• kültürel, ekonomik ve siyasal yabancılaşmalara karşı çıkan ve bu yabancılaşmalardan arınmış bir dünyaya ulaşma yollarını araştıran siyasal, sosyolojik ve felsefi görüşlerin toplamı.
  • ulkemizde yasanmis bir donemin orneklerini goze aldigimizda zamana , maddi durumlara ve cikarlara gore "vazgecilebilir" olarak nitelendirebilecegimiz olgu...
  • (bkz: evcilik)
    (bkz: doktorculuk)
  • 68 kuşağının bugün bindiği arabalara bakınca, "büyüyünce geçer geçiyormuş" diyesimin geldiği akım.
  • bir çeşit terbiyesizlik (!!!) ... şöyle de tekerlemesi vardı. çocukken rap rap rap sol bacak daha bir hızla öne atılarak mahallede oyun edip oynadığımız bir oyundu:

"sol, sol, sol pezevenkler sol,
    siz ananızdan siz babanızdan
    hiç terbiye görmediniz mi,
    sol, sol sol pezevenkler sol..."

biz sağımızı solumuzu öğrenene kadar sürdü bu oyun. mahalledeki teyzeler bize kötü kötü baktı. "ayıp ayıp" dediler. bir türlü çözemedik, terbiyesizlik nedir, ayıp nedir...

sonra birgün bir öykü okudum ve anladım solculuk nedir. bir köyde geçiyordu öykü. aziz nesin olduğunu sanıyorum öykünün yazarının. bütün köy birbirine giriyordu sağ sol kavgası yüzünden. kahvedeki bir sohbette başlamıştı ilk kıvılcım. erkekler pipilerini sağa mı sola yatırmaları gerektiğini konuşuyordu. sağa yatıranlar sağcı, sola yatıranlar ise solcu sayılıyordu. bu yanlış anlaşılmış taraf olmak öyküsünden şunu anladım: solculuk ve sağcılık erkek işi ve bütün erkekler de terbiyesizdir! ne ayıp şey...
  • sağduyu ya sahip türk insanını bozan, turkun sag ayak ile iceri girme, sag el ile ise baslama, sag tarafına kıvrılıp yatma gibi adetlerine ters bir kavram. gelin en iyisi adını değiştirelim. demokratlık,hümanistlik gibi bir kavram bulalım. senelerin chp genel sekreteri de bu isin basinda, inönü ye pasam gelin sol kavrami bize ters baska bir isim bulalim demis ama inönü yü ikna edememişti.
  • insanlar önce ateşi buldu sonra ona tapmayı * ,insanlar bir süre sonra tarımı buldu sonra çitleri *,insanlar çok çok sonra insanı buldu sonra paylaşmayı * * ,yani sağda mı solda mı bilmem ama sosyalizm, komunizm,anarşizm gibi ideolojiler sentezlenmemiş halleri ile zamanın ötesinde ideolojilerdir orası kesin
  • şu an sözlük kasasındaki mevcutlarda sağcılık olmaksızın bulunduğunu tespit ettiğim kavram * adının açıklanmasını istemeyen bazı muhasebeciler, bu durumda bakiyenin götümüze girebileceğini açıkladı sayın seyirciler, evet...
    (bkz: sagini solunu bilmeden sagcilik solculuk yapanlar)
  • fi tarihinde(bilmiyorum hangi zaman dilimi olduğunu,kısaca fi diyelim) ingiliz parlamenterler meclisinde, halkın temsilcileri meclisin sol tarafında, burjuvazi temsilcileri de meclisin sağ tarafında otururlarmış..dinlediğim bir öyküye göre isim kökeni bu oturuş düzenine dayanan, içinde bulunduğu kabın şeklini alan bir çeşit akışkan..
  • solculuk türkiye'de profesyonel bir meslektir, öyle olmalıdır zira afişlerden, el ilanlarından takip ettiğim kadarıyla sıradan bir insanın solcu olup böyle bir tempoda, bu yoğunlukta eylemleri, protestolerı takip etmesi mümkün değildir ya da aktif bir solcunun sinemaya gitmek, arkadaşlarla toplanıp bir yerelere gitmek gibi faaliyetler bir yana ücretli bir işe girip çalışmak için bile yeterli vakti yoktur.
hesabın var mı? giriş yap