şükela:  tümü | bugün
  • malumunuz demokrasilerde partiler, ideolojiler değil, kişiler "temsilci" olarak seçilir. örneğin erzurum'daki adam, erzurum'u temsil edecek insanları seçer. ankaralı, ankara'yı temsil edecekleri... yani toplum, içlerinden birilerini temsilci, vekil olarak belirler.

şu şartlar altında, chp'nin lideri kim olursa olsun, chp gene %25'e kadar oy alacaktır. çünkü chp seçmeni, lidere, kişiye değil, partinin adına oy vermektedir. ama örneğin ak parti'de erdoğan olmasa, ak parti %50'ye yaklaşmayı bırakın, %10 bile oy alamayacaktır. bu da demektir ki ak parti seçmeni partiye değil, kişiye oy vermektedir.

dolayısıyla burada daha demokrat olan seçmen, kişiyi seçen, yani ak parti'ye erdoğan'ın temsil kabiliyeti bünyesinde oy veren seçmendir. chp seçmeni gibi, sadece partinin adına bakıp içindeki şahıslara bakmadan oy verenler ise, daha çok takım tutar gibi parti tutanlardır.

ülkemizin bir gerçeğidir.
  • kişilerin değil, partilerin ideolojisi, tüzüğü olur.

dolayısıyla kişiden çok partiye oy verilir. kişiye oy verme yerel seçimlerde olur.

sol'da demokrasi işler halde olduğu için birden fazla aday, birden fazla düşünce görülür. diktatoryal yönetimlerde akepe'de olduğu gibi tek bir adam ne derse o olur. burada demokrasi aramak en hafif tabiriyle aptallıktır.
  • başlık yanlış açılmış. türkiye'de takım tutar gibi parti tutulması daha doğru olurdu.

bütün partilerin, politikacıların hepsinin aynı olması ve sadece kendi kesesini ve koltuğuğunu düşündüğü nasıl bir gerçek ise ; ona oy verenlerin de aynı kafadan olduğu başka bir gerçektir.

şimdi bana ben buna veriyorum bu adam lider , yok bunda liderlik vasfı yok ..vs demeyin. ulan gerçekten ülkesini düşünen bir lider ne yapar ne yapmalı bunu bilmiyorsan git kumda oyna..