şükela:  tümü | bugün
 • başka bir aracı, solundan geçmek suretiyle geride bırakmak. hatalı yapılanına ise tahmin edilebileceği üzere hatalı sollama denir.
 • makas atmak için yapılan ilk hareket, ölüme gidebilen yolda ilk adım.
 • türkçe'de oluşturulmuş en kötü fiil herhalde. başka bir aracı sağına alıyorsun ve buna sollama diyorsun? nasıl bir kafa bu.

  kelimenin çıktığı devirlerde trafik akışı şu ankinin tersi yöndeyse mantıklı gerçi. öyle bir olay mı var ki?
 • kimi denyolar için nefes almak kimin her daim yapılan birşeydir. ışığın kırmızıda olduğu bariz belliyken bile sizin önünüze geçmeye çalışır. hani filmlerde oluyor ya yere seriyorlar dikenli tel gibi, cosss diye lastikleri patlatıyor, işte o alet artık standart donanım olmalı arkadaş..
 • gidiş-geliş tek şeritli yolda usulüne göre-trafik canavarına dönüşmeden, kontrollü- yapıldığında sürüşün en eğlenceli anlarından biridir. keyifli kısmı hız kesen öndeki arabayı geçmekten çok zamana karşı yapılan ince hesaptır.

  otobandan yoksun yurdumda uzun yola çıkan şöförün vazgeçilmezidir.
 • 3 aşamadan oluşur.

  1. aşama, sinyal vermek:
  bu işlemin öndeki arabadan en az 2 saniye gerideyken, sola doğru sinyal vermek suretiyle yapılması gerekir. 3 saniye gibi bir süre boyunca sinyal verdikten sonra (bu arkadaki araçların verilen sinyali görmesi için tutulan bir süredir) direksiyon sola doğru kırılır ve aracın soluna geçilecek şekilde hızlanılır.
  2. aşama, geçiş:
  bu işlem kullanılan aracın ön tekerinin öndeki aracın arka tamponu hizasına geldiği an ve kullanılan aracın iç dikiz aynasından arkadaki aracın görüldüğü ana kadar devam eden süreçtir. sürecin başlangıcında, eğer gece sürüşü yapılıyorsa, kısa bir selektör yapılması öndeki aracın sürücüsünü ani olarak sol tarafa direksiyon kırmasına karşı uyarmak amacıyla yapılmalıdır. taciz amacıyla değil.
  3. aşama, şeride dönüş:
  bu aşamada geçilen aracın dikiz aynasında görülüyor olması şarttır. araç görüldükten sonra sağa sinyal verip, ait olunan şeride dönüş gerçekleştirilir.

  konuyu anlattıktan sonra kafalarda soru işaretlerine bir bakış atalım. aracın solundan geçilmek suretiyle yapılan işleme sağlamak mı diyecektik ameke?!
 • en heyecanlısı ve zevklisi gücüne güvendiğin bir otomobille uzun bir konvoy sollarken yapılanıdır. kamyon, tır vs. konvoy oluşturmuştur önünde, sola sinyal verilir, vites düşülür, devir yükseltilir, yol kontrol edilir, sola çıkılır, 1. kamyon geçilir, 2. kamyon geçilir, 3. kamyon geçilir, bu arada sollamaya başladığında ufukta zor görünen araba selektör yapmaya başlamıştır, adrenalin tavan yapar, beyin kurtarır mı kurtarmaz mı hesabı yaparken en öndeki tır yarılanmıştır bile, gaz döşemeye yapıştırılır, gücün verdiği ivme sizi koltuğa doğru bastırır, sağa sinyal verilir, tır geçildiği anda sağ şeride geçilir ve selektör eşliğinde ecel terleri döken karşı şerit sürücüsü birkaç saniye hatta bazen daha kısa bir farkla yanınızdan geçer gider. siz de kamyonları geçmenin verdiği gazın etkisiyle hızınızı kesmeden devam edersiniz.

  uzun yol olsa da gitsek.
 • artık ehliyet kurslarında öğretilmiyor mudur nedir, arabanın burnunu götürecek gibi sollama yapmaya çalışan bi ton beyinsiz var yollarda.

  aynadan görünp görünmediğimi kontrol etmeye uğraşmıyo efendiler bi türlü. ben sollanan araç olduğum için yavaşlayıp yol vermem gerekiyo.