şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son 15 yılda yaşımın ilerlemesine paralel olarak, deneyim ve tecrübelerim şu şekilde atılım gösterdi;

1- normalde kimya dersini zar zor geçen şahsım, uzman bir kimyager olma yolunda aslanlar gibi ilerliyor. kendi rakımı, şarabımı, likörümü yapıcam diye acayip kitap karıştırıyorum.

2- televizyonda haber, dizi, tartışma programı, maç izlemeyi 6 yıl önce bıraktım. belgesel ve kaliteli yabancı dizi izlemekten, kitap okumaktan dünya görüşüm değişti. insanlara daha farklı bakıp yaklaşabiliyorum.

3- normalde cumasını kaçırmayan, arada namazını kılan, oruç tutan bir cuma müslümanıydım. yine 6 yıl önce cuma vaazında hocanın saçmalamasına kızıp, günahı bu pezevenklerin boynuna diyip, cumaya gitmeyi bıraktım. eğer durum normalleşirse (her açıdan) yine namaza başlarım ancak o zamana kadar dediğim gibi günahı bu pezevenklerin boynuna. hoş bu duruma çalıştığım yerde genel müdüre vs yaklaşmak için göstermelik namaz kılan, farklı modlara giren, makam alan yavşakların da etkisi var. buna sebep olanlar utansın.

4- doğalgaz, elektrik, su, benzin tasarrufu konularında resmen çağ atladım. düzenli tuttuğum exceller sayesinde (son 15 yıl tek tek kayıt altında) optimum düzeyi yakaladım. ancak tüm bunlara rağmen faturalar anamı ağlatıyor.

5- marketten kilo ile değil tane ile alışveriş yapmaya başladım. bunda tabiki ürünlerin anasının dingası gibi pahalı olması çok etkili. hoş benim mandalina bahçem var. son 7-8 yıldır bakmıyorum. çünki baktığım zaman kar elde edemiyorum, keseden harcıyorum. bıraktım birine para pul almıyorum. kendim gidip marketten para ile mandalina alıyorum. tarım ülkesiyiz nede olsa dimi. fiyatların böyle olması işin içinden bakınca çok normal yani.

6- çok türk dizisi izleyip henüz zehirlenmediğim için, halen daha namus, helal para kazanma ve insanlık benim için önemli. çocukları da bu yönde yetiştirmeye çalışıyorum. dizilere dayansaydım şimdiye beynim yıkanıp haramın dibine vurmuş, eşimi 10 kere aldatmıştım.

7- kesinlikle ülkesini terk etmek istemeyen bir insan olmama rağmen şu anda ciddi ciddi gitmeyi düşünüyorum. bekar olsam kesinlikle gitmiştim.

yapımda ve yayında emeği geçen herkesi tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum. yaşasın cehalet.
  • (bkz: mutsuzluk)
    (bkz: cehalet)
    (bkz: kanser)
    (bkz: geri kalmışlık)
    (bkz: fakirlik)
    (bkz: ahlaksızlık)
  • katkıları:

1-tecrübe

götürdüğü:

1-yaşama sevinci
    2-özgürlük
    3-barış
    4-mutluluk
    ...

şeklinde sıralanabilir.
  • turkiye'nin tadinin tuzunun kacmasi.

simdi genc arkadaslar bilmiyorlar tabi, hep bu rejimle buyuduler. 2000'ler basi eglence programlarini falan izlerlerse, ulkenin hali biraz daha anlasilabilir, bu kronik mutsuzluk hali yoktu.
  • - daha çok bencilleştik.
    - daha fazla çıkarcı olduk.
    - bireyselci olmakta tavan yaptık.
    - paçasını kurtaranın çevresini umursamadığını gördük.
    - hissizleştik.
  • (bkz: stres)
    (bkz: ahlaksızlık)
    (bkz: sahtekarlık)
    (bkz: yalakalık)
    (bkz: omurgasızlık)
    (bkz: rant)