şükela:  tümü | bugün
 • burak kaya'nın kaparoz.com'da yayınlanmış okunası yazısı.

  link: https://kaparoz.com/…za-baslatmayin-birlesin-oglum/

  siyasi yelpazenin sol yanından hangi birinize oy versem ertesi gün pişman oluyorum. bir ara bu bankaların dandik reklamları vardı “çaresizseniz, çare sizsiniz” falan gibi bir şey. lan param olsa tam sayfa ilan vereceğim gazetelere “çare sizseniz, çaresini de sizi de…” diye. oğlum niye bir çözüm bulamıyorsunuz hiçbir şeye, niye mücadele edemiyorsunuz lan siz? böyle basket maçlarındaki gibi bekleyip bekleyip de son periyotta arkadan gelip niye bir kere bile öne geçemiyorsunuz lan? polis kıyafeti giyip ağzınıza mı vuralım, ne bekliyorsunuz oğlum siz, iç savaş çıkınca uygulamaya girecek eylem planınız var da savaş çıksın diye mi bekliyorsunuz? akp’ye de, cumhurbaşkanına da, ‘namaz kılmayana hayvan denir’ diyen adama da kızmıyorum lan size kızdığım kadar. bakıyorum bir açıklama yapıyorlar “ülke iç savaşın eşiğinde” diye, iki haber sonra bir bakıyorum ki aynı partinin lideri bayrampaşa’da kabzımalların sorunlarını dinlemiş. iç savaş çıkınca kabzımallar savaşmayacak mı oğlum, sen niye savaşa giden ülkede tali sorunlarla ilgileniyorsun lan? liseler iktidara karşı direniş bayrağı açmış, iktidar partisi polisini gönderip liseleri basıyor, bunlar lisede onuncu yıl marşı yasaklandı diye protesto işlerine girişip sokaklarda marş okuyorlar. lan geri zekâlı mısınız, nesiniz oğlum siz, onuncu yıl marşıyla uğraşmanın sırası mı lan şimdi? marş çalsa ne olur çalmasa ne olur lan, gericiler komple okulu ele geçirmişler oğlum, anlama özürlü müsünüz lan siz?
  diğer sol parti de bir gün bombalarla öldürülen halkın cenazesinde, ertesi gün bombacının cenazesinde. cenaze anlamında çok tutarlılar. bunlar auschwitz kampında öldürülen insanlar için bir anma töreni düzenleseler, törenin içine faşist doktor josef mengele için de bir anma bölümü koyarlar, öyle duyarlı insanlar. milletvekillerinin canlı bomba anma faaliyetleri, insan hakları açısından, tayyip erdoğan’ın ileri demokrasi uygulamaları gibi, bizim anlayamayacağımız kadar ileri bir boyutta.

  bu sol kanat partileri o kadar çaresiz ki, hep bir şikâyet halindeler: bir gün trt’den şikâyet ediyorlar, ertesi gün diyanet’ten. biri adalet bakanı için gensoru verirken diğeri koşar adım anayasa mahkemesine gidiyor. oğlum sen kendin demiyor musun lan bütün devlet kurumları ele geçirilmiş diye, ne bok yemeye arzuhalci gibi koşturup duruyorsun lan o zaman devlet kurumları arasında? senin şikâyet ettiğin kişiyle ilgili olarak, şikâyet makamı, sen çıktıktan on dakika sonra telefonla ne yapacağını soruyor lan senin şikâyet ettiğin kişiye?

