• bu yaz bir izlandalıyla tanıştım ve kendisine direkt sólstafir muhabbeti açtım*, "aa biliyorum çok severim hatta svavar benim arkadaşım" falan dedi*, ben de siktir ordan dedim (içimden) sonraları farkettim ki izlanda göt kadar bir ülke zaten, herkes birbirinin arkadaşı. neyse bana o zaman dedi ki bu boyu devrilesice, bunların davulcularıyla bir problemleri var hatta yakın zamanda elemanı şutladılar. ben de öyle bir şeyler anımsıyordum ama detaylı bilgim yoktu, çok üzerinde durmadım.

bir ay sonra konserlerine gittim, hakikaten gudmundur óli pálmason** yok da, turnede gezdirdikleri bir başka davulcu var. bu arada bu gudmundur denilen eleman da facebook'unda türk bayrağı tişörtlü resmi falan olan bir eleman ajsks nedenini bilmiyorum. neyse döndüğümde gördüm ki sólstafir'in blogunu ele geçirmiş kendisi ve ayrılık hikayesini anlatmış. adalbjörn tryggvasson* adlı karizmatik ama bir o kadar hasta ruhlu arkadaş bu adamcağıza bildiğin pislik yapıyor, elemanı gruptan attıklarını maille bildiriyorlar ve gruba ait her şeyin yasal haklarını habersizce üstlerine geçiriyorlar. gruptan gönderilmesinin nedenini bile tam olarak bilmeyen gudmundur'un ikna çabaları ve yalvarmaları hiçbir işe yaramıyor. önce gudmundur ısrar etmeyi bırakır ve bir süre ayrı kalırlarsa, yeniden birleşmeyi değerlendirebileceğini söylüyor adalbjörn. kulağa sevgilinizin sizi terkettiği zamanlarda söyledikleri gibi geldi mi bilmiyorum ama bana öyle zamanları hatırlattı bu tavır, hatta adama gruptan ayrılışını "sevgilinden ayrılmak gibi düşün" falan diye güya teselli bile veriyorlar.

adamın yirmi sene emek verdiği onca şeyin hiçbiri üzerinde yasal hakkı kalmamış durumda yani şu anda ve maddi olarak bir şey de elde edemiyor. hatta twitter'da söylediğine göre dava etmesinin maliyeti bile sahip olduğu paradan daha yüksek. adamın içinde bulunduğu psikolojik çöküntüden söz etmiyorum bile, yazısını tekrar okursam depresyona girerim diye açamadım detaylarını hatırlamak için, okumak isteyen olursa şurada.

geçen gün de twitter'da "solstafir followed you" diye bir bildirim geldi ve doğal olarak siktir lan noluyo tepkisi verdim. gudmundur'un kullandığı hesapmış, grubun kitlesine ulaşmaya çalışıyor anladığım kadarıyla çünkü kendisine soru soran herkese tek tek açıklama yapıyor. grubun şimdiki elemanlarına kimse bir şey soramıyor çünkü facebook sayfasından soru sormaya çalışanlar sayfa yöneticisi tarafından engelleniyor ve yorumları siliniyormuş, şahsen denemedim.

bir süre önce facebook'ta fjara'nın klip çekimi sürecini anlatan bir fotoğraf albümü bulmuştum, bütün süreç detaylı olarak fotoğraflanmış. cidden çok zorlu olmuş ve çok emek harcanmış, ve işin çoğunu da fotoğrafların neredeyse hepsinde bulunan gudmundur yapmış. o albümü görünce şu adamın emeğine ve başına gelenlere daha çok üzüldüm.

bahsi geçen kişinin hatası, eksiği var mıydı, varsa neydi bilemiyorum ama grup elemanları kendisine ciddi anlamda haksızlık etmiş. ortada bir sorun varsa çözümü bu değil, hele bir insanın emeğini gasp etmek çok çirkin. tüm bu olayları kafaya takmamın çeşitli nedenleri var elbet*** fakat gudmundur'un sosyal medya üzerinden kendisini ve uğradığı haksızlığı hatırlatıyor olması -ki yapmak istediği tam olarak bu- içlerinde en önemlisi. "desteklediğiniz şeyi tanıyın" diyor adam. bir de hesabın başına the real sólstafir yazmış, öz hakiki sólstafir'e kadar gidecek herhalde olay :( ama gitmez herhalde adam hem müziğe küsmüş hem de şu sıralar alakasız saçma sapan işlerde çalışıyor. ve ben artık bu gruba karşı ne hissetmem gerektiğini bilmiyorum çünkü işim gücüm yok.

ekşi sözlük magazin servisi sundu.

