şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sonuçları trajikomik olabilir bunun. çocuk solak işte ne zorluyorsun sağ elini kullandırmaya.

  evet efenim gelelim olayın gerçeklik boyutuna. insanlarımız sol eli kullanmanın, yemek yemenin vesairenin haram olduğu düşüncesiyle çocukları sağ el kullanmaya zorlarlar genelde. pek sık görünür bu durum toplumumuzda.

  arkadaşlarımla birgün yürüyoruz yolda. bir tanesinin cep telefonu çaldı. çocuk durdu konuşmaya başladı; ama bildiğin durdu, yürümüyor. "hadisene cem, hadi yürü cem" dedik çocuk kıpırdamıyor. neyse sonra kapattı telefonu. neden yürüyerek konuşmuyorsun diye sordum. sonra başladı anlatmaya:

  "ben küçükken solakmışım, sol elimle yazmaya çalışıyorken bizimkiler 'oğlum sol elle yazı yazılmaz sağ elle yaz' diyerek zorladılar beni. şimdi iki elimle de yazı yazabiliyorum; ama böyle aynı anda iki işi falan yapamıyorum. yürürken telefonla konuşamıyorum, yürürken merdivenden çıkarken falan sakız çiğneyemiyorum" diye döktü içini garibim.

  sonra en bombası geldi:

  "bir gün patates kızartıyorum tavada. sol elimde kızarmış olan patatesleri aldığım tabak duruyor, sağ elimle de tavadan kızaranları alıyorum kevgirle. hani yağını süzmek için aşağı yukarı sallarsın ya kevgiri; ben de başladım sallamaya. sonra farkettim ki kevgiri değil, sol elimde tuttuğum tabağı sallıyormuşum, bütün patatesler yere döküldü."

  işte böyle de dengesiz olabilir çocuğunuz. aman diyim zorlamayın*.
 • evladının, beyninin her iki lobuda eşit çalışsın, sadece tek lobu baskın olmasın, beyin gücü tavan yapsın diye didinen ebeveyn davranışıdır.
  zamanın ötesinden gelen edit: ışık hızıyla zamanın ötesine gönderilmiş entry ancak gerçekten böyle aileler var. gerçeklerden kaçamayız...
 • bir ilkokul klasiği.
 • başıma gelen şey. ilkokuldan önce sol elimle yazarmışım, net hatırlamıyorum. ancak ilkokul 1. sınıfta öğretmenimle ailemin birleşerek kurdukları komplo sonucunda sadece yazıyı sağ elle yazmaya başladım. ancak, raket tutmak, çatal kaşık kullanmak ve sair geri kalan her şey sol elle, acemi elimle. mesela sağ ellilere göre yapılmış makas hep sorun oluyor. ve en önemlisi kendimi bir solak olarak tanımlıyorum. yazı tamamen bir istisna. her işinde her iki elini birden kullanabilen bideksterlerden olmadım ama yazı yazan elimi değiştirmeye zorladılar diye travma da yaşamadım, bir sıkıntısını da çekmedim.

  ailemin ve öğretmenimin sağ elle yazmaya zorlamasının temelinde dini hurafeler veya başka masallar olmadığına eminim. sadece sol elle yazılan yazının eciş büçüş ve okunaksız olacağı fikrinden hareket ediyorlardı. nitekim, iş sofra adabına geldiğinde çatalı sağ elle kullanmam için hiç baskı yapmadılar.

  solak çocuğu sağ elini kullanmaya zorlamanın gelişimi olumsuz etkileyeceğine dair raporlar sonradan çıktı ve çocuktaki başka sorunlar izole edilerek bütün musibet sadece bu zorlamanın sırtına yüklendi gibi geliyor bana. galiba bir durumu medikalize etmek ve illa bir teşhis koyma merakı aslında önemli bir sorun olmayan şeyleri rahatsızlık haline getirebiliyor. ebeveynler memnun oluyorlar çünkü böylece problemin adı etiketlenmiş oluyor. ellerinde somut bir şey oluyor. diğer yandan, terapistler de memnun oluyor çünkü böylece bir problemi çözdüklerini sanıyorlar; mesleki tatmine eriyorlar.

