şükela:  tümü | bugün
  • ülkemin ecdadçı vizyonsuz siyasetçilerinin iki yıldır kafa s.kerek bös bös çığırtkanlığını yaptıkları propaganda.

sen kalk 7/24 osmanlı şöyle minnoydu, biz kimseyi ellemedik, herkesle ciciştik, kimseye karışmadık, osmanlı hep hoşgördü ondan yıkıldı, yok efendim osmanlı süper şirincik bir köy gibiydi diye akıldan izandan uzak retorikler saç, sonra şimdi de kalkmış yerliğğğğ milliğğğğ oleeeğğyyy haydi bakalım yerliğğğğ, yerli miyiğğzzzz bakalımmmm gibi şeylerle gaz ver.

ulan sen hollanda mısın, sen rönesans öncesi portekiz misin, sen 1700 ler fransa'sı mısın, sen okyanus döven ispanya mısın, hangi hammaddeyle, kaynakla yerli ve milli olacak? bir kere milli ürün mü olur?

arkadaş bugün kendi ürünlerini dünyaya pazarlayabilen tüm ülkelere bakarsan tek bir şey görürsün : rönesans'tan nasibini almış olmak. bu düşünce kısmı. bir de zalim olmak zorunluluğu var ki güç toplayabilmiş olasın. hammadde kaynağını yüzyıllarca sağlamış ve sömürmüş olasın. bana tek bir ülke gösterin, dünya pazarlarında söz sahibi olsun ama tarihi osmanlı tatlışlığında (!) olsun.

o beğenmediğimiz amerika var ya, onlar bile yerlileri yıllarca mahvedip katlederek ezerek bu noktaya gelebildiler. bu orman kanunudur. lapsekili tayfur'un kanunu değil.

şu beyninizi iki dakika çalıştırıp düşünün.
  • yanlış önermedir.

portekiz ve ispanya bahsedilen zalimliği yapmalarına rağmen bugün dünya pazarlarında söz sahibi değil, almanya ise sömürge yarışına katılamamış olmakla birlikte bugün sanayide dünya devi. bir başka benzer örnek ise japonlar

mesele zalimlik yada sömürge düzeninden ziyade planlı sanayileşme ve ahlaklı bir çalışma kültürünün oturmuş olması.

seksenlerin başında neredeyse aynı gelişmişlik düzeyinde olduğumuz korenin üretim kalitesi ve hacmi, zalimlik yada sömürü düzeni ile açıklanabilir mi?

sözün özü; sömürü düzeninin ekmeğini yiyen yada bugün gelişmişlik düzeylerinin bir kısmını sömürüye borçlu olan ülkeler olmakla birlikte milli ve gelişmiş bir ülke olmanın olmazsa olmazı eğitim, ahlak ve çalışkanlıktır.