şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ataturk'un nasıl siyasi ideolojiler tarafından somuruldugunu belgeleriyle ortaya koyan muhtesem bir arastırma kitabı.

  --- spoiler ---

  ornek vermek gerekirse;tkp atatürk'ün kurdugu bir partidir ve günümüzde bazı komunizmi savunan kisiler ataturk'unde komunist oldugunu ama bazı nedenlerden dolayı bu rejimi gerceklestirmedigini savunmaktadır.kitabı okudugumuzda atatuk'un gercektende tkp yi kurdugunu ve bununlada birlikte komunizmi benimsedigini gosteren konusmalar yapmıs oldugunu gormekteyiz.peki o zaman ne oldu da komunist bir rejim gerceklesmedi.bunun nedeni ataturk'un gercekte asla komunizmi benimsememesidir.ataturk'un tkp yi kurması ve komunizmi oven acıklamalar yapması o gunlerin kosulları geregidir.cunku ataturk o zaman emperyalizme karsı mucadele ediyordu ve ruslarda emperyalizme karsı mucadele ediyordu.yani ataturk dusmanımın dusmanı dostumdur stratejisini izlemis ve yardım alabilecegi tek yer komunist rusya oldugundan bunu ruslara sirin gozukmek icin yapmıstır.ataturk her zaman tam bagımsızlıgı savundugu icinde zaten komunist bir rejimin bizi rusların uydusu yapacagını da konusmalarında ayrıca belirtmistir.

  --- spoiler ---

  yukarıdaki komunizm orneginin yanında milliyetcilik,devletcilik,laiklik gibi kavramları savunanların da ataturk'u nasıl somurduklerini onu islerine geldigi zaman komunist islerine geldigi zaman milliyetci veya islerine geldigi zamanda nasıl laik yaptıklarını bu kitap cok guzel bir sekilde anlatmaktadır.

  dip not:bildigim kadarıyla kitabın basımı yapılmıyor sansınız varsa sahaflarda bulabilirsiniz.
 • atatürk'ün 'gerçeği konuşmaktan korkmayınız' sözüne dayanılarak yazılmış, insanların kendi çıkarları uğruna atatürk'e kendi maskelerini giydirmeye çalıştıklarını, onu kendi kılıflarına uydurmaya çalıştıklarını sade bir dille anlatan ve çelişkileri ortadan kaldırmayı hedefleyen asım aslan eseri.
 • ilk okul 3. sınıfa giderken bu kitabın yazarı olan adamın okulumuzda imza günü düzenlemesiyle, sınıf öğretmenimizin zorla satın aldırarak imzalattırdığı kitaptır..

  öylesine nefret etmiştim ki, okumadan kütüphaneye hibe etmiştim.. 3. sınıf çocuğu ulan !
 • türkiyede özellikle sosyal paylaşım sitelerinde gaza gelip, arabasının arkasına kemal atatürk imzası çakan insanların okuması gereken güzel bir kitaptır
 • ilkokul 3. sınıfa giderken okulumuza gelmişti asım aslan. öğretmen alın demiştide almıştık. okuduk ama bir bok anlamadık.

  kitap yurdundan edindiğim bilgiye göre;
  türk ceza kanunu'nun 312/2. maddesini ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma konusu yapılmış ve yasaklanmak istenmiş. ancak, kayseri devlet güvenlik mahkemesi cumhuriyet savcılığı, adı geçen suç unsuru ile ilgişi bir şey bulmamış ve takipsizlik kararı vermiş.
 • 1980 ihtilali ile kenan evren'in, son gunlerde de akp'nin yaptigi politikalari tum ciplakligi ile ortaya cikaran 1973 tarihli asim aslan tarafindan yazilmis kitaptir. tekrar ediyorum 1973. onemi bu sahte ataturkculerin bugunki gibi ortaya cikmasi ile daha iyi anlasilir.

  bir de kitabin analizi ve sahte/gercek ataturkcu ayiriminin net ve yalin bir sekilde anlatilmasi suradadir:

  http://ahmetsaltik.net/…en-ataturk-ve-ataturkculuk/