şükela:  tümü | bugün
 • güneşte 11 yılda bir meydana gelen dönemsel bir aktivite azalmasıdır. güneş solar minimum dönemine girdiğinde güneş lekeleri ve güneş patlamaları gibi güneş aktiviteleri minimuma iniyor. normalde çok aktif olan güneş yüzeyi neredeyse tamamen duruluyor. bu durum dünyamız için olumlu bir şeymiş gibi gözükse de öyle olmuyor çünkü bu durulma aslında fırtına öncesi sessizlik gibi bir durum. güneşin solar minimumdan çıkışı genellikle büyük güneş patlamaları ve manyetik fırtınaları da beraberinde getiriyor. bu durum dünyamızda iletişim ve enerji sistemleri için tehlike oluşturuyor.
  ayrıca bu dönemde dünyamızın atmosferi de soğuyor ve kışlar daha sert geçebiliyor.
  kaynak

  nasa'ya göre solar solar minimum dönemine girmiş bulunuyoruz. bu durum, bu ve önümüzdeki bir kaç kışı daha sert geçirebileceğimiz anlamına geliyor.
  kaynak

  tabii ki minimumun olduğu bir yerde bir de maksimum oluyor. solar maksimum da solar minimumun bitişinden sonra yavaş yavaş geliyor. bu dönemde de adından da anlaşılabileceği gibi güneş aktivitelerinin maksimuma ulaştığı bir dönem başlıyor.
 • 2021 itibariyle grand solar minimum'a gireceğimiz ve neticesinde 2050'lilere kadar mini bir buzul çağı yaşayacağımız ihtimali vardır.

  northumbria üniversitesi'nden prof. valentina zharkova 2020'den itibaren güneş aktivitelerinde belirgin biz azalma olacağını ve etkisinin 2055'e kadar süreceğini belirtmiş. bundan önceki büyük minimum 1645-1715 arasında yaşanmış ve neticesinde büyük kıtlıklar yaşanmıştır. hava sıcaklığı ortalamaların altında seyretmiştir.

  güneş lekeleri normalde 11 yıllık periyotlarda artıp azalmaktadır. ancak büyük artış ve azalışların meydana gelmesi bir kaç yüzyıllık döngülere rast gelmektedir. yine zharkova'ya göre 2055'ten sonra dünya bir daha ısınma evresine gidecek ve 2370-2415 tarihleri arasında yaşanacak yeni büyük minimum'a kadar devam edecek. bu tarihlerden 2600'lere kadar ise ısınma devam edecek ve ardından 1000 yıllık bir soğuma evresi ile dünya yeni bir buzul çağına yol alacak. ne kadar game of thrones senaryosu gibi görünse de geçmişte bunlar yaşandı ve yaşanmaya devam edecek ta ki her şeyin sonu gelene kadar.

  bu da dünyamızın hala göründüğünden çok daha karmaşık ve düzensiz olduğunu gösteriyor.

  kaynak
 • noaa'nın (national oceanic and atmospheric administration) açıklamalarına göre güneş'in girmeye başladığı evre.

  solar minimum evresi, yaklaşık 11 yılda bir güneş'in manyetik alanının tersdüz olması nedeniyle oluşan, güneş aktivitelerinin en aza indiği evredir.

  yayınlanan raporlara göre dünya üzerinde yaşayan bizler için çok fazla bir değişiklik olmayacak. ancak solar rüzgarlar azalacağından dolayı dünya'nın atmosferi ve manyetik alanı hafiften küçülecektir. bu durumun da astronotlar için sorun oluşturacağı düşünülüyor.

  kaynak
  kaynak2
  görsel
 • bu yıl, 100 gün boyunca yapılan gözlemlerde güneş'te hiç güneş lekesi görülmemiş. bu durumun son yüz yılın en düşük solar minimum seviyesi olduğu söyleniyor. nasa'ya göre daha sert kışlar bizi bekliyor olabilir. daha önce buna benzer bir durumun yaşandığı ve yazsız yıl diye adlandırılan 1816'da, ılıman iklimlerde temmuz ayında kar yağışlarına şahit olunmuş.

  kısacası winter is coming...

  kaynak
 • nasa’ya göre dünyada mini buzul çağı yaşanmasına sebep olmayacak güneş aktivitesi.

  insan tarafından sebep olunan ısınmayı yüzyıl sürse bile geri çeviremeyeceği yazılmış.