şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar kapıma gelen 2 öğrenciye kıyamayıp ( salağım evet... ) satın aldığım çelik tencere setinin markası. fiyakalı cam kapakları olan bu tencerelerin kapakları tutma yerinden (daha taksitler bitmeden) ilk birkaç kullanışta kırılmak suretiyle sıkıntı kaynağı olmuşlardır. taksitler bitmeden kırılmalarının bir faydası olmuştur elbette. elinde senetlerle makbuzlarla ve siyah bir çanta ile taksitleri tahsil etmeye gelen memur emeklisi görünümlü bir beyefendi kapakları tamir edilmeleri için bir fabrikaya bir bana taşımaya başlamış bir ay kapak al, ertesi ay kapak getir başka kapak al derken setin tüm kapakları değişmek üzere iken taksitler bitmiş beyefendi muhite uğramayı bırakmış ve tamire giden son 2 tenceremin kapağı fabrika imalathane ya da her nerdeyse mahsur kalmış tabiri caizse kara delikte kaybolmuştur. gıpgıcır çelik tencerelerden ikisi kapaksız kalmış, fonksiyonel açıdan sorun evdeki diğer tencere kılıklı şeylerin kapakları ile kullanılarak çözülmüş ancak estetik açısından fecaat olmuştur.
 • 3 yıldır kahrımı çeken biricik bıçağımın markası. bilmem kaç yüz kere bilememe rağmen alaşımı gayet iyi şu anda. wüsthof ile birbirlerine çok benziyorlar. aynı marka denirse şaşırmam. artık yavaş yavaş veda vakti geldiğinin farkına varmış olacak ki iki akşamdır sorun çıkarmaya başladı.

  eli yeni bıçak tutacaklara tavsiye etmiyorum, gereğinden fazla ağır olduğu için üzerine binerek* yaptığınız doğramalarda parmağınızı kopartabilir. koparmadı diye sevindiğinizde bile görürsünüz ki değdiği yer kadar parça almadan bırakmaz. her bıçağımı izinsiz kullanan yeni yetme cezasını bir parça bırakarak öder. bir nevi kan borcu sayılır.