  insanı hasta etmek için mi toplandınız lan bir araya, bu partilerin adını duyunca sinirlerim ayağa kalkıyor yemin ederim. sen nazilerin tutsaklarını yahudi, çingene, eşcinsel, muhalif gibi etiketlerle ayırıp sonra fırınlarda yaktıklarını bilmiyor musun lan? işte yahudi çingeneyi, eşcinsel muhalifi, çingene de eşcinseli bunun için destekliyor oğlum. günümüz faşistleri de muhaliflere terörist, lgbt üyelerine sapık, sevmedikleri insanlara da ermeni diyorlar. bak geçen hafta faşistler, ibneleri ölümle tehdit ettiler, kürtler için katliam planları yapanlar, ermeniler için ağıza alınmayacak sözler söyleyenler hep bunlar. sen hiçbirine doğru düzgün karşı çıkmıyorsun lan, yarın birisi bu grupları hapislerde öldürürse sorumlusu sizsiniz oğlum? direnmediniz lan, birleşmediniz bir türlü. sapık derler diye lgbt bireylerine, terörist derler diye özgür düşüncesini açıklayan akademisyenlere destek olamadınız. birleşeceğinize birbirinizden korkar oldunuz lan, faşizmin tuzağına düştünüz. adam zaten sana terörist, sapık, alçak diyor. daha niye korkuyorsun ki bana falanca der diye. zaten hepsini demiyor mu oğlum? halkı da kendiniz gibi çaresizliğe alıştırmışsınız. insanlar diyor ki ‘karşısındakiler çok güçlü, daha ne yapsınlar?’ yani elleri kolları bağlı demeye getiriyorlar. oğlum sizin eliniz kolunuz hep neden bağlı lan, neden meclisteki kapılarınızı kırıp dışarı çıkmıyorsunuz, neden sol partiler olarak bir arada hareket etmiyorsunuz, neden işçi örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir demokratik blok oluşturamıyorsunuz? neden işçileri genel greve çıkartamıyor, öğrencileri dersleri boykot için ayaklandıramıyorsunuz lan?

  niye halka vergilerinizi ödemeyin diye çağrı yapıp sistemi kilitlemiyorsunuz oğlum? neden çocuklarınızı okullara yollamayın diyerek, toplumun en az yarısının okulları protesto etmesini sağlamıyorsunuz? neden alperen ocaklarının halkı tehdit etmesine göz yumuyorsunuz? neden kavgaya giremiyorsunuz oğlum siz, ne bekliyorsunuz direnmek için? yarın milletvekilleri hapse konup, tüm gazeteler kapatıldığında yapamayacağınız ne varsa şimdi dışarıdayken onu yapsanıza lan.

  hiçbir grubu dışarıda bırakmadan birleşsenize oğlum. sendikaları, meslek odalarını alsanıza yanınıza. üniversitelere, liselere, fabrikalara selam göndersenize. her gün onlarca insan ölmüyor mu? onlara umut olsanıza lan. yenilmekten korkuyorsun ama zaten şu an yeniliyorsun, böyle bekleyerek her gün daha kötü bir sona doğru koşar adım gidiyorsun lan. sen ekonomi çökecek, amerika’daki davadan falan sonuç çıkacak diye beklerken burada insanlar öldürülüyor, liseler basılıyor, gazeteciler tutuklanıyor lan.

  kapatın oğlum muslukları, vergileri ödetmeyin, eğitim sistemine itiraz ediyorsanız çekin çocuklarınızı okullardan, alevilere destek olacaksanız camilerden çıkıp cemevlerine gelin, sağlık sistemine itiraz ediyorsanız çağırın doktorları direnişe, yandaş gazeteleri, televizyonları boykot edin lan. çıkmayın hiçbirine, hiçbirini sokmayın yanınıza. kapattırın evlerdeki televizyonları. kurtulun lan şu parlamenter havalarından, halkı örgütleyin oğlum. sizi ötekileştirenleri protesto edin, yandaş firmaları afişe edin, ürünlerini boykot edin. firmaları, sanatçıları, okulları direnişe destek vermeye çağırın. bir savaşı önlemenin en etkili yolu dişlerini göstermektir lan. hiç mi görmüyorsunuz oğlum belgesellerde kavga öncesinde karşı tarafı korkutan hayvanları. sizin dişiniz yok mu lan, yok mu tırnaklarınız? silahsız, şiddetsiz protesto nasıl yapılır, dişle tırnakla nasıl direnilir, gezi direnişini izleyin, ahmed arif’i okuyun öğrenin. anayasal hakkını kullanmaktan bile korkan adama solcu denir mi lan?

  sığır sürüsü gibi ayrı ayrı dolaşmayın ortalıkta oğlum. birleşin. ibnelerle, çingenelerle, işçilerle, öğrencilerle, gerçek akademisyenlerle kaynaşın oğlum. ya adam gibi direnin ya defolun gidin lan önümüzden, yemin ederim, sol elimi keseceğim sizin yüzünüzden.