şükela:  tümü | bugün
  • "soma küpleri düzensiz şekillerden düzenli şekiller elde etmek için kullanılır. soma küplerinde üç küpten bir tane düzensiz şekil ve dört küpten altı düzensiz şekil oluşur. bu toplam yedi düzensiz şekil oluşturur ve bu yedi düzensiz şekillerin bir araya gelmesiyle bir küp oluşabilir. küpten başka bu düzensiz şekillerle köprü, kule, piramit, yılan, yatak vb. 27 değişik şekil elde edilebilir."

kaynak: vikipedi

bir arkadaşım öğretmenlik yapıyor. yaz dolayısıyla bunlara zeka oyunları kursu almaları zorunluluğu getirilmiş. adam başı 1000 lira verip zeka oyunu kursu alıyorlar. bu arkadaşım kurstan dönüşte ödev olarak sudoku falan çözüyor. geçen baktım elinde garip şekilli küpler var. ben sormadan o atladı hemen "bak bunlar soma küpü bunlardan 240 faklı şekilde küp elde ediliyor ama ben henüz bir tane bile yapamadım." hemen olaya müdahil oldum ve iki farklı yöntemle küp oluşturdum.

öğretmen arkadaşımdan aldığım bilgilere göre kursa giden diğer öğretmenlerin de durumu kendisinden pek farklı değilmiş.
  • zaman geçirmek için almayı düşündüğüm şey.