolo maldini, üçüncüsü alan savunmacısıdır, heybetlidir, güven veriri ve hep ikinci hamleleri bekler misal: jaap stam, dördüncüsü hava topu stepnesidir, kısmen ağır olsa da yukarıdan geçit yoktur, misal: mats hummels (tabi bunlar pek çok açıdan iç içe geçebilir lakin böyle bir genelleme vardır)

sol stoper ney lan?
  • sağ ayak dışı=sol ayak.
  • ben de bunun sadece türkiye'de konusulduğunu düşünenlerdenim.
    hangi spor kanalını açarsanız açın , kesin bu tabiri duyacaksınız.tutturmuşlar bir sol stoper.
    ulan sol stoper dedikleri,sol ayaklı bir stoper. ne olacak acaba sol ayaklı olunca , bir siz mi akıllısınız ?
    dünya futbolunda böyle bir şey yok bizimkiler tutturmuş,defansın sol tarafında sol ayaklı bir stoper olmalıya.
    geçen sene şampiyonlar ligini kazanan liverpool takımında sol stoper kim ? sol ayaklı stoper oynadı mı ?
    real madrid'de senelerdir ramos-varane ikilisi oynuyor.hangisi sol ayaklı ?
    mevcut real madrid kadrosunda hala daha böyle bir tanımda oyuncu yok.

şartmış gibi ağız ishali olmuş gibi hep bir ağızdan sol stoper de sol stoper
  • takimlar sol bek zor buluyor, bizim turk medyasi sol ayakli stoper pesinde. birak stoperi, komple takimda tek sol ayakli oyuncusu olmayan takimlar var. yakinda sol ayakli kaleci arayisini da baslatirlar.
  • (bkz: total futbol)
    (bkz: capa)
    (bkz: box to box)
    (bkz: false 9)

simdi bir de bu cikti. sol ayakli stoper bulunmaz hint kumasi muamelesi goruyor.

kisaca entel futbol mecralarinin yeni gozbebegi, sikik kelime. futbol ile ilgilenip entel olamazsiniz arkadaslar, kasmayin.
  • akli basinda futbol sevdalilarini hemen ortaya cikaran baslik.

bir yorumcunun "sol stoper" iceren kurdugu cumleden sonra tek mantikli sey soyledigine sahit olmadim.

sol stoperden atom fiziginden bahseder gibi bahseden ahmak spor yorumcularinin zerre futboldan anladigini dusunmuyorum.