şükela:  tümü | bugün
 • safiye sultan serisi ve erguvan güzeli romanlarının çevirisini yapmış olan, ipekböceği cinayeti kitabını derleyen, bir levrek iskeleti ve kiraze adlı romanların yazarı, çetin altanın karısı.
 • safiye sultan, bir hürrem masalı, kiraze (kirâze) gibi kitaplardan takibettiğim haliyle tarih öğretmeni sandığım (bahsettiğimiz kitaplardan ilk ikisi çevirisiyle solmaz kâmuran'ın, üçüncüsü herşeyiyle solmaz kâmuran'ındır), http://www.turkiye.net/ sitesinde sarhoş saydamlık adlı bir köşesi bulunan ve bu köşedeki yazılardaki haliyle fizikçi veya kimyacı sandığım, çalışkan ve üretken insan. (ve bir diş hekimi)
  kimi yazarların ellerinde anlatabilecekleri tek bir eylem vardır, bir mevzuyu çeker çeker uzatırlar, irdelerler irdelerler bitiremezler, sonra okuyanın bi tarafını delerler. onları okuyan laf gevelemelerinden bitkin, ve kendi kendilerine sinirlidirler. kimi yazarların da ellerinde (vedahi dimağlarında) o kadar fazla şey vardır. kelimeler akıllarındakini anlatmaya yetmez. yazdıkları birer özet gibidir. onları okuyan ise kendini ritmi belli olan, ama akış şiddeti rahatsız etmeyen bir suya bırakmış gibi hisseder kendini.
  başlığa konu olan yazar ikincil olarak bahsettiğimiz kimilerinden. ve o kadar çok birşeyler söyleyebileceği konu var ki. merakla bekliyoruz söyleyeceklerini..
 • hakkında yazılanları okuduktan sonra "fizikçi kimyacı" olarak yorumlanmasına esefle karşı gelen, kimyadan nefret eden kimse.
  pek yakında gecenin yakamozu namlı bir kitap çıkarmış, fakat kitabı kendi eline henüz alamamış kimse.
  bir ara "ya senin de kitabın çıkmış" cümlesiyle beni şaşırtmış, bu cümle ile ekşi sozluk kitabı rare bi editionu kasdetmiş, fakat kitapda dafi namına tek kelam çıkmadığından muhabbet anına kadar habersiz, ekşi sözlük kitabının selden çıkmış olmasını talihsel yorumlayan (çünkü daha evelden bu yayınevinden iki kitap çıkarmış sonra kızamık dökmüştür kendisi) kişi. "ya senin de kitabın çıkmış" cümlesi-yorumu, halen aklıma gelince beni tebessümdar ediyor. olsun ama rare bi edition çoğumuzun ilk kitabı sayılır!
 • 1954 yilinda istanbul`da dogdu.kadiköy maarif kolejini ve i.u.dis hekimligi fakultesini bitirdi.5 yil sureyle turkiye.net adresinde denemeler yayimladi.televizyon icin pek cok metin yazan ve gezi yazilari cesitli yayin organlarinda yayimlanan solmaz kamuran,çetin altan`in yazilarini derleyip yayima hazirlamaktadir.onun yazmis oldugu "bir kadin,bir erkek,bir levrek iskeleti "adli kitabı doc.dr.danuta chimielowska tarafindan postmodern edebiyatin asla taklit edilemeyecek carpici bir ornegi olarak tanimlanmistir.
 • solmaz kamuran yurtdışında bizim iyi temsil eden bir yazar.kiraze, 2006 yılında macaristan'da partvonal ve sirbistan'da alfabooks tarafindan basildi ve buyuk ilgi gordu. daha once yapilan anlasmalara bagli olarak bugun -12 subat- ispanya'da satisa sunuldu. viamagna ispanyanin en buyuk yayinevlerinden biri, kitap -esther- la dona sefarad- adiyla basildi. yayinevi kitabi ayin kitabi olarak, buyuk bir kampanya ile sunuyor. kitabin 100000 den fazla sattigi vurgulaniyor. ispanya'dan kovulan sefarad yahudileri icin bu tarihi bir an.cunku kitap kovulmayi irdeleyen ve ispanyol sarayini elestiren sahnelerle dolu. ayrica unlu sefarad cemati temsicisi don abravanel'in tarihi savunmasi da kelimesine dokunulmadan kitapta verilmis. kiraze yunanistan'da 4. baskisini yapti, bu yil portekiz ve polonya'da da cikacak, kurtcesi isvec'te yayin asamasinda.solmaz kamuran tanitim icin yil icinde avrupa'ya gidecek. kitabin film haklari icin unlu bir amerikali yapimci ilgileniyor.ispanya link adresi:
  http://www.editorialviamagna.com/
 • artık öyküleriyle yazılarıyla siyahkahvede yer alacak olan yazar.

  ilk hikayesi için:

  http://www.siyahkahve.com/…ex.php?cmd=7&textid=2349
 • kiraze adli romaninda cok guzel akici bir uslup kullandigi icin uc gunde okumama sepep olmus yazar.fakat kitabi bitirtikten sonra yazarin osmanliya dusmanlik duyguluri oldugunu,dusunmeye basladim...kitabinda osmanli icin insanin aklina kotu dusuncerin yetismesi icin tohumlar serpilmis ve de osmanli haremi hakkinda yanlis bilgilere yer vermistir...
 • takip ettiğim yazarlardandır. kiraze, minta, bir kadın-bir erkek-bir levrek iskeleti... hepsinin tadı hala damağımdadır, keyifle okuduğum güzel kitaplardır.
 • adıyla soyadı yer değiştirse sanki daha bir uygun olacak gibi duran yazar ismi.
hesabın var mı? giriş yap