aynı isimde "solus" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • eski mint geliştiricilerinin oluştuduğu debian tabanlı dağıtım.
 • ne kadar gerçek bilmiyorum ama pisi paket yönetim sistemine geçme ihtimali olan debian tabanlı gnu/linux dağıtımı.

  şimdi burayı okuduğunuza göre büyük ihtimalle bildiğiniz üzere pardus'un kendisi debian tabanına geçtiği için pisi'yi misiyi atıp deb'i benimsedi. şimdi de hem anka gibi çatallamalar hem de diğer gnu/linux dağıtımları pardus'un öz araçlarını kullanmaya ve geliştirmeye devam ediyor. kısacası hayat ne tuhaf tübitak filan.

  solusos'ta pisi'nin benimsenmesini istiyorsanız ana sayfanın altındaki anketi doldurabilirsiniz.

  distrowatch'ın son altı aylık sıralamasında da 14. sıradaymış.

  http://solusos.com/
 • ne yazık ki geliştirimi yakında duracak olan gnu/linux dağıtımı. pisi paket yönetim sistemli dağıtım kullanmak isteyenlerin tek tercih edebileceği dağıtım artık pisi linux ki felaket tellallığı yapmak gibi olmasın ama daha çok katkıcı bulamazsa benzer bir sonu paylaşması çok olası.

  https://plus.google.com/…83956125/posts/i178v24bxpx
  http://solusos.com/closing-doors/
 • (bkz: evolve os)
 • (bkz: solus)
 • dün 1.0 sürümü yayınlanmış olan bağımsız gnu/linux dağıtımı. pisi'den çatalladıkları eopkg adında bir paket yöneticisini ve budgie masaüstünü kullanmakta. temiz ve sade bir arayüze sahip. şuradan ulaşılabilir.
 • bir haftadır ana sistemim olarak kullandığım linux dağıtımı.

  kısaca bahsetmek gerekirse, solus ne debian veya ubuntu tabanlı ne de arch tabanlı bir dağıtım. bağımsız bir temele dayanıyor.(ileri okuma için; http://linuxfromscratch.org/ )
  paket yöneticisi olarak ise eopkg kullanılıyor. ki bu da bizim pisiden çatallanmış bir sistem. mate ve budgie masaüstünü kullanan iki sürümü var.
  ayrıca bir de youtube kanalları var ve geliştirme süreçlerini yayınlıyorlar. (https://www.youtube.com/…l/ucafmzenk3o0g79oz0qbkzng)

  en çok bahsetmek istediğim şey software center. yüklediğimden beri bazı istisnalar dışında, uygulama yüklemek için terminali hiç kullanmadım. herşey özenli bir şekilde sınıflandırılmış, kategoriler arasında kaybolmuyorsunuz. telegram gibi programlar da konulmuş. eğer istediğiniz program software center da yoksa geliştiricelere istekte bulunabiliyorsunuz ve en kısa sürede istediğiniz uygulama paketlenmiş olarak center da yerini alıyor.
  açık kaynak olmayan üçüncü taraf uygulamalar yine ayrı bir kategori halinde sınıflandırılmış, tek tıklamayla spotify, chrome gibi uygulamaları zahmetsizce kuruyorsunuz.
  (http://hizliresim.com/vxeeor)
  (http://hizliresim.com/1vyyn5)
  (http://hizliresim.com/lzaaov)
 • tek satır komut yazmadan uzun süre kullanabileceğiniz tek linux dağıtımı.

  tecrübeyle sabit.
 • pardus projesiyle hayat bulan ama günümüzde pardus'ta kullanılmayan pisi paket yöneticisini kullanan distro. distrowatch'ta kendine iyi bir yer edinmiş durumda.

  edit: windows'a isyan edip bir aydır kullanmaktayım. enfes bir distro gerçekten. uygulama merkezinde işinize yarayacak çoğu şey var ve sürekli artıyor uygulama sayısı. kesinlikle çok başarılı bir distro.
 • 'solus 3' sürümüyle üstüne bir çok yenilik koymuş, hem estetik, hem stabil hem de hızlı bir dağıtım olma yolunda bitiş çizgisine çokça yaklaşmıştır. tek eksisi (belki de gelecekte artısı)paket yöneticisi ve uygulama merkezinin uygulama sayısının azlığı ve elle uygulama kurulumun zorluğu. budgie sürümü de mate sürümü de oldukça güzel. pcnizi internet film müzik ..vs basit işlemler için kullanıyorsanız, kurunuz, kurdurunuz.