şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mhk’nin de hakemlere söylediği gibi (ki bugün mehmet demirkol da bunu açıkladı) “futbolcu söverken sana bakmıyorsa kırmızı kart veremezsin” şimdi bakalım soldado sövdüğü an hakeme mi bakıyor, yoksa önüne mi dönüyor? soldado kırmızı kart

gördüğünüz üzere adam söverken hakeme bakmıyor, önüne dönüyor. yani kırmızı kart kesinlikle yanlış.

gelelim nagatomo’nun duyulamayan(!) kırmızı kartına. bakalım nagatomo nereye bakarak küfrediyor? nagatomo’nun ettiği küfür
    gördüğünüz gibi nagatomo’ya çıkması gereken kırmızı kart soldado’ya çıkmış. (atmak için alper ulusoy gibi adamın gözünün içine dövecekmiş gibi bakıp bakıp tahrik ederek arayacaksın-ki yine de adam söverken yüzünü çevirmiş-, atmamak istiyorsan nagatomo birşeyler söylerken arkanı dönüp duymadım diyeceksin) bugüne kadar adalet, feneri ezip galatasarayı kollamaktı. bugüne kadar diyorum zira yusuf namoğlu’nun kafasının ezileceğini öğrenmiş bulunduk. muhtemelen yanındaki tetikçi hakemlerine de bundan sonra 3. ligde maç verecekler muhtemelen. allah’ın adaletine inancım tam olduğu için er ya da geç herkes hakettiğini buluyor. (zaten bu adamların kafasını ezmiyorsan seneye gidip de kimse para verip decoder almaz)

galatasaray en önemli adamlarından birini kaybetmiş oldu bugün. tüm galatasaray camiasının başı sağolsun. darısı tff’deki tüm adaletsizlik dağıtanların başına.
  • haklı tespittir.

hakemlerin küfürden, hele ki türkçe olmayan küfürden, kırmızı kart göstermeleri adaletsizliğe sebep olma potansiyeli taşımaktadır. yarın medel ispanyolca, neustadter rusça, nagatomo da japonca küfrederse her küfür için o dili konuşan bilirkişi mi isteyeceğiz?

bir de küfürü ya ağız okuma yoluyla ya da hakeme güvenip tespit edebiliyoruz. illa küfürden kart verilecekse hakeme omnidirectional güçlü bir mikrofon da bağlayalım ki küfürün kaydı olsun. yoksa hakemler "ben küfrediyor gibi duydum" diyerek istedikleri oyuncuyu atma hakkına sahip olurlar.

şu anda yapılması gereken şey soldado'nun kırmızı kart cezasını kaldırmak ya da hafifletmek ve bundan sonraki bütün küfürler için tutarlı olmalarını beklemektir.
  • futbol fenerbahçe’ye karşı oynanan bir oyundur.