şükela:  tümü | bugün
  • katıldığım tespittir. fakir olupta chp'li olan çok az insan tanıdım. zamanın da nasil yemişlerse türkiye'nin deniz kenari şehirlerinide hep chp'liler kapmış.
  • (bkz: #48904884)
  • ortada bir yeme varsa özal, demirel döneminden kalmadır. o solcu denilen yerler önceden anap'ın, dyp'nin kaleleriydi, sonradan chp'li oldular. chp'nin güçlü olduğu yerler de akp'li oldular.
  • karşıyakadan cankayadan beşiktaştan oy alıpta sosyalist solcu olmak hala anlamıyorum işci sınıfı yok köylü yok
  • sorunun zenginlerin solcu olması değil fakirlerin hala daha neden sağcılara oy verdiğidir.
  • beşiktaş, moda, caddebostan v.s'de oturan kendini atatürkçü kimlikte gören solcuları sosyalist veya komünist zanneden denyoların tespiti.

ulan bu insanlar senden, benden liberal.. solculukları özgürlük, adalet, aydınlık modern çağdaş türkiye, devrimci atatürk ilkelerine aidiyetten geliyor veya üzerlerini yapıştırılıyor.

chp'ye sol parti deniyor solculuğu sosyalist olmasından mı geliyor sanıyorsun :))
  • kemalizm ve liberalizmin sol olmadığını anlatmak dahi istemiyorum.

lisede dönen nike giyen komünist muhabbeti gibi sığ yanlış mal bir muhabbet bu.
  • (bkz: #73933602)

bu entryde de bahsettigim gibi türk solcusunun amacı asla işçi hakları, fakirleri anlama gibi şeyler değildir. türkiye'de sol dinsizliği temsil ettiği için dinle arası bozuk olan ekonomik düzeyi yüksek kesim ve cok zenginleri kıskanan ortalama üzeri ekonomik düzeye sahip kesim tarafından benimsenir*. işçi sınıfının isyan edince kendilerindeki ekonomik gücü isteyeceklerini düşünmezler. akılları bu isyan sonrası devrilecek akp hükümetindedir. ardından gelecek kaos ve sözde kurulacak komünistimsi düzende ise tek hayal edilen dinî mahalle baskısının ortadan tamamen kaldırılmasıdır...

belki bir gün uzun ayrıntılı yazarım ama temel olay budur.
  • o kişiler solcu falan değildir efendim. yüzde 80'i bildiğin klasik muhafazakardır. türkiye'de sol gerçekten sol, sağ da gerçekten sağ iken şişli'yi, kadıköy'ü sağ partiler alırdı mesela. normal ülkelerde zenginler sağ partilere oy verirler. sol demek işçi demek, emek demektir. azınlıklardan, göçmenlerden, fakirlerden oy alır. almanya'daki türklerin kime oy verdiğine bakın.

ne yazık ki türkiye'de durum farklı. işin içine islam ve milliyetçilik gibi faktörleri kattığınız zaman durum bu oluyor. verilen oyların yaşam tarzı ile alakalı olduğunu hepimiz biliyoruz.
  • solcu değil, kemalist / ulusalcı kesimdir istanbul'un en güzel semtlerinde oturanlar. şu ayrımı yapın artık bi zahmet. zoruna gidenin borusuna gitsin ayrıca da..