şükela:  tümü | bugün soru sor
 • havaalanlarında yaşayan bir çeşit uyarıdır. genel kullanımı, "257 sefer sayılı thy uçağıyla samsun'a gidecekler için son çağrı" şeklindedir. genel meali, "bak son kez hatırlatıyoruz; buna rağmen uçağı kaçırırsan hiç zırlama"dır.
 • onur air'in ne manaya geldiğinden haberi olmadığı uyarı.
  zira son çağrı anonsu artık uçak kapılarını kapatmadan hemen evvel yapılan çağrıdır.
  adı üstünde son çağrıdır. o çağrı ile uçağa binemezseniz, adınızla seslenirler, o da olmadı uçak kaçar.
  500 kişilik uçağa yönlendirilecek ilk otobus için son çağrı yaparsanız 100 civarı yolcuyu sıkış tepiş uçakların içerisinde siz deyin 1 saat ben diyeyim 2 saat * beklemek zorunda bırakırsınız.
  hele bir de yaz sıcaklarında muhteşem uçaklarınızın havalandırmasını da çalıştırmazsanız, saatler evvelinden havaalanına gelerek kaosta başı dönmüş, saatlerdir aç gezdiği için minimum kan şekeri düzeyine erişmiş, havasız uçaklarda beyinlerine oksijen gitmeyen yolcuların gazabına uğramanız işten bile değildir. sonra o uçakta hostesle de kavga edilir, kaptana da küfür edilir, herbirşey de yapılır. elbet o görevlilerin suçu değil bu acı ama yolcuların hiç değil.
  herhangi bir yere gidecekseniz ve tek uçak alternatifiniz onur air ise otobüs ya da araba tercih edin derim.
  ruh sağlığınız açısından.
 • bi daha çağırmam küserim anlamına da gelen cümledir.
 • havaalanlarinda 'boarding completed' dan onceki aşama, ucaga tesrif edememis kisilerin isimlerinin okunmasiyla vuku bulur.

  asil konu bu çağrıda bulunan görevlinin 2 versiyonu vardır biri telaşı dinleyiciye geçirir kaçıyor hissini iliklerinize kadar hissettirir, bir digeri ise haftalik trip kotasını bu yolla doldurur-genelde erkek anons görevlilerine rastlanır - zaten hep geç kalıyorsun, hep bunu yapıyorsun diye kendinize içten içe söylenmenize bile yol açabilirler.
 • uçak yolculuklarında bir hatırlatma aşamasıdır. kapıyı bekleyiniz, kapıya gidiniz, uçağa gidiniz, son çağrı diye sıralı bir uyarı sistematiği vardır. bugün atatürk havaalanında bir yenisini duydum, belki de yapılmıştır ama ilk defa dikkatimi çekmişti.

  ..... bu sizin için yapılan en son çağrıdır.