şükela:  tümü | bugün
 • ister iktidar partisine, ister global düzene ya da ister teknolojinin gelişmesine bağlayın ancak; hiçbir ülkede bu derece ciddi oranlara sahip olmayan hızlı düşüş.

  - insanlar gitgide aptallaştı.
  - eskiden 10 birim bilgi bilen lise mezunu şu an 1 birim bilgiyi zar zor bilebiliyor.
  - kimse kitap okumuyor. herkesin elinde telefon.
  - cinsellik ucuzlaştı. özellikle muhafazakarlığıyla ün salmış mahallelerde eşli, evli çocuklu ilişkilerin su gibi yaşanması, yaşça olgun erkeklerin reşit dahi olmamış kızlarla ilişkilerinin artması,... duygu olmadan, mastürbasyon yapar gibi yaşanan ayaküstü cinsel ilişkiler.
  - yaradılış deyip geçemem; tipler gitgide çirkinleşti, birbirlerine benzemeye başladı. bastırılmış duygularla girilen hatalı evliliklerin sonucu.
  - eskinin apaçi, amele modası, şimdi hipster ayağına sokaklara düştü.
  - islamın beş şartını sayamayan türbanlı lise öğrencileri her yerde.
  - ağızda sakız, surat makyaj dolu, tövbe.

  yani daha sayılsa sayılır da... leş.
 • türkiye de inönü dönemi sonu (bkz: marshall planı) ve menderes iktidarı ile başlayan sürecin son 16 yıla yansımaları sonucu ortaya çıkan insan profilidir.yeni dünya düzeni veya vahşi kapitalizm’in güney amerika ve avrupa'nın belli ülkelerinde ki niteliksiz kitle ile ortadoğunun vahabi tandanslı popülasyonu’nun artmasında ki nedenlerle ortak özellikler taşır.
 • türkiye geneline bakmanıza gerek yok,sözlüğe baktığımızda bile bu farkı görmemiz mümkün.
 • çok net şekilde görülen durum . milletçe birçok duyguya uzak yaşamaya başladık , şöyle;

  -otobüslerde eve yetişmek içi birbirimizi eziyoruz .
  -bugün medeni olan bizler kaldırımda sokakta yürürken tanımadığımız biri selam verdiğinde , nasıl olduğumuzu sorduğunda garipsiyoruz .
  -kibar olmayı , hakkaniyetli olmayı saf olmak , ayakta uyumak , gözü açık olmamak şeklinde görüyoruz , şark kurnazlarını kafası çalışan uyanık olarak görüyoruz.
  -kitaplardan uzaklaştık .
  -önyargılar sardı her birimizi . kendimiz gibi olmayanları ötekileştirmekte üstümüze yok, en kozmopolit ülkelerden biri olmamıza rağmen sistemli biçimde ayrışıyoruz .
  -yanlışı , kabadayılığı , haramiliği , esip gürlemeyi yüceltiyoruz , gerginiz hepimiz . artık kaçımız dişlerini sıkmadan uykuya dalıyor ?
  -son yıllarda en ön planda tutulan konunun ahlak olmasına rağmen aynı doğrultuda ahlaksızlaşıyoruz , canlı namına ne varsa ya tecavüz ediyor ya da kesiyor , uzuvlarını koparıyoruz .
  -eskiden 3 yanı denizlerle çevrili , rakı içen bıyıklı amcaların musiki eşliğinde kahkahalar attığı , komşulukların akrabalık kadar güçlü olduğu bir ülkeydik . şimdi 4 yanı kitlesel cehalet ile çevrili bıyıklı amcaların meyve suyu içerek çocuklarımıza tecavüz ettiği bir cehenneme dönüştük . komşuluk ise ''fetöcü'' olup olmadığını bilmekten ibaret oldu , kusur bulmakta üstümüze yok , en başarılı olduğumuz konulardan biri.
  -ilginç biçimde herkesin derdi var ve herkes boyun eğmiş gibi , nereye giderseniz gidin insanların yüzünde yaşam enerjisine dair hiçbir şey göremiyorsunuz . sanki herkes birilerine ayıp olmasın diye yaşıyor .
  -başkaları ne der diye o kadar korkuyoruz ki , herkes yalancı oldu herkes kendini ve başkalarını kandırdı . kimse olduğu kişi olamadı , bağırmayı sevmeyen naif insanlar zayıf görünmemek için bağırdı , düzgün diksiyona sahip olan insanlar sırf pısırık görünmemek adına küfürler argolar kullandı , neler gördük neler yaşadık herkes ortama uyum sağlamak adına sosyal evrimler geçirdi olmadığı kişiler oldu.
  -ikili ilişkilerde karşı tarafa dair hep beklentide olduk , para , mal , mülk , seks dışında kimse başka bir kriterle meşgul olmadı , sosyal medyada pompalanan suni ilişkilerle zehirlendik ve bunun panzehiri yok .
  -teknoloji dedik , hükümet dedik , devir böyle dedik , hiçbirimiz aynaya bakmadı , yansımalarımızdan bile kaçtık herkes başka kişilere ve olgulara suç buldu . hepimiz mükemmeldik , bu yüzden karşımıza çıkacak herkeste belirli kriterler aradık , kalbi sakat insanlara prim verdik .
  -insan hakları namına hiçbir bilgisi olmayan biat kültürünün aşağılık yaratıklarına her sabah gülerek selam verdik , onların iğrenç ahlaklarını dinlemek zorunda bırakıldık . biraz olsun açık ve modern yerler için tükürükler eşliğinde hakaretler eden bu biatçıların yaşadıkları yerlerde ahmet amcaların mehmet amcaların 2. veya 3. karılarının bakkalla çevirdikleri işler , tüpçüyle yatmaları ortaya çıktı , neler duyduk neler duyduk dostlar .
  -donumuz deforme olmasına rağmen önce gösteriş dedik , bastık parayı dışardaki insanların görebileceği neyimiz varsa borçla harçla aldık , neyi kanıtlamamız gerektiği ortadaydı !
  -adaletimiz büyük böceklerin delip geçtiği , küçüklerinin ise takılıp kaldığı ağlara dönmüştü , güç satın alınmış , adaletin kılıcı garibanın sırtına saplanmıştı.
  -dilenci gördüğümüzde para verip kendi halimize şükrettik , bu iğrençliği kimse yadırgamadı . aç olan insanı görüp ben iyi ki aç değilim gibi şükürlerde bulunduk. kimse o dilenci niye aç diye sormadı , bize göre doğanın kanunu buydu , 1 tl attık önüne ve devam ettik şükrederek .
  -insanlar öldü , kitleler öldü , çocuklar öldü ve biz unutulmayacaksınız dedikten dakikalar sonra survivor izlemeye devam ettik . herkes ölümlerin sorumluları üzerine tartıştı ve kimse bu ölümler yaşandı , ancak bir daha yaşanmaması adına ne yapabiliriz demedi . bunu durdurmaktan çok neden ve kimin yaptığı önemliydi ,meraklıydık .

