şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pale blue dot)
 • --- spoiler ---

  (bkz: dünya)

  --- spoiler ---
 • dünya'nın voyager 1 uzay aracı tarafından rekor uzaklıktan çekilmiş fotoğrafının adı.

  soluk mavi nokta, aynı zamanda a.b.d'li gök bilimci carl sagan'ın bu fotoğraftan esinlenerek yazdığı kitabın da adıdır. cosmos isimli belgeselin bir bölümünde yazmış olduğu kitaptan bir bölüm okuyor.

  -s!-

  şu noktaya tekrar bakın. orası evimiz. o biziz. sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

  evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. o zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

  böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

  dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. en azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. beğenin veya beğenmeyin, şu anda dünya sığınabileceğimiz tek yer.

  gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.

  -s!-
 • hülasasıdır hüsnümüzün ve bir o kadar da beyhudeliğimizin.
 • benim görüntüm, bizim görüntümüz.

  sonu olup olmadığını bilmediğimiz, sayısız galaksi ve trilyonlarca gezegen içeren evrende biz olan toz zerresinin görüntüsü.

  bütün ego savaşlarımızı yaptığımız o toz zerresinin içinde yaşayan mikroorganizmalarız aslında.

  ne de büyük egomuz var.

  ne kadar da yalnızız.

  ne kadar da hiçiz.
 • tarihte her savaş, her diktatör, her aşk, her köle, her şey ama her şey hu küçük mavi noktada yaşandı.
  - kömürlükte götürdüm karıyıııı!

  ve her yalan!

  serkan yılmaz
 • ne kadar küçük olmamızı bir kenara bırakıp ne kadar egomanyak olduğumuzu yüzümüze vuran fotoğraf. işte o mavi nokta, yer aldığı gökadanın merkezine bile 26.000 ışık yılında ulaşacakken sanki bütün evreni kendisiymiş gibi yaşayan dallama ordusuna ev sahipliği yapan o soluk mavi nokta. en büyük din sizin olsun, o uğruna nice canlar aldığınız, nice mallara el koyduğunuz, nice canlıyı sadece üstün canlı olduğunuz için hiçe saydığınız gezegenin fotoğrafı.
 • (bkz: cosmicism)