  mesajlar üzerine: birinin bir yerini kesmesinden zevk almıyoruz ama o parmağını keserek doğramasını öğrenecektir. ben elimi kaç kere kestim hatırlamıyorum bile ama sırf bir elimin üzerinde 10 dan fazla iz vardır. tokalaştığımızda o izlerden tanırız birbirimizi.. herşeyi de siz biliyorsunuz.
 • meyve bıçağı ile ekmek keserken ekmek tahtasınıda aradan çıkaran, kesmek için yaratılmış en iyi bıçak markası.
 • sozlukteki bakimsiz, cirkin ve muhendislik okuyan kiz elestirilerine dayanamayip manikur icin kilifsiz satilan torpusunden aldigim marka. ama bu torpuler kiliflariyla satilyormus normalde, bakimsiz oldugumuz gibi bu konularda cahiliz de. kozmetik reyonundaki kiza "torpu kilifi var mi?" diye sordugumda garip garip bakmasinin sebebini de, annem daha sonra acikladi. rezil ettin beni sozluk!
 • son yıllarda alman ekonomisinin çin'e akın etmesiyle, şehirdeki birçok fabrika kapanmış veya işçi sayılarını azaltmıştır, bu durumdan en çok zarar görenler yine göçmenler olmuştur. türk göçmenlerin eğitim seviyesi maalesef yeterli olmadığından birçoğu şu an işsizdir, ve gurbetçilerin deyişiyle alamanya artık eskisi kadar cazip değildir. solingen'in bir diğer özelliğiyse koln ve dusseldorf gibi iki büyük şehire yakın olmasıdır.
 • ww2 esnasinda almanlari panzerler ile ozde$le$tiren olgu da bu kelime ardinda saklidir. piyade tufeginden tank'lara kadar dunyanin bu en kaliteli celigi ile uretilen alman mekanizeleri, alman teknolojisi ile birle$ince muadillerine nazaran cok ustun silahlar haline gelirlerdi. alman askerlerinin kasklari da bu celikten uretilir, bu bile buyuk ustunluk saglar idi...
  mesela me$hur alman zirhlisi bismarck toplari da bu celikten dokumdur. o donem icin imkansiz olan cok yuksek menzilli seri ati$ imkani verirdi bu celik. geminin gucunun esas unsuru idi.
  halen gunumuzde ustun bir endustriyel hammade $ehridir. yakinlarinizda en cok kaliteli makaslarda gorebilirsiniz. solingen yazar.
 • artık orjinal olan hiç bir ürününün kolay kolay bulunamadığı marka. büyük alışveriş merkezlerine yollanan tırnak makası, törpü v.s onların da çoğu hep çin malı maalesef. uzuuun araştırmalarım sonucu eminönü telekom binasının sokağındaki bi dükkan tavsiye edildi bana. gittim gördüm ve hem kendi manikür-pedikür setimi hem de ustura ve tıraş fırçası aldım. mühlenin ürünleri de var, porsuk ya da domuz kılı fırçalar, tıraş makineleri v.s... solingen içinse aradığınız herşeyi bulursunuz diyorum. bıçak, çakı, makas, aklınıza gelebilecek her ürün var. gerçi solingen ismi imal edilen şehir olarak kullanılıyormuş sadece. ithalatını yapan firmaya göre de gösol, rex gibi markalar da basılıyormuş yanına. ben gösol solingen olanlarından aldım. direkt nikel bir set. kobalt kaplamalarından da bulunuyor. onlar daha şık aslında mat oldukları için ama satıcısı özellikle nikel olanlardan tavsiye etti, kaplama bir müddet sonra aşınabiliyormuş çünkü. fiyatları ortalamanın biraz üzerinde ama yine de her keseye göre bi set var. alacaksanız bi kere alın ömürlük kullanın derim ben. isteyen olursa şayet dükkanın adını da tarifini de verebilirim mesaj yolu ile. nişan alışverişi gibi durumlarda baya işe yarayabilir.
 • dazlakların türkleri yakmaları sonucu bir mizah dergisinde şöyle bir açıklama çıkmıştı, hala hatırlarım:
  almanlar hatalı sollingen
  fevkalade kılingen
  ebeleringen götingen
 • endüstri devrimi sırasında 4-5 köyün bir araya gelip oluşturduğu ufak bir şehirdir, kasabadır. otobüsler elektriği yukardaki tellerden alır. oynar iki çubuk ile, spin de atsa çalışmaya devam eder elektrik aldığından. bunun benzeri 3 kasaba ile kardeşlerdir, biri wüppertal'dır. aralarının iyi olmadığını iddia edenler vardır. ismini unuttuğum bir unesco tarafından kültür mirası olarak korunan tahta iskelet arasında topraktan yapılmış, dışının o yörede çıkan taşların dilim dilim kesilerek pul pul kaplandığı o evler varya, gözünüzde canladı, onlardan bolca görülebilir. köln'e 10 kilometre, düsseldorf'a s31 (yanlış hatırlamıyorsam) treni ile 20 dakka olan kasaba. araba gerektirir ama çok huzurlu bir yerdir.

  ps: zamanında madenlerle ve çeliği ile ünlenmiş, hala da o konuda ünlü olan şehirdir. dünyada ismi marka olmuş tek şehir denir halkı tarafından. sokak isimlerinin bir çoğunda madencilerin ve ocakların adı yazılıdır.

  ps 2: çeliği o kadar iyi denir ama anlamadığım bir şey var ki, amerikada 10 dolara satılan 200 dolara getirtilen bir çakının, 220 dolara alıcı bulabildiği kasabadır aynı zamanda.