şükela:  tümü | bugün
 • dünya rezervinin %70'i türkiye topraklarında.

  united nations environmental programme (unep) tarafından 2012 yılında persistent organic pollutant yani kalıcı organik zehirli madde statüsüne sahip olacak. ülkemizin gıda üzerine devasa atılımlar yaptığı bu dönemde, gıda sektörünün yükünü hafifleten, besin maddelerine uzun ömür biçen bu katkı maddesinin gıda tröstlerince zehir sayılması bilimsellikten ziyade siyasi bir karar.

  halbuki solitin, tsk'nın kadrosunda yaptığı tatbikler sonucunca tamamen zararsız olduğu kanıtlanmış bir madde.

  2009 yılında stockholm konvansiyonunda ilk defa gündeme gelen solitin, patentinin türk biokimyagerlerinin elinde olması sebebiyle kara propagandaya maruz kalıyor.

  bunda, solitin'in sadece gıda maddelerinin ömrünü uzatması tek etken değil. ayrıca canlı ömrünü de uzatıyor, kelliğe de engel oluyor...
 • son zamanların meyl zinciri selebritisi.. meşhur meyli okuyup aslını faslını merak edince bulduklarımın ilki gıda güvenliği derneği'nden:

  "öncelikle söz konusu metnin tamamen yanıltıcı bilgilerle dolu bir şehir efsanesi olduğunu belirtmek istiyoruz. çünkü ;

  -e-postada yayımlayan kurum olarak görünen "ankara üniversitesi hacettepe tıp fakültesi biyokimya blm." adında ülkemizde üniversite-fakülte eşleşmesi yoktur.
  -diğer taraftan ayrı ayrı araştırdığımızda ankara üniversitesi ve hacettepe üniversitesi'nin akademik kadrosunda "yrd.dç.dr gülden semavi" adlı bir kişiye rastlanmamıştır.
  -aynı şekilde araştırmayı gerçekleştiren olarak ismi geçen kişi hıfzısıhha merkezinde görevli olmadığı gibi merkezde "gıda denetim bölümü" bulunmamaktadır.
  son ve en çarpıcı kısım ise; e-postada geçtiği şekliyle "solitin isimli doğada bol bulunan bir trikalsit bileşiği" diye tanımlanan bir maddenin kimya literatüründe bulunmamasıdır. solitin isimli sadece tiner benzeri bir kimyasal bulunmaktadır. tiner gibi bir solventin de bir gıdanın içine katılmasının ne derece anlamsız bir iddia olacağı aşikardır."

  (bkz: http://www.ggd.org.tr/sehir_efsaneleri2.php?id=52)

  bir benzerini de facebook bilim ve teknoloji grubu'ndan ekleyelim:

  "paniğe yol açan uydurma haber: gıdalarda solitin(!)

  internette bir mail geziyor: süt ve yoğurda eklenen solitin adlı maddenin, böbreklere zararından bahsediliyor! ankara üniversitesi hacettepe tıp fakültesi (!) öğretim üyesinin yaptığı açıklamalar konu ediliyor. yazan hızını alamamış, ankara ve hacettepe üniversitelerini birleştirmiş. yetmemiş, “ankara hıfzıssıhha gıda denetim bölüm başkan yrd. g.ö. ve iki asistanının solitin adlı kimyasal ile ilgili çalışmaları ve yayınları dolayısı ile ölüm tehditleri aldıklarını ve savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını” da eklemiş. tabii ne öyle bir bölüm var, ne de öyle bir çalışan. (olur da gönderide belirtilen isimler alakasız da olsa gerçektir diye isimleri vermiyorum). sağlık bakanlığı’nda gıdalar refik saydam hıfzıssıhha merkez başkanlığı‘na bağlı gıda güvenliği ve beslenme araştırma müdürlüğü‘nce analiz ediliyor. asparagas haberi yapan bari onu araştırsa da düzgün yazsaymış.

  işin komiği, internette onlarca web sitesi haberi manşetlerine taşımışlar. zaman zaman internette gezen, e-maille virüs gibi yayılan bu gibi aslı astarı olmayan haberlere asla itibar etmeyin. son yıllarda kamuoyunda oluşan duyarlılık, bu tip bir terör biçimi yarattı. belki masum bir eğlence için çıkarılan bu tip asparagaslar, ciddi sorunların da sulanmasına yol açıyor.

  dr. s. dağıstanlı"

  bu arada gene merakımdan bir bakayım dedim de; söz konusu meylde geçen "europe (niye 'european' değilse artık) psych(i)atry society" de osuruktan tayyareymiş efem.. zaten bir sosayıti'nin 21.'sinden söz eden bir şeyden kıllanmak lazım ilk görüşte (society: topluluk, kurum, toplum, cemiyet, v.b.)...

  ha, yoğurdun moğurdun evladiyelik olmasından ben de huylanmıyo muyum? huylanıyorum elbet ama sanırım aradığımız bit yeniği bu solitin saçması değil...
 • yalanlanmasının üzerinden yıllar geçtiği halde internette, özellikle sosyal medyada dağıtımı devam eden asparagas metne konu olan madde.

  `(#24050599)`