edit: az önce post seçim hüznü dolayısıyla fjara'nın klibini tekrar izledim ve sonundaki yazılara bugüne kadar hiç dikkat etmediğimi farkettim. resmen "produced by gudmundur óli pálmason & sólstafir" yazıyor, adamın adını gruptan ayrı olarak belirtmişler. ayrıca "written by gudmundur óli pálmason & bowen staines" yazıyor. bir sürü insan bu grubu bu şarkıyla ve efsane klibiyle tanıdı ve adamlar bunun yaratıcısını resmen kovmuşlar. oha lan.

yılbaşı editi: adamlar bir sonraki kliplerini davulun hiç kullanılmadığı şarkıya çektiler, yeni yıl mesajlarına da "this has been one hell of a year for this band. many drummers, much drama, much sadness" diye başladılar. öyle de bir yüzsüzlük aksdjskajds neyse diyecek bir şey bulamadım, eski albümlere hala tapıyorum ama bu saatten sonra takip eder miyim bilemedim.

2016 editi: adamlar sadece grubun bütün haklarını üstlerine geçirmekle kalmamışlar, grubun tüm borçlarını da gudmundur'a kitlemişler, olaya bak. adamın kız arkadaşı hamile bir de sekiz aylık, yakında baba oluyor, sende de hiç vicdan yokmuş adalbjörn. neyse, olay yargıya taşınmış. bu arada gudmundur katla. isminde yeni bir projeye başlamış, henüz dinlemediğim gibi solstafir'in sayfası üzerinden adalbjörn reklam yaparken gördüm. "yıllarca çok yakın arkadaştık, şimdi en iyisini diliyorum" diyerek ayak yapmış, sanırım davayı kaybedecekler o yüzden bir samimiyet yaratmaya çalışıyor. yemiyorum ve zaten the ocean ve mono'yla bütün avrupa'yı gezerken onlar türkiye'ye geldiğinde solstafir gelmediği için sana ayrıca gıcık oluyorum adalbjörn. ayrıca seni instagram'dan da unfollowladım, sen daha beni takip etmeye devam et aksdjfg. izlandalı adamlar yüzünden hayatımda hiç olmadığım kadar kezbanlaştığımı farkettim şu yaşımda.

son edit: dün izlanda saatiyle 13:14'te gudmundur'un oğlu oldu, adalbjörn bi daha düşünsün bence el kadar sabinin günahına girmesin. ayrıca ben de gudmundur'ların meraklı yan komşusu melahat gudmundsdóttir'mişim gibi durmadan dedikodu üzerine entry editliyorum, sikerler, yok bi daha edit falan. yalnız çocuğun soyadı da gudmundsson yani gudmundur'un oğlu, neden çünkü babasının adı gudmundur. böyle de izlandalılar. hoşçakalın.
  • bana göre; izlandalı büyücü gruptur.

binlerce km uzaktan; bir kaç nota ile, üstelik bilmediğimiz bir dilde yazılmış bir şarkıyla, o yoğun umutsuzluğu ve bir o kadar da inadına yaşama hissini taa kalbimizin ortasına mıhlamayı başarıyor.

(bkz: fjara)
  • kendilerini "antichristian icelandic heathen bastards" olarak tanimlayan grup.
  • ruhani bir atmosfere haiz grup. fjara videoları ise yeterince saygı görülesi ve edilesi.
  • yeni çıkaracakları albüm svartir sandar'dan bir şarkı yayınlamışlardır. fjara adlı bu şarkı yine insanı alıp bulutların üzerinde gezdiren cinsten. albüm 14 ekim 2011'de piyasada olacak, heyecanla bekliyoruz.

şarkıyı dinlemek için:

http://www.pasifagresif.com/…-yeni-album-detaylari/
  • otta ile yine mükemmel bir işe imza atmış olan, dinlediğim için kendimi şanslı saydığım gruplardan. o nasıl albüm be?
    once more round the sun ile beraber yılın albümü olmaya aday.
  • önceki albümlerinde vardıysa bile dikkatimi çekmemiş ama bu sene çıkan/çıkacak olan köld albümlerinde soundlarına leziz post rock/metal ögeleri de eklemişler, tadından yenmez olmuş müzikleri.
  • yeni albümleri 11 şarkılık ótta dünyaya inmiştir.
  • kelime anlamı izlandaca "eylül" değil, alaca karanlık ışınları* olan harika grup.bence kötü parçaları yoktur, albümlerinin içinde kaybolabilirsiniz.favori albümüm masterpiece of bitterness.
  • fjara parçası ve klibinin güzelliği, youtube'ta neden replay ayarı yok fikrini aklıma getirmiştir.
hesabın var mı? giriş yap