şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da 2 mucitin geliştirdiği yollara döşenen altıgen solar paneller. bu paneller her türlü darbeye dirençli şekilde üretilmiş özel bir kaplamanın altında duruyorlar. döşenmesi veya değiştirilmesi oldukça kolay. içlerindeki güneş paneli sayesinde enerji üretebiliyorlar, üzerlerindeki led aydınlatmalar sayesinde yol üzerinde çeşit çeşit ışıklandırmaları hızlıca yaparak oldukça farklı uygulamalar yapılabiliyor.

  yazarak anlatmak zor sen en iyisi videosunu izle sonra gel şukelamı ver...

  (bkz: şerefsizim aklıma geldiydi)
 • gelecek için heyecanlandıran, aslında hiç de ütopik olmayan proje.

  tüm yollar, kaldırımlar, otoparklar, spor sahaları basınca duyarlı, içlerinde bir sürü renk ampuller barındıran, akıllı ve dirençli sert camlarla kaplanacak. bu cam levhaların tamamı güneşin tepede olduğu her gün elektrik üretecek ve altında da yüksek hızlı internet ve elektrik için yeryüzündeki tüm kabloları aşağı indirecek kadar boşluk olacak. böyle bir teknolojinin insanlığa ve gezegene sayılamayacak kadar çok faydası olsa da en çok öne çıkanlardan bir kaçı:

  - ülkenin tüm yol ağına döşendiği takdirde mevcut elektrik üretimi misliyle artacak ve tamamen yeşil enerji olacak.
  - yollarda sürekli çukurlar oluşması, çökmeler yaşanması ve asfaltlanmak zorunda kalması tarihe karışacak.
  - sensörlerle belli bir ısıya sabitlenebileceği için kış koşullarında buzlanma, donma ve kardan dolayı yolların kapanması diye bir şey yaşanmayacak. kışın araç kullanmak çok daha güvenli hale gelecek
  - üstünde programlanabilir ledler barındırdığı için şerit çizgileri ve uyarı levhaları da tarihe karışacak. basınç sensörleri sayesinde yollardaki hayvanlara karşı yol kendi kendine uyarı verebilecek, doğal afet, trafik kazası gibi durumlarda baştan uyarı vererek sürücüleri alternatif yollara yönlendirecek.
  - meydanlarda, açık spor sahalarında kullanılmasıyla boş alanlar farklı organizasyonlar için rahatlıkla ledler sayesinde dizayn edilebilecek. yerlerin tamamının ışıl ışıl olması tam bir gelecek manzarası sunacak.
  - elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla herkes fatura ödemeden, evinin önündeki veya yollardaki açık park alanlarında rahatlıkla arabasını şarj edebilecek
  - nükleer santraller, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtları kullanan santraller gibi dünyaya düşman enerji tesislerin tamamından kurtulmak için bir şans doğuracak
  - böyle bir yol yenileme çalışması ve gerekli olan malzemelerin üretilmesi ekonomiye bir sürü yeni istihdam yaratacak
  - kullanılan camlar geri dönüştürülebilir maddelerden yapılacak. böylece halihazırda dünyaya zarar olan bir sürü çerçöp faydalı bir maddeye dönüşecek..
  - kentler, sokaklar ve şehirlerarası yollar kesinlikle çok daha eğlenceli hale gelecek.

  çok daha şey sayılabilir sağlayacağı faydalar için. gelecek hakkındaki pessimist senaryoları tersine bile döndürebilir eğer yeterli yatırımı alır ve yaygınlaşabilirse.

  şuradan daha detaylı anlatıma ve videoya ulaşılabiliyor.

  hatta hayalperest şekilde türkiye'nin bu teknolojiyi benimseyecek ilk ülkelerden biri olacağını düşlüyorum. saçma sapan çılgın projelere gidecek milyarlarca doların böyle projelere aktarıldığını, tüm nükleer projelerinin çöpe atıldığını ve inşaatların durdurulduğunu, termik santrallerin lisanslarının iptal edidiğini, kömür madenlerinin tamamının kapatıldığını düşlüyorum. ülkedeki otomobil fabrikalarında yalnızca elektrikli ve hybrid modellerin üretildiğini, elektrikli taşıtlar için ne üreticiden ne de tüketiciden vergi alınmadığını, türkiye'nin petrolden elektriğe dönüşümünü en erken tamamlayan ve bu motorların ve bataryaların ar-ge'si için en çok kaynak ayıran ülke olduğunu düşlüyorum. modernleşmenin ve ulaşım kolaylığının hitler'in 1930'larda geliştirdiği duble yollarla değil, böyle inovatif teknolojilerle ülkeye geleceğini ve ilk defa bir şeylerde lider, diğer ülkelere örnek olacağımızı düşlüyorum.. (gülüşmeler, küfürler...)
 • dunya rant piyasasını kökten değiştirmek bir yana inanilmaz cevre dostu. eger zararli yonleri yoksa(ya da var ama katlanalicak olcudeyse) tum insanlik bunun uygulanmasi icin kendi ulkesine ve belediyesine baski yapmali.
 • thunderf00t reyiz bu olayla ilgili güzel videolara imza atmış.

  solar freakın roadways, are they real?: http://www.youtube.com/watch?v=h901kdxghs4
  solar roadways, ımportant questıons and answers!: http://www.youtube.com/watch?v=k3ftxint4ji
  solar roadways: so stoopid its funny!!: http://www.youtube.com/watch?v=ki8c2f8r0uu
 • (bkz: #58514374)
 • az önce rastgele denk geldiğim hadise. normalde yeniliklere açık biriyim ancak olay resmen dolandırıcılık. elemanın biri bunu çok parlak bir fikir gibi göstermiş ve milyonlarca dolar bağış toplamış.

  evet gelecekte bu tür paneller olacak ama şimdi değil. adam sanki herşey hazır gibi anlatıyor. aslanım bırak öyle her türlü basınca, doğa şartlarına dayanıklı yol malzemesi üretmeyi, daha tek amacı güneşten elektrik üretmek olan panellerin bile maliyeti ucuzlamadı.

  gençler adamın elinde malzeme yok, nasıl yapılacağına dair bir fikri de yok. ben de diyeyim o zaman tek elle duvara bir avuç fırlatınca, bütün duvarı kendi kendine kaplayacak nano teknolojili boya projem var. kaldırmak için de sadece ılık şu ile yıkamanız yeterli. işte size dehşet proje. bana para akıtın elbet yaparız bir şekilde.