şükela:  tümü | bugün
 • babaları tarafından yemene satılan, tecavüze ugrayan ve insanlık dışı yaşam sürdüren zana muhsen'in 8yıl sonunda annesinin yardımıyla kurtulmasından hemen sonra yazdığı gerçek yaşam öyküsü.
 • ing:satmak.
 • zana muhsen'in nefretini, tiksintisini iliklerimde hissederek okuduğum kitap. hala bir yerlerde birilerinin benzeri acıları çektiğini biliyor olmak kitabı daha da etkili bir hale getiriyor.

  --- spoiler ---

  annem tek bir şeye üzülüyor, o da gazetecilerin cinsellik üzerine ısrarla durmaları. tecavüz olayı baş plandaymış. yemen'de ırzına geçilen iki genç kız... başından geçmemiş olanlar, tecavüz hakkında ne bilirler ki. hiçbir şey. aşağılanma ve suçluluk duygusunu tahmin bile edemezler. sonsuza dek kirlenmişlik hakkında insan ne konuşmak ister, ne de bilmek. yalnızca unutmak. tecavüz devam etse bile. çünkü bizim için hiçbir şey bitmiş değil. köylerimizde tutsak ve "evli" kaldığımız sürece devam edecek. halkın önüne bu şekilde yem olarak atılmak zor iş. yardım alabilmek için ödenmesi gereken bir bedel daha. bunu hiç düşünmemiştim.

  --- spoiler ---
 • ingilizce satmak(sell) fiilinin geçmiş zaman çekimi.
 • uzun bir zaman dilimini kapsamasına rağmen kısa bir kitap. yaşananlar sadece en akılda kalıcı detayları ile geniş kapsamlı olarak ele alınmış. bu açıdan okuması kolay ve akıcı.

  kitabı biçim yönünden eleştirmek kolay. ancak işin içine anlatılanları yorumlamak gelince çok fazla söz çıkamıyor ağzından. bazen kitabı okurken dalıp gidiyorsunuz sanki sıradan bir romanmış gibi sonra bunların gerçek anılar olduğu aklınıza geliyor. siniriniz bozuluyor. insanın ne kadar çirkinleşebildiğini bu kadar aleni görmek yoruyor. öfkeleniyorsunuz, sinirleniyorsunuz.

  en kötüsü ise geçmişte kalmış bitmiş gitmiş olmaması. bir kadının hikayesi sonlanırken belki binlercesininki yeni başlıyor.
 • nepal'in bir dağ köyünden hindistan'daki bir geneleve satılan çocuğun öyküsünü konu alan 2016 yapımı bir film.

  imdb: sold (2016) / jeffrey d. brown