  çocuğa veya ebeveyne bunun bir sorun yaratacağı söylenirse tabii ki yaratır. böylece diğer ve daha önemli sorunların halının altına süpürülmesi fırsatı da doğmuş olur.

  mesela, sünnet olayını düşünün. kapalı bir toplulukta sünneti istisnasız herkes onaylıyorsa ve hatta yüceltiyorsa bir oğlan çocuğu çükünden bir gıdım kesildi diye travma yaşamaz. ama ne zaman ki açık toplumda bilginin dolaşımı hızlanır sünnetin travma yaratma potansiyeli olan bir vahşet olduğu fikri o topluluğa sızar ve hatta yaygınlaşır, işte o zaman o çocuğun ve ebeveynlerinin aklına kurt düşer ve ittire kaktıra bir teşhisin konusu haline gelir. mühim olan, "bilişsel çelişki" yaşamamak. özetle böyle.
 • çocukken bana da uygulanmış eylem. (mış diyorum hatırlamıyorum çünkü)
  sonuç mu? sol elimle yazdığım yazı sağ elimle yazdığımdan daha düzgün. *
 • sağ elin yemek yemek için, sol elin de popo yıkamak için olduğunu savunan zihniyetlerin klasiği olup, bu zorlama aksiyon kendini hem suçlu hisseden hem de kekeme çocuklar yaratmak için birebirdir.
 • elinden kalemi alıp alıp, sağ eline tutuşturmak şeklinde özetlenebilecek densizliktir. üstelik bunu yapan ilkokul öğretmeni olabilmektedir. ailenizin bu tür saçmalıklara izin vermeyecek bir zihniyette olması önemlidir.
 • zorlama boyutunda da yapılan eylem. daha bilmemkaç yaşındasın. 6 mı 7 mi ne işte. eller zaten göt kadar, solla da yazıyorsun. seni gözüne kestiren öğretmen istiyor ki sağ elle yazasın. deniyorsun, zor geliyor. istemiyorsun da. solla yazmaya devam. okulda mümkün olduğunca sağ ile yazıyorsun ama evde ödevleri solla yapıp getirince anlıyor öğretmen. devreye cetvel ve uçları birleştirilmiş bir sol el giriyor. dayak yiyorsun ulan. dayak. parmak uçların ağrıya ağrıya sol elle yazmaya devam ediyorsun ağlayarak. inadın inat yani. zaten sonra sınıfın değiştiriliyor falan filan. sol elde kalıyor o kalem. yaş ilerledikçe bakıyorsun ki sağ tarafın iptal, hiçbir işte kullanmıyorsun. otobüste ayakta dururken bile sol bacağına yükleniyorsun, sağ elle tutununca düşüyorsun. içinden geçiriyorsun ki "ah o öğretmenin anasına avradına gelmişine geçmişine, onu öğretmen yapanınsa sülalesine...". lan böyle beyin mi geliştirilir? efendi ol, çocuk psikolojisine uygun davran canımı ye. cetvel nedir amınakoyim.
 • göte göt denen memlekette sol elle ve suyla yapılması gereken tahareti bırakmış nesle hezeyan gelen zorlayışlardan biridir.

  cetvel kullanan öğretmenlere de diyecek söz yok, büyük ihtimalle ziyan ettiği hayatını ve kendinden nefret ettirdiği binlerce çocuğu düşünerek emekli mayışını yiyordur zevksizce döşenmiş evinde lavuk.
 • popo yıkamanın ziyadesinde şeytanın solla yemek yediğini savunan insanların hurafesi neticesinde ortaya çıkan baskıcı eylem. amaç beyin geliştirmek felan değil zira öyle olsa konu başlığı "sağ elini kullanmaya zorlamak" değil, "iki elini de kullanmaya zorlamak" olurdu ki bunu yapmanız için çocuğunuzun illa da solak olması gerekmiyor.