  -ve bizler öldük , ölmeye devam edeceğiz . özellikle dünya sadece insanlarınmış gibi davrananlardan tiksinmedik bizde öyle düşündük .

  -en kötüsü de hangimiz nasıl tespitler yaparsa yapsın hiçbir şeyi değiştiremeyeceğiz.
 • bence insan kalitesinde düşüş yok. bugün elli yaşındaki adam 16 yıl önce ne idiyse, hala o.

  sadece 16 yıl önce, idealize edilen kültür farklıydı ve dolayısıyla içimizdeki çomarlar, bu idealize kültürü bir yandan dışladıkları, diğer yandan da bu kültüre karşı kompleks duydukları için ortaya çıkmıyorlardı. orta ve ortanın altı sınıf kompleksten kırılıyordu.

  şimdi ise idealize edilen kültür tamamen köylü avam kültürü olduğundan, kimse kompleks duymuyor. herkes istediği hanzoluğu özgürce yapabiliyor çünkü ayıplanma korkusu kalmadı. "eğitimli, modern, kültürlü insan olma" hedefi de kalmadı. çünkü zaten bizzat yöneticilerimiz avam.

  tabii bu durum sadece şimdilik böyle... bu "ideal insan" kavramındaki kayma devam ederse, insan kalitesindeki düşüş de bununla birlikte gelecektir. ama bu durum, yetişecek yeni nesillerin bozulmasına bağlı ki takribi bir beş-on sene daha ister...
 • hepsi tamam da insanlar çirkinleşti demek saçmalık.

  tam aksine türkiyede bariz bi güzelleşme var.

  sarışın çocuklar her yerde. kara kuru adamlardan kadınlardan bile sapsarı güpgüzel çocuklar çıkıyor.

  herkes renkli gözlü. yeni nesilin boy ortalaması da uzun. bizim mahallede 16-19 yaş arası çocuklar var. hepsi benim 2 katım nerdeyse kule gibi ve endamlı çocuklar.

  bence ülkeye hormonel bi müdahele yapıldı. ya da bu gdolar, hormonlar, glikozlar, fruktozların yan etkisi falan var.

  bu kadar sarışın ve renkli gözlü çocuga normal bakamıorum açık ve net bi bokluk var bu işte.