şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: wormhole)
 • ister yavaş girin, ister hızlı dalın, sisin kendi evreni, kendi gerçeği var. aynı motorunki gibi. bu motorize sis geçişi bileşik evren ve kesin macera demektir. belki evrenler paralelinden solucan deliği/geçidiyle ilişkili hale gelmiştir. sisin özü senin önünü ve içini değiştirmek. (bkz: sisler içinde)

  (bkz: kurt deliği), wormhole
 • diger bir deyisle einstein-rosen koprusu.
  karadeliklerin kutle cekim gucu , etrafindaki uzay-zamani bukuyorsa, bukulen kisimlari birbirine baglayan bir kopru olabilir.
  bu kopruden gecince, baska bir zamana ya da noktaya gecilebilir.
  zamanda ileri ya da geri goturebilir.
 • teoridir.
  varlığı hala tartışma konusudur.
  wormhole’un var olduğuna dair somut bir bilimsel kanıt yoktur.
 • benim için nevrotik evrenimden psikotik evrene geçiş ihtimalidir.
 • solucan delikleri, uzay-zamandaki farklı iki noktayı -örneğin aralarında çok büyük zaman farkı ya da çok büyük mesafeler olan noktaları ve hatta farklı evrenleri- birbirine bağlayan köprülerdir. solucan deliklerinin varlığına dair herhangi bir gözlemsel veri olmasa da genel görelilik kuramının temeli olan einstein alan denklemlerinin bazı çözümleri solucan delikleri içerir.

  üç boyutlu uzaydaki bir solucan deliğini hayal etmek ya da betimlemek zordur. ancak eğer içinde yaşadığımız uzay iki boyutlu olsaydı, bir solucan deliğinin üst ve alt kısımlarındaki iki boyutlu yüzeyler arasında kısa bir köprü oluşturduğu görülecektir.

  einstein alan denklemlerinin solucan delikleri içeren ilk çözümü 1916 yılında ludwig flamm tarafından bulunmuştu. aynı çözüm daha sonraları bağımsız bir biçimde albert einstein ve nathan rosen tarafından da bulunduğu için bugün bu çözümlere einstein-rosen köprüleri deniyor. john a. wheeler 1962 yılında einstein-rosen çözümünün karşılık geldiği solucan deliklerinin, aynı evrenin iki ayrı bölgesini birbirine bağlaması durumunda kararsız olacağını gösterdi. böyle bir solucan deliği oluşsa bile içinden herhangi bir şeyin yolculuk etmesine izin vermeyecek kadar kısa bir sürede yok olacaktır.

  einstein-rosen köprüleri, her iki yönde de yolculuk etmeye imkân vermez. ancak her iki yönde de yolculuk edilmesine imkân veren solucan deliklerinin de var olabileceği öne sürülmüştür.

  solucan delikleri uzayzamandaki iki noktayı birbirine bağladığı için ilke olarak zamanda yolculuğa da izin verebilirler. michael morris, kip thorne ve ulvi yurtsever, 1998 yılında yayımladıkları bir çalışmalarında uzayda yolculuk yapılmasına imkân veren bir solucan deliğini bir zaman makinesine dönüştürmenin mümkün olduğunu gösterdiler. ancak genel görelilik kuramına göre bir solucan deliğini kullanarak o solucan deliğinin zaman makinesine dönüştüğü tarihten daha öncesine seyahat etmek mümkün değildir.
 • az bir metafor. anlatmaya yetmiyor. termit dağları tepeleri desek şuna.
 • solucan deliği olabilir hatta yapımı çok basit ihtiyacınız olan kozmik ipler ve bir adet kara delik bulabilirseniz beyaz delik ve kara delik daha iyi olur beyaz delik ve kara deliğin çarpışması ile oluşur bildiğim kadarıyla
 • uzayda mesafeleri kısaltan bir geçittir.
 • bilim insanı kaynayan ekşide hakkında neredeyse hiçbir şey yazılmamış olmasını şaşkınlıkla karşıladığım fenomen.
7 entry daha

hesabın var mı? giriş yap