şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mesele zeka konusu değildir aslında, aklını kullanma becerisidir. birisi doğruya düşünerek ulaşmaya çalışırken, diğeri imama sorarak ulaşmaya çalışır. zekasından şüphe etmeyeceğim muhafazakar insanlar tanıdım, sorunları ufku geniş insan tanımına uymamalarıydı, bilgiye ulaşma ve bilgi kullanma becerilerinden yoksun olmalarıydı temel olarak.
 • (bkz: yav he he)
 • (bkz: bstg)
 • yaygın bir yanılgı. sağcıların tepesindekiler solculardan akıllı oldukları için bunca zamandır dünyanın ebesini sikebilmekteler.
 • kendinden daha düşük zekalıları yönetemedikten sonra içine tüküreyim öylesi zekanın! ama öyle bir gerizekalı düşünün ki kendinden daha akıllıları yönetiyor... aklım karıştı la! kim daha zekiydi? biri izah etse şöyle en solundan...
 • benim oyum dagdaki cobanla bir mi? diyen aysun kayacinin verdigi ikinci bir demec olabilitesi olan aciklama.
  (bkz: tanim olsun diye kivranmak)
 • anlatılmak isteneni doğru izah edemeyen bir başlık. yapılan araştırma hakkında bir bilgim yok ancak zeka tek başına kriter olarak alınmamalı.

  doğru olanı; 'sol/sosyalist eğilimli olanların sağ eğilimli olanlara nazaran kendi aklını kendi kullanabilme yetisine sahip, bireyci değil toplumcu insanlar olması' olur. evet bu yetiye sahip olmak hayatta kalmaya ya da bazı arkadaşların tabiriyle "hükümet devirmeye" yetmiyor. çünkü para, güç ve şiddet sağın tekelinde olduğundan sol, halkı bilinçlendirmek, kolektif kültürü yaygınlaştırmak adına çalışıyor.

  burada tek tek bireyleri zeki/zeki olmayan olarak sınıflandırmak yanlış olur. sadece zekayla değil kültürle, toplumların kontrol mekanizmasıyla değerlendirmek daha doğrudur. mesela burada kendini "sol" olarak addeden birisi eğer suudi arabistan'da dünyaya gelseydi büyük ihtimalle kendini gerçekleştirme fırsatı bulamayacağından "sol" yanı bastırılmış ve ikinci plana atılmış pasif bir nitelik olarak kalacaktı. aynı şekilde kendini "sağ" olarak addeden milliyetçi muhafazakar biri isveç'te dünyaya gelse kendini uluslararası meselelere kafa yoran bir aktivist olarak bulabilirdi. başlıkta anlatılmak istenenin doğru tahlillere yansıtılabilmesi için kültürel ve toplumsal faktörlerin eğilimleri ne derece etkilediğine dikkat edilmesi gerekir.