şükela:  tümü | bugün
 • tanım: son zamanlarda popüler olan bir iş fikri

  son zamanlarda elinde birkaç bin lira ile kendi şirketini kurma ve zengin olma hayaline kapılan binlerce insan solucan gübresi işini bir fırsat olarak görüyor ancak çok küçük bir kısmı ilk senenin sonunda düşük de olsa kar edebiliyor.

  internette çoğu genellikle solucan gübresi satışıyla da ilgilenen kaynakta bu işten 5 bin lira gibi bir yatırımla bir sene sonunda aylık 5000 lira getirili bir şirket kurulabileceği gibi aslı olmayan vaatler veriliyor ve insanların bunu fark etmesiyle iflas etmesi bir oluyor.

  yeni girişimciler yoluyla kendi solucanını ve gübresini satmak için bir pazar oluşturma stratejisi güden bu siteler yalnızca üretim kısmına odaklanıp satış ve pazarlama konusundaki zorlukları görmezden gelerek girişimciyi kandırıyor.

  gerçekte bu işin doğru bir biçimde ve bahsedilen rakamları kazandıracak şekilde kurulması için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. doğru pazarlama stratejisi ve etkili bir reklamla söz konusu firmaların bahsedilen rakamları kazanması mümkün ancak bunun için yatırım miktarının da oldukça yüksek olması gerekiyor. konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen bilinçli girişimciler için şu link yararlı olacaktır.
 • bir ara çinçila tavşanı ankara tavşanı gibi hatta kanarya ciğeri gibi tokatçılıkta çağ atlatan olayları anımsadım.
  umarım bir ilgisi yoktur minnak solucanların.
 • bir iş fikri televizyona, 3. sınıf internet sitelerine düştüyse o iş olmaz.

  bu fikir de, bu sınıfta yer alıyor. kırmızı kaliforniya solucanı denilen zerzavatı ilk getirip, küçükten başlayan insanlar, ki 2000-2004 arasına falan denk geliyor yanılmıyorsam, gayet güzel paralar kazandılar, kazanmaya da devam ediyorlar.

  şimdi bu işten para kazanmanız için, hem kuru gübre, özellikle sıvı gübre üretebilmeli, türkiye'nin her yanında çiftçileri bunu alırlarsa daha fazla mal üreterek para kazanacağına ikna etmelisiniz.
  ürettiğiniz ürün uluslararası standartları tutturmalı, kampanyalar yapabilmeli, sattığınız ürünün parasını alamadığınızda batmamalısınız.
  ikna etmeniz gereken kişilerin ise son yıllarda düzenli olarak bitirilmeye çalışılan, azala azala bir avuç kalmış olan türkiye'nin en eğitimsizi olan çiftçi kesimi olduğunu da göz önünde bulundurun.

  iyi olamayacak kadar iyi görülen bir teklifle geldiğinizde kendinize şunu sorun, "ben bu işe 5000 lira yatırıp milyonlar kazanmayı düşünüyorum, bu işe milyonlar yatırım milyarlarca lira kazanma ihtimali olan insanlar geri zekalı mı da girmiyorlar?"
 • bir ara çok araştırdım. çok masrafı olmayan bir iş fikri. yani bir çiğ köfteci dükkanı açacak paraya koskoca solucan gübresi üretim tesisi kurabilirsiniz.

  lakin benim girmeme sebebim hem istanbulda yaşamam hem de bu işe giren insanların binlerce olması. bu iş fikri yeni değil yani eskidi. fakat yapılabilir.
 • şimdi reklamlar... solucan üretimi, organik solucan gübresi temini (katı ve sıvı), tesis kurulumu ve mama hazırlama konularında her türlü desteği yeşillendirerek edinebilirsiniz. reklamlar bitti.

  tanım: karlı iştir, hele ciddi ciddi ilgilenene. dükkandan bozma tesisi geçtim, evinin çatısında ıbc tankla bu işi yapıp ek gelir elde edenler mevcut.
 • başa bi edit koyayım: genelde dikkat edin, solucan gübresinden çok solucan satan daha fazla. tanesi 10-15 kuruştan bi bardak dolusu yer alan solucanı 150tl ye satıyorlar. gübre? gübre yoook solucan al, solucan işi iyi, solucan üret, çoğalt. kardeşim peki aylık üretimin ne kadar kaç milyon solucanın var? 1-2 milyon anca, aylık 500kilo üretirsen öp başına koy. o da 500-750tl para eder.peki 1-2 milyon solucan nekadar? 100.000tl evet yüzbin türk lirası. biraz araştırırken size sadece solucan satma derdince olan adamlara dikkat edin.

  ulan ben bile 150m² çadır kurdum 200.000 solucanım var gerisini sen düşün. herkeş yapıyor demek. ha bi kilo bile satamazsam, dikili 250 tane ceviz, 500 tane badem fidanım var, hepsine 50kilo döşerim olur biter. ama benim gibi "hiç olmazsa..." diyecek yeriniz yoksa, çok ayağa düştü bulaşmayın derim.
 • ne iş yaptığını soranlara tek seferde söylenmesi pek kolay olmayacak iş kolu.

  - neyle meşgulsunüz?
  + kendi işimiz var.
  - öyle mi? ne tür bir faaliyet?
  + üretim işi, kendi tesisim var.(tamam yeter, sorma artık.)
  - maşallah, ne üretiyosunuz mesela?
  + (sordu lan) böyle tarım ürünleri falan (neyse gene idare ettik).
  - anladım, kimyasal mı? yoksa?
  + hayır, gübrecilik tarafındayız.(ulan ne meraklı çıktı, al anahtarı veriyim yarın sen aç anasını satıyım)
  - haa, anladım. biraz zor iş olsa gerek. ne tür gübre mesela?
  + solucan gübresi, solucan. ok?
  - ...... abi, ben bi lavaboya kadar gidiyorum.
 • site reklamı yapmak için solucanların sömürüldüğü konudur.