şükela:  tümü | bugün
 • almanlar'ın gerizekalı olduğunun kanıtı olan katliam. git evin olduğu yere bratwurstbude aç, namın yürüsün. yok müzeymiş, tabelaymış. almanlar kişiliğini kaybetmiş canım.

  o zamanki eyalet başbakanı, sonraki reis-i cumhur johannes rau'un, hayatta kalan aile fertleri ile yakından ilgilendiğini, türkler arasında "baba" lakabının da bu yüzden takıldığını belirtmek lazım.
 • solingen sehri, yasananlarinin unutulmamasi, tekrarlanmamasi ve genc ailesinin güvenligi icin yillik bütcesinden pay ayirmaktadir. belediyenin düzenledigi temali sehir turlarindan, anti -fasist sehir turunda, evin arsasina dikilen kestane agaclari ve anit ziyaret rotasi icindedir. sehrin homepageinde katliama defalarca yer verilmektedir. buna karsin sehir yönetimi sürekli olarak, daha fazlasini yapa bilecegi noktasinda, sözgelimi alman halki ve türk göcmenler arasindaki iliskilerin normallestirilmesine iliskin projelerin yetersizligi nedeniyle, hakli olarak elestirilmektedir.

  bizde, ermenilerden, kürtlerden, alevilerden, yahudilerden, rumlardan bahsederken "ne istiyorlar hala, bu konulari unutun, bunlarin niyeti baska" diyenlere anlatacak cok seyi var solingen'in.
 • olaydan sonra günlerce protesto gösterileri yaşanmış. almanyanın pek çok yerinde türkler dükkanlara saldırıp yağmalamıştı. cenaze töreninde de protesto için gelen mlkp li kalabalık bir grup türk ve alman bayraklarını yakmış, mhp ve refah partisi sempatizanları da bunlara bıçak ve baltalarla saldırmış, iki taraftan da çok sayıda türk asıllı göçmen yaralanmıştı.
 • solingen faciası, 29 mayıs 1993 tarihinde almanya'nın solingen şehrinde, genç ailesinin evinin kundaklanması sonucu gurbetçi 5 türk'ün hayatının kaybetmesi olayıdır.

  solingen'de 29 mayıs 1993 tarihinde meydana gelen olayda, 4 aşırı sağcı, genç ailesinin evini kundaklamış, olayda ailenin 5 bireyi hayatını kaybetmiştir. genç ailesinden hayatını kaybedenler: gürsün ince, hatice, hülya, saime genç ile gülistan öztürk'tür.
 • pkk lideri abdullah öcalan, almanya'da yayımlanan "focus" dergisine verdiği demeçte, "nazilerin, türklere yönelik saldırılarından büyük memnuniyet duyduğunu" söyledi.

  kaynak byegm, haziran 1993.
 • hedef alınan türk ailenin aslen amasyalı olduğu saldırıdır.

  ayrıca

  23 kasım 1992 mölln katliamı'nı gölgede bırakmıştır.
 • gun itibari ile 21 yillik acidir.
 • solingen faciası veya solingen katliamı, 29 mayıs 1993 tarihinde almanya'nın solingen şehrinde, genç ailesinin evinin neonaziler tarafından kundaklanması sonucu aileden beş kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaydır. solingen'de 29 mayıs 1993 tarihinde meydana gelen olayda, dört aşırı sağcı alman, genç ailesinin evini kundaklamış, olayda ailenin beş bireyi hayatını kaybetmişti. genç ailesinden hayatını kaybedenler: gürsün ince, hatice, hülya, saime genç ile gülistan öztürk'tür.

  olayın meydana geldiği alan müze haline getirilmiştir. türklerin yaşadığı çeşitli avrupa ülkelerinde ve almanya'da anma törenleri düzenlenmektedir. ayrıca 2008 yılından beri türk alman sağlık vakfı tarafından "genç ödülü" verilmektedir.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/solingen_faciası
 • 25. yıldönümünde cumhurbaşkanı steinmeier'den uyarılar var; http://www.dw.com/…rden-solingen-çağrısı/a-43960399