şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: psikosomatik)
 • 5 ana baslik altinda incelenir

  somatizasyon bozuklugu
  konversiyon
  beden dismorfik bozuklugu
  somatoform agri bozuklugu
  hipokondriyazis

  hepsinin ortak temelinde kisiin yasadigi bir psikolojik stresi cozumlrken bu sikintisini sozel olarak dillendirmek yerine, beden bozukluguyla anlatmayi tercih etmesidir. (somatizasyon) burada gorulen semptomlar, organik bir temeli olmayan semptomlardir, kisi hasta roluyle manevi kazanc saglamaktadir. psikanalistlere gore sorun id'le superego'nun catismasinin ego'yu uzdugu(bunlar elbetteki benim kelimelerim), ego'nun ilk olarak bu catismayi bastirma yoluna gittigi (supresyon) bastiramayinca da konversiyona yani donusume ugrattigidir. yani psikolojik bir savasi bedensel hastaliga donusturur. dogu toplumlarinda siktir, batida neredeyse hic gorulmez.(cunku dogu toplumlarinda kisi ancak kendini hasta oldugunda dinletebilmektedir.)
  psikiyatrinin en zor hastaligidir. tedavisi zor ve uzundur.

  bir de bu baslik altinda incelenen ama yukaridakilerden ayrilan iki hastalik daha vardir: yapay bozukluk ve simulasyon. bu ikisinde kisinin maddi (manevi karsiti, sadece parasal degil) cikari vardir ve kismen bilncli olarak semptomlarini ortaya cikarir.
 • organik bir temeli olmaksizin görünür bir fiziksel hastaligin bulundugu bozukluklar.
 • herhangi bir saptanabilir fizyolojik nedeni olmayan bozukluklardır. somatoform bozuklukları olan kişiler, hasta olmadıklarına dair doktorların güvence vermesine rağmen fiziksel olarak hasta olduklarını düşünürler ve fiziksel hastalığın hiçbir kanıtı, belirtisi olmadığı halde bu hastalıklarda görülenlere çok yakın belirtiler aktarırlar. bu hastalığı olan kişiler aslında fiziksel durumları hakkında başkalarını isteyerek ve bilerek yanıltmaya çalışmıyorlardır, rol yapmıyorlardır çünkü belirtiler onlara göre gerçektir.
 • uzun vadede, ancak etkili terapi ve telkin yöntemleriyle tedavi edilebilen rahatsızlık hali. ilaçlara güvenerek, sorunların kaynağına inmeyi ihmal etmek somatoform bozuklukların tedavisinde sıkça gözlenen bir hatadır. ilaç tedavisine devam edildiği süre boyunca kişinin şikayetleri, nedensiz ağrıları ve semptomları ortadan kalkabilir. ancak tedavinin kesilmesiyle birlikte durum ilk günkü haline döner. zira somatoform bozukluklar açık veya gizli stres etkenleriyle beslenip büyürler. bireyin kendisi adına tanımlayamadığı, bilincin derinliklerinde yatan anksiyete etkenleri yüzeye çıkarılarak irdelenmediği sürece, somatoform bozukluklara neden olan koşullar tekrarlayacaktır. verimli ve güçlü bir doktor-hasta iletişimi gerektirir bu nedenle.

  bozukluk durumunun kendisine gelirsek, "bozukluk" sözcüğünün durumun ciddiyetini yansıtmakta, en azından dramatik açıdan, yer yer etkisiz kaldığını söyleyebiliriz. ileri seviyeye ulaşan somatoform rahatsızlıkları genellikle obsesyon ve major depresyon ataklarını tetikleyerek kişinin günlük yaşamını tamamen altüst edebilir ve yaşam kalitesini tüketebilir. sinirlenen insanların sonunda patlayarak evdeki eşyaları tekmelemeleri misali, somatoform bozuğu ruhlar da denk getirdikleri vücut noktalarına hayalet tekmeleri atarlar.
 • kadinlarda daha fazla olduguna inaniliyor ama bu bir onyargi. doktora bir kadin gogsum agriyor diye gidince daha cok psikolojik oldugu dusunulur, erkek gittiginde hemen anjiyo cekerler. bunun icin de menopozdan sonra kadinlarda kalp krizinden ölümler erkeklerden dort kat fazla. cunku kadin gogsum agrıyor diye gidince psikologa gönderiliyor. mesela jinekolojide kadin jinekologlarin hastalara daha kati bir tutumu var ama erkekler bu konuda daha hassas davraniyorlar. bunların hepsi cinsiyet ile ilgili yanliliklar.
  ve dsm 5'te somatoform bozukluk diye bi tani grubu yok artik. somatik semptom ve iliskili bozukluklar diye bir tani grubu var. 4'te somatorformun herhangi bir alt kategorisiden tani alinabilmesi icin bedensel sikayetlerin altinda tibben aciklanamayan belirtiler olmasi gerekirken simdi diyabet de kanser hastasi da bu taniyi alabiliyor.
 • en çok bilinen iki üyesi hipokondri ve histeridir.

  özellikle hipokondriyak insanların vücutları sağda solda gördükleri veya okudukları çeşitli hastalıkların semptomlarını kopyalamakta inanılmaz beceriklidir. örneğin böbreği çok sağlam olan bir insan bir yerde böbrek taşı ile ilgili bir makalede okuduğu belirtilerin bir kısmını veya tamamını aynen yaşayabilir ve doktora da böyle tarif edebilir.

  altında yatan fiziksel bir sebep olmadığı için tedavisi alengirli bozukluklardır. insanın hayatını cehenneme çevirebilirler.