şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sömürmek), (bkz: sümkürmek).
 • marxın teknik olarak (kesinlikle ahlaki olarak değil) tanımladığı şey. hatta
  sömürü haddi diye birşey bile vardır. çok hoş.
 • 'kapitalizmde insan insani sömürür. komünizmde tam tersi söz konusudur.'
 • dünya'da süregelmekte olan mücadelerde varlığını ve varoluş biçimini korumayı ve iyileştirmeyi başarabilen tüm birey ve grupların ortak noktası, başka varlıkları sömürmekte gösterdikleri başarıdır.

  vahşi yaşam olarak tanımladığımız yaşamdan uluslar, toplumlar ve sınıflar arası ilişkilere kadar hemen her alanda, başarı hususunda en belirleyici etken diğer türleri, ulusları yahut sınıfları ne kadar iyi sömürebildiğinizdir.

  bugün biz insanlar bedenimizin tepesinde, vucudumuza giren kaynakların önemli bir bölümünü tüketen bir beyin taşıma lüksüne sahipsek bunu diğer canlıları sömürmekte gösterdiğimiz başarıya borçluyuz. hali hazırda ortalama bir ingiliz ortalama bir güney afrikalı'dan daha çok refah içerisinde yaşayabiliyorsa o da durumunu, devletinin başka devlet ve ulusları sömürmekte gösterdiği başarıya borçludur. kuzey amerika kıtasının kızılderelilerce değil de bir zamanlar avrupadan gelmiş insanlar tarafından yönetiliyor olması da avrupalıların sömürüdeki başarılarının bir sonucudur.

  şüphesiz bu tür bir yaşam, çirkin olmanın da ötesinde, bildiğimiz biçimi ile uzun vadede sürdürülebilir değildir. lakin henüz emekleme çağında olan birkaç bin yıllık medeniyetimizin, dünya'da canlılığın varoluş biçimini topyekün değiştirerek birden bire çok daha farklı bir yaşam biçimi kurgulamasını beklemek de hayalperestlik olur.
 • neoliberalizmin, "piyasa ekonomisi" ve "istikrar" gibi sihirli akıl oyunları sonucu ortaya çıkardığı durum.

  örnek vermek gerekirse; tüik rakamlarına göre, türkiye'de imalat sanayiinde işçilerin saat başına üretim miktarı 2002 sonundan 2006 yılına yüzde 30.2 artış göstermiştir. oysa aynı dönemde reel ücretlerdeki toplam artışın oranı sadece yüzde 3.4'tür.
 • gelir dağılımındaki adaletsizliğin kökeninde yatan durum. birleşmiş milletler'in milenyum projesi kapsamında hazırlanan rapora göre dünyanın en zengin 225 kişisinin toplam geliri en yoksul 2.7 milyar kişinin toplam gelirine eşit.

  http://www.unmillenniumproject.org/
 • "siyaset ticarete, ticaret siyasete, din de her ikisine araç edildi mi, artık bu sömürünün sonu gelmez"… demiş ve bugünkü ortamı da özetlemiş uğur mumcu...
 • her sekilde hayatın her alanında bir sekilde insanın karsısına cıkan,zehrini bulastıran olay...
  engellenmesi olanaksız lakin etkileri haffifletilebilen olay..
  (bkz: kapitalizm) in öznesi..